Накладення штрафу на платника ПДВ за порушення строку реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН, може застосовуватися лише в разі якщо платник податку не надав (не надіслав) податкову накладну (розрахунок коригування) ДФС у строк. Проведення технічних робіт на сервірі ДФС не можуть вважатися порушенням строку платником.
Відповідні положення містяться у постанові КАС ВС від 12 лютого 2020 року у справі № 1640/3102/18.
З повним текстом судового рішення зручно ознайомитися у VERDICTUM. Замовити повнофункціональний тестовий доступ можна тут.
Обставини справи
В ході проведення перевірки податковим органом було встановлено порушення ПАТ (позивачем) п. 201.10 ст. 201 ПК, внаслідок реєстрації податкових накладних з порушенням законодавчо встановлених термінів, - до 15 календарний днів.
ДФС на підставі вищезазначеного акта перевірки винесено податкове повідомлення-рішення. До позивача за затримку реєстрації податкових накладних застосовано штраф у розмірі 10 %.
Вважаючи вказане податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Рішенням місцевого суду, залишеним без змін постановою адміністративного суду, позов було задоволено.
Позиція Верховного Суду
ВС погодився з рішеннями попередніх судів, залишивши їх без змін.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що позивач у повному обсязі виконав свій обов'язок щодо реєстрації податкових накладних у відповідний строк, а тому підстави притягнення його відповідальності та застування відповідних штрафних санкцій, - відсутні.
Згідно з п. 201.10 ст. 201 ПК податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до ДФС, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Нагадає підприємцям, коли платити податки і подавати звіти бот-бухгалтер ReporTах. Крім того, бот самостійно перевіряє чи немає у вас податкових боргів і штрафів перед державою. Після перевірки - допоможе сплатити борг миттєво.
Згідно з обставинами справи, що підтверджено судами попередніх інстанцій, ПАТ направило для реєстрації в системі електронного адміністрування ПДВ податкові накладні у встановлений законодавством термін, чим виконало свій обов'язок щодо відправлення для реєстрації податкових накладних. Проте, згідно даних системи електронного адміністрування ПДВ податкові накладні були зареєстровані лише наступного дня, тобто з порушенням встановленого строку. До листа позивачем додано зокрема витяги з системи М.Е. Dос. з датами відправлення накладних.
У відповідь відповідачем листом повідомлено позивача, що на офіційному сайті ДФС було розміщено повідомлення про те, що у зв'язку з проведенням технічних робіт на енергетичній митниці ДФС було тимчасово призупинене приймання електронних платежів за оформлення нафтопродуктів, однак вказане повідомлення не стосувалось роботи ЄРПН. Додаткова інформація щодо збоїв в роботі сервера ДФС за вказаний у листі період відсутня.
ВС зауважує, що встановлена нормою п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК відповідальність платника податку на додану вартість за порушення граничного строку, передбаченого ст. 201 цього Кодексу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН, у вигляді накладення штрафу може застосовуватися лише в разі якщо платник податку не надав (не надіслав) податкову накладну (розрахунок коригування) ДФС у строк, встановлений цією статтею.
Ви можете оперативно знаходити судові рішення, відслідковувати інформацію про контрагентів та отримувати всі необхідні інструменти для щоденної юридичної роботи за допомогою Професійного рішення для юридичних департаментів та компаній.