ПРАВОВА ПОДІЯ:
Нацбанк пропонує законодавчо врегулювати питання P2P (Peer-to-Peer)-кредитування, використовуючи довірче управління та надання консультаційних послуг з пошуку потенційних позичальників - фізичних осіб.
ВПЛИВ НА БІЗНЕС:
P2P (Peer-to-Peer)-кредитування - це спосіб позики коштів між особами, які не пов'язані між собою, без залучення фінансового посередника (банку, кредитної спілки тощо). Зазвичай позики надаються за допомогою онлайн-платформ посередників, які беруть комісію за надання позик та інструментів перевірки кредитоспроможності.
Без належного регулювання зазначена діяльність банків несе істотні ризики внаслідок:
- відсутності відповідальності посередників та гарантування таких вкладів з боку Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;
- інвестування коштів в кредити позичальників, кредитний ризик яких визначається політикою самих банків і не регулюється НБУ;
- низького рівня обізнаності населення щодо можливих ризиків;
- можливості здійснювати банками опосередковане кредитування пов'язаних осіб;
- відображення таких операцій у бухгалтерській звітності банків.
ПРОТЕ:
Як зазначає регулятор, деякі банки України вже почали використовувати інструмент P2P-кредитування, що дало можливість зацікавити велику кількість клієнтів. Станом на 1 квітня 2016 року обсяг такого кредитування оцінюється в 1,5 млрд грн, у тому числі у березні 2016 року приріст становив 0,6 млрд грн.