Попри те що офіційний дедлайн 1 травня 2025 року вже залишився позаду, обов'язок щодо звітності про контрольовані іноземні компанії (КІК) не втратив актуальності. Ба більше - зволікання з поданням може коштувати вам не лише репутації, а й фінансів. У період невизначеності та правового вакууму багато хто вважає, що нічого робити не потрібно. Насправді ж така позиція - небезпечна.
Закон не забув про КІК-звіт - і податкова теж.
30 квітня було граничним терміном подання КІК-звіту за 2024 рік та декларації про майновий стан і доходи за 2024 рік. Частина платників податків обрала вичікувальну позицію: мовляв, під час воєнного стану відповідальність не застосовна, а отже, ризиків немає. Але така стратегія - хибна. Відповідальність не зникла, вона лише тимчасово призупинена.
Податкова служба працює, збирає інформацію, аналізує наявні дані й уже зараз має достатньо інструментів для виявлення фактів приховування доходів. Особливо це стосується осіб, які мають частки в іноземних компаніях.
Що насправді каже закон? Розберемо основні положення:
1. Штрафи за неподання КІК-звіту наразі дійсно не застосовують протягом дії воєнного стану, але це лише відтермінування, а не скасування.
2. Штрафи за неподання декларації про майновий стан і доходи ніхто не скасовував - вони чинні вже зараз, навіть попри війну.
3. Якщо в КІК є прибуток і немає права на звільнення від оподаткування, то податкові зобов'язання потрібно відобразити в декларації до 1 травня та сплатити до 1 серпня. Інакше - виникне податковий борг.
4. Закон визначає, що після завершення воєнного стану КІК-контролерам надають 6 місяців, щоб подати всі необхідні документи без штрафів. Після цього - діють усі види відповідальності в повному обсязі. Але чи буде технічна можливість усе зробити вчасно?
Продовження матеріалу від Євгена Савельєва, керуючого партнера Avitar, читайте в LIGA360. Розблокуйте доступ до повної аналітики та дізнайтеся, коли настане відповідальність, чому краще подати КІК-звіт зараз та що конкретно потрібно подати.