Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

ТОП-10 правових позицій суду відносно відповідальності водіїв

Реклама

https://biz.ligazakon.net/ua/news/193128_za - yako - pomilki - poltseyskogo - shtraf - za - porushennya - pdr - splachuvati - ne - potrbno

1. ВС визначив, за якої помилки поліцейського штраф за порушення ПДР сплачувати не потрібно

(Постанова КАС ВС від 13 лютого 2020 року № 524/9716/16-а)

З повним текстом судового рішення зручно ознайомитися у VERDICTUM. Замовити повнофункціональний тестовий доступ можна тут.

Постанову щодо порушення ПДР буде скасовано, якщо у ній відсутнє посилання на технічний засіб, за допомогою якого здійснено відеозапис відповідного порушення. З матеріалів справи вбачається та не оспорювалося сторонами, що оскаржувана постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності не містить інформації про будь-яку фіксацію правопорушення. Водночас, приписами ч. 3 ст. 283 КпАП чітко передбачено імперативний обов'язок відповідача щодо зазначення технічного засобу, яким здійснено фото- або відеозапис у постанові по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.

https://biz.ligazakon.net/ua/news/193366_vodya-oshtrafuyut-na-425-grn-za-zabutiy-vdoma-strakhoviy-pols

2. Водія оштрафують на 425 грн за забутий вдома страховий поліс

(Постанова КАС ВС від 19 лютого 2020 року у справі № 545/3654/16-а)

Частиною 1 ст. 126 КпАП передбачено, що керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред'явила для перевірки посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційного документа на транспортний засіб, а також поліса (договору) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката "Зелена картка"), - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 25 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (425 грн).

Розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян можна дізнатися в модулі "Довідники" ІПС ЛІГА:ЗАКОН. Переконайтесь у зручності подання інформації, замовивши повнофункціональний тестовий доступ.

https://biz.ligazakon.net/ua/news/193362_chi-vipravdovu-pogane-samopochuttya-vodya-porushennya-pdr-pozitsya-verkhovnogo-sudu

3. Особа не відповідає за зупинку з порушенням ПДР, зумовлену поганим самопочуттям

(Постанова КАС ВС від 19 лютого 2020 року у справі № 545/3654/16-а)

Відповідно до ст. 17 КпАП особа, яка діяла в стані крайньої необхідності, необхідної оборони або яка була в стані неосудності, не підлягає адміністративній відповідальності. Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом апеляційної інстанції, позивач не заперечував самого факту вчинення ним правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.122 КпАП, проте зазначав, що діяв у стані крайньої необхідності, оскільки відчув різке погіршення самопочуття.

https://biz.ligazakon.net/ua/news/193210_za-strakhovoyu-viplatoyu-mozhna-zvertatisya-odrazu-do-sudu-vs

4. За страховою виплатою можна звертатися одразу до суду

(Постанова Великої Палати від 11 грудня 2019 року у справі № 465/4287/15)

У Законі "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" не передбачено обов'язкового досудового порядку врегулювання питання з приводу виплати страхового відшкодування, особа, яка вимагає такої виплати, за власним розсудом може звернутися із заявою безпосередньо до страховика, з дотриманням вимог, передбачених у статті 35 названого Закону, чи звернутися безпосередньо до суду.

https://biz.ligazakon.net/ua/news/193224_pyanogo-vodya-ne-prityagnut-do-vdpovdalnost-yakshcho-protokol-skladeniy-z-porushennyami

5. Суд не може вирішувати справи щодо порушення ПДР, які підвідомчі виключно поліції

(Постанова КАС ВС від 13 лютого 2020 року у справі № 201/243/17)

Суд, розглядаючи спір у порядку адміністративного судочинства, у справах, про адміністративні правопорушення, перелік яких зазначений у ст. 222 КУпАП, не вправі перебирати на себе повноваження органів Національної поліції з вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу та виносити постанову, визначену ст. 284 КУпАП замість вказаного суб'єкта владних повноважень.

https://biz.ligazakon.net/ua/news/193171_sud-ne-mozhe-virshuvati-spravi-shchodo-porushennya-pdr-yak-pdvdomch-viklyuchno-polts

6. П'яного водія не притягнуть до відповідальності, якщо протокол складений з порушеннями

(Постанова апеляційного суду від 17 січня 2020 року у справі № 686/27255/19)

Водій оскаржував постанову, якою апелянта визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КпАП (керування транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння). Огляд на стан сп`яніння поліцейські провели з порушенням вимог законодавства, зміст їхнього протоколу також не відповідав закону - зокрема, там, як і в акті огляду, немає підписів свідків. Правоохоронці безпідставно відмовились забезпечити проведення огляду в закладі охорони здоров`я. Апеляційний суд вимогу задовольнив.

https://biz.ligazakon.net/ua/news/193378_vody-splatit-shtraf-navt-yakshcho-vpevneniy-shcho-strakhoviy-pols-zagubleno-v-samy-mashin

7. Водій сплатить штраф, навіть якщо впевнений, що страховий поліс загублено в самій машині

(Постанові КАС ВС від 26 лютого 2020 року у справі № 686/6140/16-а)

Водій зобов'язаний мати при собі страховий поліс. Повідомлення поліцейських про те, що поліс в авто і водій зміг знайти його вже після того, як працівник поліції склав протокол про адміністративне правопорушення, є спробою уникнути відповідальності.

https://biz.ligazakon.net/ua/news/192899_skasuvannya-shtrafu-nspektora-polts-yakiy-ne-predyaviv-posvdchennya-rshennya-vs

8. Штраф інспектора поліції, який не пред'явив посвідчення, платити не потрібно

(Постанова КАС ВС від 11 грудня 2019 року у справі № 545/2432/16-а)

Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону «Про Національну поліцію», звертаючись до особи, або у разі звернення особи до поліцейського, поліцейський зобов'язаний назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання та пред'явити на її вимогу службове посвідчення, надавши можливість ознайомитися з викладеною в ньому інформацією, не випускаючи його з рук.

https://biz.ligazakon.net/ua/news/192872_dorozhny-znak-zupinku-zaboroneno-poshiryutsya-na-trotuar-vs

9. Дорожній знак «Зупинку заборонено» поширюється на тротуар

(Постанова КАС ВС від 19 грудня 2019 року у справі № 686/13619/17)

Позивач оскаржив постанову інспектора поліції про накладення штрафу за зупинку автомобіля поблизу будинку в зоні дії знаку 3.34. «Зупинку заборонено». Він вказав, що автомобіль знаходився не безпосередньо на проїзній частині, а на тротуарі. Колегія суддів зазначила, що дія заборонного знаку поширюється на всю дорогу (той бік дороги, де встановлено знак), елементом якої є тротуар, саме зовнішній край якого обмежує дорогу по ширині.

https://biz.ligazakon.net/ua/news/192251_za-nesvochasn-strakhov-viplati-mozhna-otrimati-moralnu-kompensatsyu--velika-palata-vs

10. За несвоєчасні страхові виплати можна отримати моральну компенсацію

(Постанова Великої Палати від 11 грудня 2019 року у справі № 465/4287/15)

Велика Палата зазначила, що якщо потерпілий не отримав вчасно вказану в договорі страхову виплату, він має право на відшкодування не тільки майнової, а й моральної шкоди.

Актуальне законодавство, правова картина дня, шаблони договорів, ситуації для юриста та судова практика завжди доступні у системах ЛІГА:ЗАКОН. Замовити повнофункціональний тестовий доступ можна тут.

Баранова Ольга, провідний юрист-аналітик порталу «ЛІГА:ЗАКОН Бізнес»

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини