Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Особливості надання щорічної відпустки за минулі роки

22 липня 2019, 14:30
6167
0
Реклама

На багатьох підприємствах щороку кадровики стикаються з ситуацією, коли хтось із працівників не був у відпустці або використав лише її частину. У статті ми розкажемо про найчастіші випадки, можуть бути вам у нагоді.

Невикористана у минулому році відпустка не «зникає», а переходить на наступний рік.

Тому, за наявності невикористаних відпусток, спочатку надають їх, а вже потім - дні відпустки за поточний робочий рік. Це правило нормативно не закріплене: воно склалося на практиці, але така рекомендація міститься і в листі Мінсоцполітики від 24.12.2013 р. №152/13/82-13.

Це стосується тільки щорічних відпусток, які передбачені п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону «Про відпустки» та додаткової соціальної відпустки на дітей - ст. 19 Закону «Про відпустки». До таких належать:

- щорічна основна відпустка;

- щорічна додаткова відпустка за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці;

- щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці;

- інші щорічні додаткові відпустки, передбачені законодавством;

- додаткова соціальна відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину-інваліда з дитинства підгрупи А групи І.

Для того, щоб працівник міг реалізувати це право, кадрова служба має вести облік невикористаних відпусток відповідно до ч.12 ст. 10 Закону «Про відпустки».

Працівник має право взяти декілька невикористаних за минулі роки відпустки підряд, якщо відсутність працівника протягом цього часу не матиме негативного впливу на виробничий процес. Загальна тривалість щорічних основної та додаткових відпусток не може перевищувати 59 календарних днів, а для працівників, зайнятих на підземних гірничих роботах, - 69 календарних днів (відповідно до ст. 10 та ст. 20 Закону «Про відпустки»). Тож підстав не надавати декілька відпусток підряд роботодавець не має.

Розрахунок відпускних та компенсація за невикористані відпустки.

Середня заробітна плата для розрахунку відпускних визначається, виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців, які передують місяцю виходу у відпустку (відповідно до абз. 1 п. 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати №100). Це правило розрахунку середньої зарплати діє і для розрахунку відпускних за минулі роки.

Відповідно до ст. 24 Закону «Про відпустки», у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі невикористані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.

Якщо працівник звільняється і має невикористані відпустки за минулі роки чи поточний рік, але не хоче їх брати, підприємство виплачує йому грошову компенсацію за всі дні цих відпусток. Сума компенсації розраховується аналогічно відпускним: для розрахунку середньої зарплати також враховуються виплати за останні 12 календарних місяців перед звільненням.

Проте, в Раді вже 2 роки лежить проект нового КЗпП, в якому передбачена обов'язкова 28-денна щорічна відпустка. Експерти вважають, що є вірогідність, що нова Верховна Рада нарешті розгляне проект. Читайте у нашій статті про те, на які зміни у трудовому законодавстві слід очікувати.

Повідомляємо, що в інформаційно-правових системах ЛІГА:ЗАКОН за допомогою «Калькулятора відпусток» можна розрахувати тривалість відпустки для п'ятиденного робочого тижня з урахуванням святкових днів.

Читайте також: Надання допомоги по вагітності та пологах: роз'яснення ФСС.

Якщо ви вирішили відкрити власну компанію в Україні, ви можете зареєструвати ТМ за допомогою PatentBot - інноваційного партнерського сервісу ЛІГА:ЗАКОН. Сервіс доступний цілодобово. Ознайомитися з сервісом можна за посиланням.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини