Після 24 лютого 2022 року, коли санкційний тиск на Росію та її “партнерів” значно посилився, перевірка контрагентів має вирішальне значення не тільки для безпеки та майбутнього бізнесу в цілому, але й для уникнення штрафних санкцій та виконання формальних вимог.
Саме тому належна обачність стала одним із ключових елементів управління ризиками, як на внутрішньому ринку, так і в міжнародній торгівлі. У зв'язку з чим, суб'єкти господарювання просто зобов'язані застосовувати проактивний підхід у власній господарській діяльності, який полягає, зокрема, на:
Аналізі моделей транзакцій на предмет їх відповідності санкційним спискам та обмеженням, та, який спрямований на виявлення методів ухилення від санкцій.
Перевірці контрагентів та структури їх власності щодо можливих зв'язків із суб'єктами, які підпадають під санкції.
Впровадженні відповідних внутрішніх процедур тощо.
Через певну динаміку та широкий спектр санкцій, українські компанії повинні бути особливо обережними. Хоча санкційні обмеження з боку ЄС, США, Великої Британії та низки інших країн спрямовані, в переважній більшості, на російські, білоруські, іранські та інші компанії, застосовані проти цих юрисдикцій обмеження, можуть також поширюватися на контрагентів, розташованих в інших частинах світу - або через їх пряму участь в операціях з російськими та іншими підсанкційними структурами, або через контроль над ними, який здійснюють російські компанії, приховані у складних структурах власності.
Більше того, з моменту запровадження останніх санкційних пакетів, як Україна та Європейський Союз, так і Сполучені Штати Америки вживають нових обмежувальних дій, що спрямовані на протидію явищу обходу санкцій.
Дана ситуація так чи інакше змушує підприємців вирішувати питання обмежувальних заходів у повсякденних відносинах із власними контрагентами.
Відтак, компаніям важко визначити, чи підлягають їхні ділові партнери індивідуальним санкціям, як і як часто відстежувати їхню потенційну присутність у списках санкцій, та як виявити той факт, що пов'язана особа або бенефіціарний власник певної компанії є особою, що знаходиться в санкційних списках. Ділова активність між компаніями та людьми, які ними володіють, можуть навіть призвести до того, що до списку санкцій потрапить юридична особа, яка здійснює свою діяльність в Україні та, яку ми навіть не підозрюємо у зв'язках з Росією, Білоруссю та іншими підсанкційними юрисдикціями.
Як перевірити контрагента на наявність у санкційних списках?
Перш за все треба почати. Якщо верифікація ваших контрагентів, станом на сьогоднішній день, не включає процедури перевірки санкційних режимів, то цю прогалину треба негайно усунути. Чим ризикує компанія у даному випадку читайте у матеріалі. Розвиток обізнаності, розподіл ресурсів і підвищення компетенції є важливими діями для зменшення ризиків. Щоб убезпечити свою компанію від відповідних негативних наслідків, необхідно, серед іншого, здійснити наступне:
Перевірити режими санкцій щодо компанії;
провести оцінку санкційних ризиків;
перевірити весь ланцюг поставок компанії;
забезпечити оновлення або створення внутрішніх процедур щодо санкцій;
призначати конкретних працівників відповідальними за впровадження даних процесів;
забезпечити навчання працівників;
впровадити правила та механізми документування та архівування проведених перевірок засвоєних знань.
ввести в договори з контрагентами відповідні санкційні застереження тощо.
Безумовно, не всі компанії мають змогу впроваджувати відповідні заходи, які для деяких можуть бути навіть революційними. Тому, з метою розвантаження внутрішніх ресурсів компанії, можна залучити зовнішню підтримку, якою, до прикладу, може бути максимальна автоматизація процесу перевірки санкцій за допомогою спеціальних інструментів.
Адже дотримання санкційних зобов`язань, які, серед іншого, покладаються на окремих суб'єктів відповідно до вимог нормативно-правових актів, використання спеціальних інструментів у перевірці санкційних списків підвищує фінансову безпеку компанії та значно знижує ризик її залученості до неправомірної діяльності.
Нова LIGA360 змінює все! Посилюй пильність в роботі з контрагентами та партнерами. Здійснюй санкційний скринінг. Перевіряй контрагентів за 46 списками зі 144 юрисдикцій. Дізнайся більше переваг, замовивши персональну презентацію.