Спеціально до Міжнародного Дня дівчат в IT, який відзначають кожен четвертий четвер квітня, компанія BAKOTECH ініціювала проект про внесок дівчат у розвиток IT: від джерел до сьогодення. Про цю тему мимохіть згадували окремі представники галузі та блогери, але подібний цілісний проект в Україні вперше.
У проекті взяли участь:
Євгенія Клепа - Executive Director, 1991 Open Data Incubator;
Інна Калініна - PR Team Lead, ЛІГА:ЗАКОН (група компаній ЛІГА);
Вірослава Новосильна - CO-Founder Wtech, Ceo & Founder Slova Tech PR;
Ольга Осадча - Information Security Engineer (PANW), BAKOTECH;
Марія Куренкова - Project Marketing Manager, BAKOTECH;
Євгенія Асауленко - Enterprise Sales Manager, BAKOTECH.
|
Редакція вирішила з'ясувати: про кого та про що розповідають сучасні дівчата. Повне відео ви можете переглянути за посиланням, ну а найважливіші моменти ви можете прочитати нижче.
Чим ти займаєшся?
Євгенія Клепа (Executive Director, 1991 Open Data Incubator): 1991 - некомерційний інкубатор, який працює вже п'ять років на ринку України; ми випустили понад 200 стартапів і допомогли їм залучити майже 3 мільйони доларів інвестицій. Проте головними є люди - стартапи, з якими ми працюємо, співтовариства, державний сектор і бізнес-сектор. Я займаюся не тільки стратегіями, а й працюю безпосередньо із самими проєктами, часто виконую роль ментора, водночас будучи ще й хайлевел-стратегом.
Євгенія Асауленко (Enterprise Sales Manager, BAKOTECH): BAKOTECH займається дистрибуцією IT-рішень, які допомагають клієнтам поліпшувати кібербезпеку, моніторити й поліпшувати роботу інфраструктури, підвищувати продуктивність ЦОД'ів, застосунків тощо. Моя роль полягає в тому, щоб клієнти одержували своєчасну й повну техпідтримку.
Інна Калініна (PR Team Lead, ЛІГА:ЗАКОН): Мені повезло, адже на поточній роботі я закрила свій гештальт. Я працюю в компанії ЛІГА:ЗАКОН, у яку мріяла потрапити ще студенткою. Це одна з перших IT-компаній в Україні, їй цьогоріч виповнюється 30 років. Я задоволена тим, що спостерігаю зміни в компанії з таким величезним досвідом. Я працюю керівником зовнішніх комунікацій, я - піарник. Свого часу ЛІГА оцифрувала величезні талмуди нормативно-правових актів, які спочатку були на дисках, а тепер вони у хмарі. Це компанія, яка першою отримує дані з усіх можливих відкритих державних реєстрів і надає їх у вигляді зручного сервісу для вузькопрофільних фахівців. Я допомагаю колегам розповідати про те, як використовувати диджитал-сервіси для спрощення роботи юристів, бухгалтерів, маркетологів, СБівців та ін. Недавно ми створили систему, що поєднує всі ролі та скорочує зовнішні ризики. Вона дає змогу кожному користувачеві одержати необхідну інформацію про компанії, фізичних осіб і зміни в законодавстві. Ці дані можна консолідувати й надати у вигляді звіту. Такі сервіси допомагають автоматизувати рутину.
Вірослава Новосильна (CO-Founder Wtech, Ceo & Founder Slova Tech PR): Мета моєї роботи в SLOVA Tech PR - зробити так, щоб про наші українські компанії заговорила світова преса, дізналася аудиторія й ми разом розвивали бренди українських стартапів у світі. А головна мета WTECH - допомагати дівчатам в IT розвиватися: просуватися кар'єрними сходами й обіймати високі посади.
Вірослава Новосильна |
Якими досягненнями ти пишаєшся?
Вірослава Новосильна: Тут, напевно, варто говорити про WTECH - це 3500 дівчат у ком'юніті, 10 міст України, а також Лондон і Берлін, які невдовзі буде відкрито. Це круто, що ми даємо змогу дівчатам допомагати та менторити одна одну й безпосередньо впливати на індустрію та місце дівчат у ній.
Ольга Осадча (Information Security Engineer (PANW), BAKOTECH): У мої 22 я вже маю досить великий обсяг знань, який допоможе мені досягти своєї мети - стати CISO.
Євгенія Клепа: Безумовно, професійним досягненням є кількість проєктів і те, що стартапи розвиваються, роблять бізнес за кордоном, стають випускниками та залучають інвестиції. Але для мене також успіхом є можливість щодня спілкуватися з компаніями, не тільки щоб допомогти, а й щоб не припиняти навчатися, одержувати інсайти й досвід.
Марія Куренкова |
Тобі подобається те, чим ти займаєшся?
Марія Куренкова (Product Marketing Manager, BAKOTECH): Звісно, подобається, інакше мене б тут зараз не було! Для мене це можливість для постійного зростання, необхідність кидати собі виклики, необхідність шукати нових способів досягнення бізнес-цілей і загалом робота в b2b-секторі в ІТ - це для мене щось нове, максимально закрите, амбіційне і класне.
Ольга Осадча: Мені дуже подобається те, чим я займаюсь, тому що кожен пілот, упровадження або тестування рішення в замовника - це новий рівень розуміння свого продукту, а також можливість розібратися в архітектурі мережі замовника й попрацювати з нею.
Вірослава Новосильна: Мені подобається те, чим займаюсь, тому що ми працюємо з компаніями, які змінюють світ, а отже ми теж до цього причетні.
Євгенія Асауленко: Мені подобається робити те, чим я займаюсь, мені подобається бути частиною колективу, який робить світ кращим. І ми також допомагаємо організаціям покращувати їхні внутрішні процеси, а конкретно я роблю внесок у те, щоб вони одержували своєчасну та якісну техпідтримку.
Як ти потрапила в IT?
Вірослава Новосильна: Це був 2013 рік, коли чимало відомих тепер українських стартапів, як-от: Riddle, Grammarly, Preply, Petcube - тільки починали про себе заявляти у світі. Сфера виглядала принадно. На той час у мене було копірайтингове агентство, і один із клієнтів саме був з IT. Він звернувся з проханням допомогти розповсюдити реліз, із цього й почалося знайомство зі сферою. Було непросто, але тепер з 2014 року я займаюся технологіями й ніщо не радує мою душу так, як розповіді про технології, стартапи, кібербезпеку та про все таке.
Ольга Осадча: Я випадково пройшла відбір на курси лінукса й системного адміністрування, навчалася там десь 8 місяців, а після вирішила, що нерозумно залишати такі знання та пройшла відбір до КНУ на комп'ютерні науки й кібербезпеку, сфокусувавшись зрештою на останньому. На другому курсі знайшла стажування BAKOTECH, і ось я тут уже 3 роки.
Яких відомих дівчат з ІТ ти знаєш?
Вірослава Новосильна: Без жінок не було б інтернету. Мати інтернету - Радія Перлман, яка вигадала алгоритм, що ліг в основу протоколу STP. Також вона вже тоді навчала програмування дітей від трьох років - хто взагалі може бути крутішим за неї? Радія написала дві книги з програмування та зареєструвала понад 100 патентів. Сама себе вона не вважала фундаторкою інтернету, але ми із цим не згодні.
Ольга Осадча: Одразу спадає на думку історія про Аду Лавлейс, яка стала першою програмісткою в більш звичному нам сенсі цього слова. Вона передбачила, що машини не обмежуватимуться роботою із числами та зможуть обробляти інші об'єкти. Вона написала програму для гіпотетичної машини, яка ще й не була побудована. Але навіть тепер цю програму можна запустити - декому це вдалося на C і на Python'е.
Євгенія Клепа: Можна говорити нескінченно на цю тему, але я б зупинилася на іпостасі Маргарет Гамільтон, яка в 60-х рр. працювала в Массачусетському технічному інституті (MTI). Вона розпочала популяризацію програмної інженерії як терміна та як напряму. Мені подобаються її тези про те, як вони самі в ті часи давали відповіді з нуля на базові на сьогодні питання. Найбільшим її досягненням для мене є те, як її ПЗ врятувало від людської помилки й дальшої катастрофи екіпаж Аполлону-8 у 1968-му.
Марія Куренкова: Карен Спарк Джонс винайшла технологію, яка допомагає спілкуватися з машиною людською мовою. Ця ж технологія пізніше лягла в основу пошукових машин і дала поштовх для розроблення нових систем пошуку та ранжування.
Євгенія Асауленко: Хеді Ламарр - придумала використовувати випадковий код на каналі передавання й у такий спосіб синхронізувати пристрої передавання радіосигналів. Так з'явилася можливість захистити торпеди від глушіння або перехоплення, зберігши таким чином безліч життів. Водночас Хеді Ламарр є прикладом жінки, неперевершеної в усіх аспектах, оскільки вона була не лише винахідницею, а й голлівудською акторкою!
Інна Калініна: Я розповім про двох жінок, які жили не дуже давно, а їхні винаходи були просто «вау!». Перша - голлівудська акторка із частково українським коріннями Хеді Ламарр. Сама вона з Австро-Угорщини, але переїхала в Нью-Йорк і багато років працювала в Голлівуді. Її чоловік під час війни займався постачанням зброї американській армії, а саму її непокоїла ситуація у світі. Оскільки вона займалася радіолокаційними дослідженнями, то змогла придумати схему шифрування частот, яку пізніше стали використовувати в армії, а тепер її використовують у CDMA, Bluetooth і Wi-Fi. Уже в похилому віці вона звернулася із запитом про оцінку свого винаходу. Цифру оцінки в 6 мільйонів доларів вона вже дізнатися не встигла.
Друга жінка дуже популярна у Штатах не тільки як винахідниця, а й військова - Грейс Хопер. Вона викладала у відомих університетах і працювала над першим у США комп'ютером та займалася програмуванням.
Ці жінки - найкращий приклад того, як можна всебічно проявляти себе в різних сферах.
Які поради ти можеш дати іншим дівчатам?
Вірослава Новосильна: Навчатися - чудово, причому не тільки своїй професії, а взагалі всього, що цікаво. Навчатися вчитися - дуже важлива навичка.
Друга порада - завжди майте ментора, ми стаємо кращими, лише якщо навчаємося в найкращих.
Третя порада - стрибайте вище голови, і навіть якщо здається, що більше нікуди, - спробуйте зробити це ще ефектніше.
Ольга Осадча: Читайте, розвивайтеся, «куріть мануали» за технологіями, які «заходять», тому що без інтересу вижити дуже складно.
Євгенія Асауленко: Не бійтеся й робіть! Ставте собі межі тільки для того, щоб постійно їх розширювати.
Марія Куренкова: Не сумніватися в собі, у своїх силах і знаннях, спілкуйтесь і знайомтесь, а також знайдіть собі ментора, особливо якщо ви на початковому етапі.
Не бійтеся й робіть! |
Євгенія Клепа: Три тези:
Найбільш нерозумно - недооцінювати себе. Цінуєте свої скіли й умійте їх продати.
Запитуйте й ухвалюйте рішення без страху.
Знайомтеся, шукайте нетворкінг скрізь, де тільки можливо.
Внутрішня комунікація у PR-відділі забирає багато часу? Швидше узгоджувати рішення й бути ефективніше дозволить ІТ-платформа LIGA360. Це єдиний інформаційний простір команди, де можна моніторити й обмінюватися новинами, формувати стратегію захисту від репутаційних ризиків, ділитися налаштуваннями для перевірки конкурентів. Дізнайтеся як комунікувати на 360, замовивши презентацію.