Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Чи існує тотальна РРОізація в країнах Європи

25 жовтня 2019, 12:20
4790
0
Реклама

Які спрощені режими оподаткування застосовуються в Європі та яка сфера застосування реєстраторів розрахункових операцій? Про це розповів liga.net Олег Гетьман, економіст і координатор економічних груп Економічної експертної платформи.

Польща

У Польщі існує два види оподаткування: за єдиною системою та за податковою карткою.

1. Оподаткування за єдиною (фіксованою) ставкою згідно Закону "Про єдину ставку податку на прибуток з певних доходів, отриманих фізичними особами" від 20 листопада 1998 року.

Закон передбачає два режими оподаткування за єдиною ставкою:

- оподаткування доходів від несільськогосподарської діяльності, зокрема у сфері послуг. За своєю суттю - це паушальний (акордний) платіж із задекларованих доходів. Оподаткуванню підлягає виручка (а не дохід). Тобто в подібних випадках не дозволяється прийняти до відрахування будь-які витрати. Обчислений податок сплачується єдиним платежем.

- облік спрощений - враховуються тільки доходи (без вирахування витрат). Ставки податку для різних видів діяльності становлять 20%, 17%, 8,5%, 5,5%, 3% і 2%. Платники податків, які використовують цю форму оподаткування, зобов'язані вести спрощений бухгалтерський облік: облік доходів, облік основних засобів та нематеріальних активів;

2. Податкова картка - ставки податку залежать не тільки від виду діяльності, а й від кількості найманих працівників та розміру населеного пункту. Податкова картка звільняє від обов'язку ведення бухгалтерського обліку, подання податкових декларацій і сплати авансових платежів. Сума податку визначається рішенням податкового органу окремо для кожного податкового року. Податок зменшується на суму сплачених платежів за медичне страхування. Платник податків здійснює оплату податку щомісяця (7-й день кожного місяця за попередній місяць і за грудень до 28 грудня поточного фінансового року).

Податок сплачується на дохід фізичної особи, отриманий протягом податкового періоду, який починається 1 січня і закінчується 31 грудня, і збігається з календарним роком. РРО для даних платників не застосовується

Хорватія

Окремою схемою оподаткування самозайнятих осіб виступає механізм сплати податку у вигляді одноразової суми на основі оцінки податкових органів.

Для цього платник повинен відповідати двом критеріям: не бути платником податку на додану вартість та мати щорічні надходження від своєї діяльності, яка не перевищує розмір, встановлений Законом про ПДВ для обов'язкової реєстрація в системі ПДВ (300 тис. хорватских кун, що складає 39 000 євро). Такий платник податків веде лише облік отриманих сум (за формою PO-SD) та не зобов'язаний вести Бізнес-книгу, не зобов'язаний користуватись РРО і подавати річну податкову декларацію щодо цього доходу.

Чехія

Надається можливість на сплату єдиного (разового) податку. Для цього платник повинен звернутись до податкового органу (не пізніше 31 січня поточного податкового періоду) із запитом, який містить дані щодо очікуваного доходу та витрати на ці доходи, інші факти, що мають відношення до визначення єдиного податку.

Платник єдиного податку зобов'язаний зберігати звіти про розмір доходу, дані про суми дебіторської заборгованості та вести облік основних засобів, які використовуються за для здійснення підприємницької діяльності.

Зараз платниками РРО не застосовується. Лише з середини 2020 року планується розширити сферу застосування РРО, але і тоді від його застосування будуть звільнені підприємці із двома найманими працівниками та невеликими доходами.

Угорщина

В країні діє податок з фіксованою ставкою для низькобюджетних підприємств та малого бізнесу, дрібних платників податків - КАТА. Приватні/індивідуальні підприємці/підприємства повинні платити щомісяця фіксований податок в розмірі 50 тис. або 75 тис. форинтів (відповідно 163 та 245 євро).

Підприємства платять за кожного зі своїх працівників, за умови реєстрації за ознакою «дрібний платник податків з повним робочим днем».

КАТА сплачується щомісячно на 12-й день місяця, що настає за звітним місяцем. Податок не підлягає сплаті у місяці коли платник отримує допомогу внаслідок хвороби або нещасного випадку, допомогу по догляду за дитиною (за дітьми), у разі припинення підприємницької діяльності.

КАТА замінює прибутковий податок, податок з дивідендів, податок на прибуток, соціальний внесок, внески на медичне страхування, пенсійні внески, внески на охорону здоров'я і професійний внесок.

Як ми бачимо з викладеного вище, надто широка фіскалізація, яка б охоплювала торговців на вулицях, торгівлю у маленьких крамничках, надання послуг у невеликих закладах тощо, - не дуже розповсюджена у країнах ЄС. Щодо тотальної фіскалізації - експертам з питань податкової політики не вдалося знайти жодної країни ЄС, у якій діє тотальна фіскалізація (всі категорії підприємців).

В той же час розповсюджені моделі, у яких фіскалізуються ризикові категорії товарів, або підприємці, які здійснюють торгівлю на великий торгівельних площах, або фіксований податок визначається відповідно до товарів/послуг, які реалізуються та кількості найманих працівників. Саме такі підходи фахівці ГО "Інститут соціально-економічної трансформації" рекомендують для України у своєму дослідженні, а необхідними передумовами для цього мають бути реформована податкова та митна служби, спрощення всіх процедур використання РРО та запровадження безкоштовних програмних РРО.

Читайте також: Податківцям можуть дозволити закривати непрацюючих ФОПів

У своєму дослідженні експерти Інституту соціально-економічної трансформації проаналізували законодавство інших країн та надали аргументи «за» і «проти» щодо введення РРО.

Так, офіційно висловлювані аргументи на підтримку використання РРО такі:

- від продавців не буде вимагатися мати первинні документи на товар і вести додатковий облік, окрім реєстрації обсягів продажу, яку вони мають за законом здійснювати у будь-якому разі - РРО тільки автоматизують цей процес;

- для податкових органів інформація, яка надходить у безперервному режимі онлайн потенційно цікавіша, оскільки її легше перевірити, тим більше це можна робити дистанційно. Ймовірно, простіше стане також відстежувати ситуації, в яких реалізується товар сумнівного походження. Також потенційно цікаві результати можна отримати, аналізуючи масив інформації як big data - щодо часових та сезонних коливань продажів, «середнього чеку», тощо;

- запровадження митного пост-аудиту, щоб компенсувати вразливість для зловживань, зокрема контрабанди та транскордонних «карусельних» схем по ухилянню від сплати ПДВ.

Серед аргументів «проти»:

- технічна проблема, яку неможливо вирішити законодавчо - це клімат. Країни, які зазвичай наводять у якості прикладів ніби то вдалого тотального запровадження РРО - це країни без холодної зими. На морозі жоден принтер не може працювати, принаймні довго та надійно. У вуличних умовах, з пилом та вологістю, механічні пристрої, тим більше - дешеві, дуже швидко виходять з ладу;

- для інших підприємців, які займаються послугами, роздрібною торгівлею продуктами харчування, дрібним виробництвом тощо - буде створено додаткове фінансове та контрольне навантаження, яке може перевищити переваги офіційного ведення підприємницької діяльності та змусити їх припинити таку діяльність або спонукати до неформальної зайнятості;

- висока вартість обладнання, його експлуатації та витрат праці при роботі з ним;

- як наслідок - масова фіскалізація значно підвищує бар'єри для входження в бізнес, особливо для найдрібнішого.

Спростити процес сплати податків та подачу звітності до держорганів допоможе бот-бухгалтер ReporTax для ФОП!

Читайте також:

До чого готуватися ФОПам: головні нововведення законів про РРО

Податківці можуть без попередження проводити перевірки щодо працевлаштування та виплати зарплат

Підписуйтесь на нашу сторінку у Facebook, щоб бути в курсі важливих змін для бізнесу в Україні, а також розсилку та отримуйте щотижневий дайджест найважливіших ділових новин!

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини