Закон (4555-ІХ), ухвалений Верховною Радою України та підписаний Президентом, ліквідовує незалежність антикорупційних органів, перетворюючи їх на підрозділи нереформованої й політично залежної прокуратури, а також суттєво обмежує ефективність роботи цих органів, позбавляючи їх можливості зберігати конфіденційність розслідувань.
Зокрема, Закон передбачає:
Генпрокурор отримує фактичний контроль над САП, що зводить нанівець процесуальну незалежність Спеціалізованої антикорупційної прокуратури;
Генпрокурору надається право одноосібно закривати кримінальні провадження проти високопосадовців;
змінюються підслідність справ НАБУ, що відкриває можливість їх передачі до інших правоохоронних органів за рішенням Генпрокурора;
НАБУ та САП зобов'язуються погоджувати повідомлення про підозру топчиновникам із Генеральним прокуратуром, що ставить під сумнів оперативність і незалежність розслідувань;
вказівки Генпрокурора у справах НАБУ- САП стають обов'язковими для виконання, що порушує принцип автономності розслідувань.
Ухвалений закон - це пряме порушення зобов'язань України перед МВФ, ЄС, ОЕСР та іншими міжнародними партнерами. По суті це означає знищення одного з тих найважливіших факторів, які тримають для України відчиненими двері до Європейського Союзу, забезпечують довіру й підтримку з боку європейських партнерів, життєво необхідну в час війни, та живлять українську мрію про краще майбутнє, що дає людям сили на фронті та в тилу.
Окрім іншого, це створює підстави для згортання наявних здобутків євроінтеграції та надзвичайно збільшує фінансові ризики для країни.
В LIGA360 ви можете порівняти редакції нормативно-правових документів, проаналізувати закон за допомогою інструментів АІ та ознайомитися з галузевою аналітикою.
Для бізнесу це означає:
повернення до схем вирішення проблем через вертикаль ОП Генпрокуратура,
зменшується шанс отримати інвестиції чи фінанову підтримку від міжнародних партнерів. Ніхто не захоче вкладати гроші в країну, в якій немає незалежної системи виявлення корупції на найвищих щаблях влади та притягнення до відповідальності.
Разом зі зривом перезавантаження Бюро економічної безпеки застосуванням політично вмотивованого вибіркового правосуддя до громадських активістів, військовослужбовців, журналістів тощо, це створює відчуття повернення у 2013 рік, коли геополітичний та цивілізаційний вибір України ще не був зроблений.
Які наслідки щодо руху України в Євросоюз?
Прийняття закону нівелює зусилля з підготовки можливості відкрити переговорний кластер 1 “Фундаментальні сфери”, одним з елементів яких є незалежна антикорупційна інфраструктура. Тому ухвалений закон загрожує євроінтеграційному поступу України. Також зараз триває процес вступу України до Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), зокрема приєднання до Конвенції про боротьбу з підкупом іноземних посадових осіб та участі у Робочій групі ОЕСР з питань хабарництва. Одним із ключових стандартів у цій сфері є саме незалежність антикорупційних інституцій. Відкат у цьому напрямку не лише суперечить зобов'язанням України перед ОЕСР, а й може стати серйозною перешкодою для подальшого просування у цьому процесі.
Зокрема, Джулія Фромгольц, керівниця Антикорупційного відділу ОЕСР та голова секретаріату WGB вже висловила "глибоку стурбованість щодо останніх подій", що стосуються НАБУ та САП - зокрема, щодо прийняття законопроєкту № 12414. Вона заявила, що закон значно підриває незалежність спеціалізованих антикорупційних органів України. Також ці зміни законодавства робоча група OECP може розцінити, як послаблення дотримання Україною своїх зобов'язань. Представниця організації заявила, що в майбутньому цей закон ставить під загрозу прагнення України приєднатися до ОЕСР, а тому закликала президента.
Як це вплине на роль ВАКС?
Безпосередньо, як мінімум, до нього просто не доходитимуть справи, які на етапі досудового розслідування зможе закрити Генпрокурор, або якість матеріалів та доказів за справою погіршиться, що не дозволить суду приймати об'єктивно справедливі рішення.
Провідні бізнес асоціації, аналітичні центри, ГО у спільних заявах закликають Президента України та Верховну Раду України проявити державницьку позицію: зважити ризики та невідкладно вчинити дії, необхідні для скасування Закону, таким чином підтверджуючи українському суспільству та європейським партнерам вірність європейському вибору України.
Вся інформація для державних органів - тепер в єдиному продукті LIGA360. Переглядай зв'язки документів з іншими НПА, судовою, аналітичною, довідковою інформацією. Дізнайся більше переваг, замовивши персональну презентацію.