Суть справи: підприємство звернулось з позовом до ДПІ про визнання протиправною та скасування податкової вимоги.
Місцевий та апеляційний суди позов задовольнили. Вони вказали, що податкові повідомлення-рішення, прийняті в результаті перевірки, позивачем не отримані у зв'язку з їх направленням на фактичну адресу замість юридичної адреси, відомості про яку містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що позбавило його права ініціювати оскарження таких рішень. З огляду на це суди дійшли висновку про неузгодженість податкового боргу, що, в свою чергу, виключає підстави для направлення платнику податків податкової вимоги.
Колегія суддів Адміністративного суду ВС погодилась із висновком судів попередніх інстанцій.
Відповідно до ст. 59 Податкового кодексу, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для вручення податкового повідомлення-рішення.
Верховний Суд вказав, що право податкового органу на направлення платнику податків податкової вимоги у разі визначення грошового зобов'язання на підставах, зазначених у пп. 54.3.1 - 54.3.6 п. 54.3 ст. 54 ПК, виникає лише на 11-й день після отримання платником податкового повідомлення-рішення за умови неініціювання процедури оскарження такого рішення контролюючого органу.
Оскільки податкові повідомлення-рішення не направлялися за юридичною адресою позивача, то немає підстав вважати такі документи належним чином врученими в розумінні ст. 42 ПК.
ВС зазначив, що грошові зобов'язання, визначені у вказаних податкових повідомленнях-рішеннях, не набули статусу узгоджених, що, відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПК, виключає право контролюючого органу надсилати податкову вимогу.
Відповідну постанову по справі № 826/18377/14 ВС прийняв 11.07.2019. ЇЇ повний текст доступний в системі аналізу судових рішень VERDICTUM. Систему можна протестувати.
Раніше ми писали про те, що підприємству донарахували 1 млн. грн податку через «сумнівного» контрагента.
Для перевірки ділових контактів рекомендуємо скористатися сервісом CONTR AGENT від ЛІГА:ЗАКОН. Він, серед іншого, дозволяє перевірити інформацію про можливе включення ваших контрагентів у санкційні списки України, ЄС, США та інших країн, а також здійснювати їх подальший контроль. Ви можете перевірити контрагента, який вас цікавить, прямо зараз, оформивши заявку на тестовий доступ до сервіс.