7 лютого Прем'єр-міністр повідомив, що уряд схвалив механізм недавно введеної законодавчо розстрочки сплати ПДВ при імпорті обладнання. Але рішення не було оприлюднено, тому що його прийняли «умовно», з обіцянкою доопрацювання, не вказавши, хто буде приймати результат коригування. Відомо, що на засіданні Кабміну запропонований порядок критикувала глава Держрегуляторної служби Ксенія Ляпіна. А 8 лютого на своєму сайті різко висловилася і Ніна Южаніна, керівник Комітету ВР з питань податкової і митної політики.
Серед змін до Податкового кодексу, внесених законом №2245-VIII, є тимчасова (до 01.01.2020) норма про введення можливості отримання вітчизняними виробниками розстрочки на два роки сплати ПДВ при імпорті технологічного обладнання. Ніна Южаніна пише: «Кабінет міністрів є одним з ініціаторів введення цієї норми, тому ми надали йому право встановити порядок розстрочки ПДВ та застосування забезпечення гарантій цього розстрочки.
При ознайомленні зі змістом постанови Уряду звертає на себе увагу те, що всупереч вимогам п. 65 Перехідних положень Податкового кодексу і назве самої постанови в ній ні словом не згадується про порядок застосування забезпечення виконання зобов'язань.
Також зрозуміло, що подати всі необхідні документи для отримання розстрочки буде не так просто в зв'язку з тим, що вичерпного переліку таких документів немає. Замість нього постанова містить розмитий опис документів, значення яких для прийняття рішення про надання розстрочки є спірним.
Далі, порядком передбачено, що рішення про розстрочення приймає керівник митниці за рекомендацією комісії, до складу якої в обов'язковому порядку включаються керівники чотирьох підрозділів митниці, які є підлеглими такого керівника, керівник підрозділу аудиту обласного управління ДФС і представник Мінекономрозвитку. Встановлена порядком форма рішення передбачає наявність на ньому перед підписом керівника митниці підписів всіх перерахованих осіб.
По-перше, не визначено порядок роботи цієї комісії, терміни, порядок і форма прийняття нею рекомендацій. Незрозуміло - такі рекомендації комісією приймаються одноголосно чи більшістю голосів. По-друге, не визначена відповідальність членів комісії за ненадання рекомендацій і важливість таких рекомендацій для прийняття рішення керівником митниці.
Тобто інститут такої комісії має всі ознаки колективно-безвідповідального органу ДФС з невизначеним статусом, що привнесе значні корупційні ризики в процедуру надання розстрочки.
Що ж стосується передбаченого порядком звіту про цільове використання товарів, ввезених з наданням розстрочки, який платники зобов'язані подавати щомісяця, то він, по-перше, навіть за формою не відповідає суті своєї назви; по-друге, не зрозуміло, до якого контролюючого органу подається; по-третє, фактично він не є звітом, тому що з 12 показників передбаченої ним таблиці з місяця в місяць буде змінюватися тільки один, який відображає суму сплаченої в поточному періоді розстроченої суми ПДВ.
При такому порядку інститут розстрочки сплати ПДВ при імпорті обладнання ефективно працювати не буде. Замість прозорої ліберальної процедури, покликаної спростити життя вітчизняним виробникам, які хочуть розвиватися, ми отримаємо нові проблеми, обурення і посилення недовіри до влади.»