ПРАВОВА ПОДІЯ:
Мінекономрозвитку розробило проект Закону «Про публічні закупівлі» - базовий документ, який стане основою для наступного етапу реформи державних закупівель.
ВПЛИВ НА БІЗНЕС:
За словами заступника Міністра економічного розвитку Максима Нефедова, в назві нового закону термін «державні закупівлі» був свідомо замінений на «публічні закупівлі». Причин для такого ребрендингу декілька: термін «публічні закупівлі» більше відповідає аналогічній термінології ЄС (Public Procurement); термін «державні закупівлі» давно асоціюється з корупцією і хабарництвом.
Законопроект прописує основи роботи в системі електронних закупівель ProZorro, яка сьогодні працює в пілотному режимі. Для повноцінної роботи системи програмісти ще повинні розробити низку надважливих модулів: модуль оскарження, нецінових критеріїв, управління контрактами тощо.
Після прийняття закону зміниться, зокрема, порядок обміну електронними документами, буде затверджено положення про розкриття інформації після аукціону, введено процедуру оскарження результатів торгів і багато іншого.
Одне з нововведень закону - можливість вводити до складу тендерних комісій професійних закупників.
Ще один важливий крок - введення центральних закупівельних організацій, які можуть створюватися для придбання товарів, послуг, робіт в інтересах відразу декількох замовників. Це є першим кроком до подальшого зменшення кількості замовників, а отже, поступової професіоналізації.
Законопроект про публічні закупівлі незабаром повинен надійти на розгляд Кабінету Міністрів, а потім бути поданий до Верховної Ради. Очікується, що документ буде схвалений депутатами і підписаний Президентом до кінця цього року. Масштабне розгортання системи ProZorro заплановане на перше півріччя 2016 року, а повний перехід державних установ на електронну систему закупівель повинен відбутися до січня 2017 року.
ПРОТЕ:
У цілому цю ініціативу не можна не вітати, проте її реальний ефект залежатиме, як це і буває зазвичай, від того, як саме буде прописано окремі «дрібні» деталі процедури.