Нещодавно ми писали, що Державна служба з питань праці шукає різноманітні приводи для перевірок підприємств, зокрема, на предмет неофіційного працевлаштування. Один з таких приводів пообіцяв надавати Мін'юст. Відповідно до меморандуму із Держпрацею, міністерство передаватиме інформацію щодо осіб, які ухиляються від сплати аліментів і, ймовірно, отримують зарплату «в конвертах».
Ця інформація братиметься із скарг батьків, які живуть з дітьми, на неплатників аліментів про те, що ті працюють неофіційно і отримують зарплату «в конвертах». У Мін'юсті говорять, що у 2018 році отримали 10 153 такі скарги.
Мін'юст обіцяє інформувати Держпраці протягом дня з моменту надходження скарги для перевірки підприємства і встановлення факту працевлаштування аліментника.
У разі, якщо приводом для перевірки Держпраці стане звернення Мін'юсту з приводу неплатника аліментів, важливим моментом стане те, як в приписі буде визначена мета перевірки. Якщо йтиметься про конкретну особу, то все підприємство перевірці підлягати не повинно.
У той же час, у Порядку проведення перевірок Держпраці (постанова КМУ від 26.04.2017 №295) не передбачені такі підстави, як «за повідомленням органів виконавчої служби», що дозволяє оскаржити правомірність такої перевірки. Іншими словами, для проведення перевірки за повідомленням Мін'юсту до Порядку повинні бути внесені зміни. Крім того, участь у таких перевірках виконавчої служби також виключена, так як це не входить до її компетенції.
***
Раніше ми писали про найбільш поширені підстави для інспекційного відвідування Держпраці підприємств у 2018 році. Вочевидь такі тенденції будуть актуальними й у поточному році.
***
Нагадаємо, що розділ «Безпека бізнесу. Відповідальність» модуля «Алгоритми дій для бізнесу» інформаційно-правових систем ЛІГА:ЗАКОН містить практичні матеріали, пов'язані з проведенням перевірок наглядовими і контролюючими органами, а також поради щодо мінімізації наслідків таких перевірок.