Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Україна — це трамплін для стрибка в Європу та США

4 липня 2019, 14:20
1067
0
Реклама

Аби стати європейською Силіконової долиною, достатньо пройти правильний десятирічний шлях. Своїм прикладом це вже довела Ірландія. Їй знадобилося саме стільки часу, щоб викликати великий інноваційний бум і стати основним кластером інновацій в Європі.

Що такого сталося за ці 10 років? Чому починаючи з 2008 року туди перебралися всі основні технологічні компанії, так звані «блакитні фішки», починаючи з Facebook, Twitter, Microsoft і закінчуючи Dell і Intеl. Всі вони успішно відкрили свої інноваційні лабораторії та центри. Ірландія стала однією з найкращих країн у світі в сфері інноваційних пільг та однією з кращих країн в Європі з легкості оподаткування.

Всього цього в Ірландії не було б, не отримай місцеві інноватори свого часу потужну підтримку від держави, де чиновники розробили інноваційну стратегію «2020» з чітким розумінням кроків і дорожньою картою, а також перспективними напрямками розвитку. Крім того, в інноваційній стратегії «2020» основною візією прописано, що саме інновації повинні «драйвити» розвиток економіки.

Ірландці не помилились - їхня державна програма з розвитку та стимулювання інновацій зіграла дуже позитивну роль для надходження інвестицій. Ірландії стали однаково доступні як європейський, так і американський ринки капіталів. Кількість стартап-підприємців там обчислюється не однією тисячею. Крім цього, ця сприятлива інноваційна екосистема дозволяє стартап-підприємцям отримувати інвестування на найбільш різних стадіях розвитку свого продукту. Виграє від цього в тому числі й ірландський бюджет, який щорічно отримує додаткові десятки мільярдів доларів.

А що в цей час відбувається в Україні? Звичайно, в порівнянні з ірландцями, ми розвиваємося не так інтенсивно в сфері інновацій. Хоча інноваційна екосистема в Україні присутня у вигляді інкубаторів, акселераторів, венчурних інвесторів і відповідної інфраструктури. Вона як раз і допомагає стартап підприємцям розвивати свої ідеї та рішення, даючи їм можливість якось масштабуватися.

У нас добре розвинений IT-ринок, який є частиною інфраструктури загальною екосистеми та генерує якісний Human Capital технічних фахівців. Наприклад, за статистикою, в 2018 році в Україні працювало 160 тис. IT-фахівців. У 2017 році ця цифра була 128 тис. Ринок зростає з кожним роком, і ця тенденція не припиняється. При цьому сама сфера IT-послуг в 2018 році залучила в Україну близько $4 млрд. І ця цифра також постійно зростає.

Україна стала стійким кластером в наданні IT-послуг. В Україні успішно працюють великі аутсорсингові та продуктові компанії, серед них EPAM, Luxoft, Global Logic, SoftServe, Ciklum, Infopulse і багато інших. І навколо всієї IT-інфраструктури створюються локальні інноваційні лабораторії та RD центри. Так само у всій екосистемі IT-послуг важливу роль грає держава, яка намагається стимулювати розвиток IT-підприємництва в Україні.

В Україні є і венчурні фонди. Але по-перше, їх дуже мало. По-друге, вони не можуть покрити всі цикли, необхідні для розвитку стартапу. Вони вкладають гроші або на ранніх стадіях, або коли стартап вже трохи виріс і йому необхідні вже великі суми для масштабування.

Тим не менш, можна навести багато успішних стартапів з українськими засновниками, які відомі за межами України, серед них: Looksery, Grammarly, PetCube, Depositphotos, GitLab, Preply, StarWind і багато інших.

Свого часу про PetCube не говорили тільки ледачі, та й ті, швидше за все, щось чули про програму, яка дозволяла підглядати за домашніми тваринами, коли вас немає вдома.

Українці можуть пишатись єдинорогом Gitlab, який оцінюють в $1,1 млрд, а минулого року компанія отримала $20 млн інвестицій від одного з найбільших в світі інвестиційних банків Goldman Sachs.

Ще один продукт із українськими засновниками - найбільший у світі онлайн-банк фотографій з більш ніж 100 млн колекцією Depositphotos.

Гарний приклад компанії StarWind, один з її співзасновників - мій одногрупник з Единбурзької бізнес-школі Артем Берман. Він створив програмно-апаратний комплекс для віртуалізації систем зберігання даних.

Незважаючи на те, що засновники цих стартапів є вихідцями з України, штаб-квартири всіх цих компаній знаходяться в Америці. За цим, звичайно ж, сумно спостерігати. Виходить, Україна не здатна створити умови, де наші стартап-підприємці, носії інноваційних ідей мали можливість повністю реалізувати свій потенціал на Батьківщині.

Так, на сьогоднішній день ми можемо пишатися прикладами вдалих мільярдних компаній. Люди, які їх створюють - українці. Але ідеї ??з України їдуть. Більшість українських стартап-підприємців розглядають нашу країну, як трамплін для стрибка в Європу або інші більш перспективні країни світу.

Україні необхідно створити сильну інноваційну екосистему з державною підтримкою, в якій наші стартап-підприємці зможуть повністю реалізовувати свої ідеї та продукти, без необхідності їхати в іншу країну та будувати там штаб-квартири, а почати вже «драйвити» українську економіку зсередини.

Автор: Ігор Руснак

Раніше ми писали про небезпеку використання аутстафінгу в Україні.

Нагадаємо, перевірити репутацію своїх бізнес-партнерів можна за допомогою онлайн-сервісу CONTR AGENT. Отримати тестовий доступ до сервісу ви можете за посиланням.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини