Сучасний світ стикається з багатьма кризами та викликами, які щороку “удосконалюються” у своїх проявах та наслідках, тому компанії повинні справлятися з дедалі складнішим середовищем, у якому, окрім іншого, зростають і різноманітні ризики.
Як вже неодноразово зазначалося в попередніх матеріалах, війна, яка, вочевидь, триватиме і у 2025 році є основним джерелом ризику для ведення бізнесу в Україні. Подальше продовження воєнних дій є негативною передумовою того, що значна кількість підприємств вимушена здійснювати релокацію власних виробничих потужностей до інших регіонів або, навіть, країн, що є вкрай негативним явищем для економіки нашої країни. Складність планування власних економічних результатів в умовах війни є джерелом невизначеності щодо поточних ризиків компанії та її можливостей на ринку.
На ключових ризиках для українського бізнесу в 2025 році, більш детально ми зупинялися в матеріалі. Серед яких, основними є:
Ризик продовження воєнних дій на території України.
Ризик затримки, призупинення, зменшення обсягу фінансування з боку міжнародних партнерів України.
Ризик блокування логістики з боку країн-партнерів, уведення митних правил і нових тарифів.
Ризик збереження наявного рівня корупції.
Податкові ризики.
Ризик дефіциту трудових ресурсів.
Ризик дефіциту енергоресурсів.
Безумовно, не можна також не згадати і про ризик кіберзагроз, який є частиною військової агресії РФ проти України, оскільки масовані атаки на корпоративні системи, банківські структури, державні сервіси тощо мають вкрай негативні наслідки для економічної спроможності, як окремо взятого підприємства, так і для економічної ситуації в країні в цілому.
Окрім того, на тлі триваючої військової агресії проти України та чинного на всій території України правового режиму військового стану, компаніям варто пам'ятати про заходи, які може застосовувати держава, такі як: заморожування активів, конфіскація майна, обмеження торгівлі, експропріація тощо: усе це може призвести до прямих збитків для компанії.
Ведення бізнесу за кордоном
Ведення бізнесу за кордоном є альтернативним та навіть вигідним варіантом для багатьох українських компаній, особливо в контексті триваючої на території України війни.
Однак власник компанії має чітко розуміти, що законодавство кожної країни у тій чи іншій сфері діяльності компанії є різним, що може призвести також до виконання різних формальностей.
Релокація компанії за кордон або створення компанії з нуля в деяких випадках тягне за собою ризик подвійного оподаткування або необхідність сплати інших податків, передбачених, як українським законодавством, так і законодавством іноземної країни.
Розширте можливості управління законодавчими, судовими та інформаційними ризиками з LIGA360. Завдяки повному доступу до оновлених нормативних актів та аналітичних матеріалів, ваша компанія може ефективно реагувати на регуляторні зміни та уникнути потенційних фінансових втрат. Замовте індивідуальну презентацію та переконайтеся, як LIGA360 може сприяти вашому бізнесу.
Податкове резидентство українського бізнесу
Компанія або підприємець за кордоном і податкове резидентство - це одне з головних питань, яке виникає в контексті ведення бізнесу за межами України. Правильне визначення податкового резидентства - запорука успіху, а помилка в цьому плані може дорого коштувати.
Так, відповідно до положень Податкового кодексу України, податкове резидентство визначається на основі кількох основних критеріїв, зокрема, на основі того, де знаходиться центр життєвих інтересів платника податків. В даному випадку мова йде, як про бізнес, так і про особистий рівень, і часто необхідно вказати, в якій країні власник бізнесу проживає більшу частину часу. У більш вузькому розумінні під центром економічних та особистих інтересів слід розуміти місце підприємницької діяльності та місце проживання. Узагальнено можна сказати, що це країна, в якій підприємець чи компанія має активи, включаючи нерухомість, а також зобов'язання, такі як банківські позики тощо.
Яку інформацію може перевіряти податкова?
Для цілей оподаткування не має значення громадянство підприємця або навіть той факт, що він зареєстрував свою компанію в іншій країні. Найважливішим питанням є те, в якій країні підприємець насправді проживає і де здійснює власну господарську діяльність. Оскільки податкові органи можуть ініціювати перевірку і її обсяг, а також результати можуть бути різними.
В даному контексті варто зауважити, що податкова служба має юридичні та фактичні можливості вимагати від власника компанії пояснень і надання необхідної документації, щоб перевірити, чи мали місце будь-які порушення. Уповноважені особи податкових органів мають постійний доступ до податкової звітності та інших даних підприємця чи компанії і на цій основі можуть проводити попередній аналіз даних, що містяться в них. Податкова служба також може надсилати запити до конкретної країни з метою перевірки або звіряння даних. Тому в епоху цифровізації та швидкого обміну інформацією між установами окремих країн, контролювати платників податків надзвичайно просто.
Інша юрисдикція
Окрім податкового законодавства іншої держави, правова система будь-якої іноземної країни визначає також власні правила ведення господарської діяльності. Дане, окрім іншого, стосується укладення та виконання господарських договорів, ліцензування господарської діяльності, особливостей працевлаштування та звільнення працівників, ведення бухгалтерського обліку тощо.
Невірне або недосконале знання правових норм та приписів іноземного законодавця часто створює неочікувані проблеми для бізнесу, а подекуди може мати і непередбачувані наслідки.
Новий ринок та іноземні контрагенти
Аби бізнес вдало стартував та примножив вкладені в нього інвестиції, необхідно, перш за все, вивчити відповідний ринок, потреби споживачів вашого продукту, їх уподобання, наявність конкурентів на ринку, їх кількість, а також їхні переваги та недоліки.
Навіть, якщо на перший погляд, ваша пропозиція на відповідному ринку задовольняє попит, потрібно враховувати час, який знадобиться споживачам вашого продукту аби звикнути до нього та оцінити його переваги перед іншими конкурентами.
Співпраця з іноземними контрагентами також вимагає ретельного дослідження, адже окрім особливостей співпраці, що пов'язані з конкретним середовищем, діловими звичаями, укладенням та виконанням контрактів, слід також володіти інструментами, що допоможуть верифікувати потенційних та вже наявних контрагентів, їх правовий та податковий статус, наявність прострочених зобов'язань, ділову репутацію, співпрацю із сумнівними або підсанкційними контрагентами тощо.
Геополітичні ризики
Зважаючи на те, що останні роки є періодом виборів у всьому світі, а 2024 рік став ключовим, як у визначенні геополітичної стабільності, так і у глобальній торгівлі.
Війна на території України, інші збройні конфлікти, дипломатична напруженість, політичні та соціальні кризи, нестабільність валют, економічні санкції та регуляторна невизначеність можуть раптово порушити ланцюжки поставок або обмежити фінансові потоки.
Навіть якщо ризик для ваших клієнтів невисокий, політичні ризики в інших країнах можуть мати опосередкований вплив на транзакції вашої компанії та призвести до дефолту платежів.
Отже, релокація українського бізнесу за кордон останні кілька років стає все більш популярним кроком, але перш ніж його зробити, варто ретельно проаналізувати всі «за» і «проти» та врахувати всі ризики ведення бізнесу за кордоном.
Основна увага повинна бути приділена не тільки податковій сфері, але і особливого підходу потребує вивчення законодавства тієї чи іншої країни та загальні економічні, а також політичні умови. Важливе значення має також вид здійснюваної діяльності або організаційно-правова форма суб'єкта господарювання. Тому ведення бізнесу за кордоном може стати справжнім “влучанням у яблучко”, але тільки в тому випадку, якщо цей процес буде повністю продуманим.
LIGA360 забезпечить ваш бізнес інформацією, необхідною для комплексного управління ризиками. Наші інструменти дозволяють попереджати ризики співпраці з партнерами, а також законодавчі, судові й інформаційні загрози й вживати своєчасних заходів щодо їх мінімізації. Оцініть можливості LIGA360, замовивши персональну презентацію вже сьогодні.