Судячи з кількості гучних заяв про «тінь» та корупцію на тлі значного уповільнення темпів будівництва, а також про «свавілля» місцевих інспекцій, найближчим часом слід очікувати істотних змін в правилах на будмайданчиках країни.
Нагадаємо. 13 вересня на нараді в Мінрегіоні, міністр регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ Геннадій Зубко розкритикував діяльність ДАБІ та, повідомивши про звільнення регіональних чиновників, озвучив ставки поборів. Вони складають від 5 до 15 дол. за квадратний метр в залежності від регіону. При цьому міністр поскаржився на брак повноважень (ДАБІ в регіонах підпорядковуються місцевим радам) і поклав відповідальність на місцеві прокуратури.
Генеральний прокурор Юрій Луценко, присутній на нараді, назвавши систему ДАБІ найбільш корумпованою в країні та відмітивши затримання на хабарі керівників місцевих інспекцій, обурився не так масштабами механізму поборів, як перевищенню розміру хабарів «часів Януковича».
Що далі? По-перше, міністерство хоче повернути собі контроль всієї системи ДАБІ - тобто децентралізація навпаки. Для цього повинен бути прийнятий законопроект №7266-1, який вже в понеділок, 1 жовтня, можливо буде внесений до порядку денного Верховної Ради. Ним передбачено механізм припинення повноважень місцевих органів державного архітектурно-будівельного контролю, і повернення їх ДАБІ як центральному органу виконавчої влади в цій сфері. Законопроект передбачає можливість повторної передачі повноважень держархбудконтролю сільським, селищним та міським радам. Питання залишаються: скільки часу буде потрібно для розстановки на місцях «потрібних» людей і як вони будуть взаємодіяти з місцевою владою. І, звичайно, улюблена тема усіх борців з корупцією: скільки старих нових чиновників повернуться у власні кабінети.
По-друге, глобальним нововведенням має стати представлена 26 вересня онлайн-платформа «Прозора ДАБІ», яка дозволить відстежувати всю дозвільну документацію в реальному часі. Але для того, аби вона запрацювала повноцінно (на сьогоднішній день мова йде тільки про об'єкти класу наслідків СС3), її наповненням повинні перейнятись ДАБІ всіх рівнів. З огляду на те, що для місцевих інспекцій це не обов'язково (та й не цікаво), повертаємося до п. 1 - повна централізація і «правильні» виконавці.
Все це відбувається на такому фоні: будівельна галузь знизила темпи через перевищення пропозиції та неможливості піднімати ціни; будівельники та проектанти активно протидіють введенню нового ДБН; Прем'єр-міністр дав ДФС і Держпраці завдання провести масштабні перевірки будівельників. При цьому уряд все ж поступово лібералізує законодавство («амністія» приватних забудовників, розширення переліку бездозвільних будівельних робіт), посилює контроль перевіряючих, тобто намагається зробити галузь більш відкритою.