Зростаюча популярність криптовалюти змушує уряди по всьому світу активно регулювати цю сферу. В Україні криптоактиви все ще чекають на повноцінну правову базу, що відкриває можливості та ризики для бізнесу.
Цифрові гроші у вигляді криптовалюти є невід'ємною частиною сучасного повсякдення. Хтось використовує їх як засіб платежу, хтось як об'єкт інвестицій, дехто - як інструмент збільшення статків шляхом поміркованих транзакцій. Криптовалюта має широкі можливості використання залежно від конкретного випадку.
З цією даністю поступово погоджуються і уряди держав. Так, рік тому держави ЄС схвали перше у світі всеосяжне зведення правил регулювання криптоактивів (MiCa). На даний час налічується 119 країн, в яких digital money легалізовані, наприклад, США, де Міністерство фінансів ще у 2013 році оголосило біткоїн валютою, а Федеральна комісія з ЦП (SEC) і Комісія з торгівлі ф'ючерсами (CFTC) почали регулювати криптовалютні біржі, Канада у 2013 році також визнала криптовалюту законним платіжним засобом, у Великій Британії з 2024 року криптовалюта є законною.
Але в Україні, незважаючи на те, що в лютому 2022 року ВР України ухвалила Закон «Про віртуальні активи», який врегульовує та визначає правовий статус віртуальних грошей, цей закон не набув чинності досі через те, що до Податкового кодексу України не були внесені зміни, які б запустили механізм оподаткування операцій із цифровими активами.
На сьогодні криптовалюта не має визначеного правового статусу в Україні, зокрема, відсутня нормативна база для її класифікації та регулювання операцій з нею, відповідно до роз'яснень Державної податкової служби України. Єдиним роз'ясненням Державної податкової служби для фізичних осіб щодо оподаткування криптовалют є вимоги до оподаткування доходів, отриманих від продажу криптоактивів і декларування цих доходів:
«Дохід, отриманий фізичною особою від продажу віртуального активу, включається до загального річного оподатковуваного доходу як іноземний дохід, якщо джерело виплати цього доходу є іноземним.
Платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом та іноземні доходи, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок і військовий збір з таких доходів (п.п. 168.2.1 п. 168.2 ст. 168 Кодексу)».
Тобто до доходів, отриманих від продажу криптоактивів застосовуються звичайні ставки, які діють на даний час, а це ПДФО 18% і військовий збір 5%.
Нажаль, немає жодного роз'яснення від податкового органу, щодо декларування наявних криптоактивів у фізичних та юридичних осіб, або декларування доходів, отриманих в криптовалюті без виведення їх у фіатні кошти. Навіть діюча форма Податкової декларації про майновий стан і доходи не дозволяє задекларувати іноземні доходи, отримані фізичною особою в криптовалюті без її продажу за фіатні кошти. Тому що в Декларації відображення доходу здійснюється в національній валюті - гривні, перерахованого за діючим курсом НБУ на дату отримання такого доходу. А, як відомо, НБУ не публікує лістинг офіційних курсів гривні до криптовалюти, бо не вважає її засобом платежу, і перерахувати такий дохід в гривню неможливо, що унеможливлює її декларування.
Наразі у комітетах ВР України перебувають на опрацюванні законопроекти:
- №10225, поданий 07.11.2023 р. підготовлений Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку; він пропонує внести зміни до Податкового кодексу України, встановлюючи механізми оподаткування операцій з віртуальними активами для підприємств та фізичних осіб і передбачає оподаткування прибутку від операцій з віртуальними активами за ставкою 18% для юридичних осіб та ФОП, а також 18% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) та військовим збором для фізичних осіб.
- №10225-1, поданий 17.11.2023 р. підготовлений Міністерством цифрової трансформації; він адаптує українське законодавство до європейських стандартів, зокрема до регламенту ЄС MiCA (Markets in Crypto-Assets), цей Законопроект визначає правовий статус віртуальних активів, класифікує їх та встановлює правила для постачальників послуг, пов'язаних з обігом віртуальних активів.
24.04.2025 Комітет Верховної Ради із питань фінансів, податкової та митної політики розглядав на засіданні законопроєкти про віртуальні активи. Голова комітету Данило Гетманцев заявив, що зробить усе можливе, щоб до початку літа в Україні ухвалили законопроєкт з легалізації криптовалют.
Сподіваємось на подальше законодавче врегулювання цього фінансового сектору і продовжуємо відстежувати зміни в процесі врегулювання криптовалюти.
Хочете аналізувати законодавство глибше? Побачте повний контекст до кожного НПА - з новою LIGA360! До кожного документи знайдуться пов'язані закони, судова практика та аналітика. Залиште заявку на презентацію.