Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту
$

Суміщення посад: оформлення та оплати праці

22.04.2020, 10:25
6348
1

У Держпраці розповіли, як правильно оформити суміщення посад
У Держпраці розповіли, як правильно оформити суміщення посад

ГУ Держпраці у Херсонській області роз'яснює, як оформлюється суміщення посад та оплачується праця під час суміщення.

Так, для суміщення посад у штатному розписі підприємства має бути передбачена вакантна посада. Про це йдеться в пункті 9 Інструкції щодо застосування постанови Ради Міністрів СРСР від 4 грудня 1981 р. № 1145 «Про порядок і умови суміщення професій (посад)», яким передбачено, що зменшення чисельності працівників у результаті суміщення не може бути підставою для зміни встановленого ліміту чисельності та затвердженого для них штатного розпису, ліквідації підрозділів. У разі відсутності вільної посади або посади в штатному розписі, суміщення посад є неможливим і доплата за суміщення посад не може здійснюватись.

Суміщення посад може бути встановлено за заявою працівника або на підставі прийнятого роботодавцем рішення. Якщо суміщення ініційовано роботодавцем, працівник має бути повідомлений про зміни в організації праці не пізніше ніж за два місяці.

Оформлюється суміщення професій (посад) наказом роботодавця. Оскільки працівник продовжує обіймати свою основну посаду, записи про суміщення до особової картки працівника та трудової книжки не вносяться. У наказі вказують назву професії (посади), за якою відбуватиметься суміщення, умови виконання роботи та розмір доплати до посадового окладу.

Тобто укладати новий трудовий договір чи вносити зміни до наявного не потрібно. Достатньо наказу керівника підприємства з обов'язковими вимогами зазначеними вище.

Читайте у свіжому номері видання ЮРИСТ&ЗАКОН: Як керівнику проконтролювати своїх співробітників в умовах віддаленої роботи . Ви також можете оформити передплату видання за посиланням.

Доплата за суміщення проводиться винятково за наказом, оскільки виконання такої роботи не відображається в табелі обліку робочого часу та встановлюється відповідно до вимог КЗпП на умовах, передбачених колективним договором.

В колективному договорі та наказі про суміщення має бути чітко зазначено, від якої саме посади встановлюється доплата та її розмір. Це пов'язано з тим, що розмір такої доплати затверджено тільки працівникам бюджетної сфери на підставі пункту 3 Постанови № 1298 доплату за суміщення в розмірі до 50% посадового окладу (тарифної ставки) за основною посадою (лист Мінпраці від 25 березня 2010 р. № 319/13/84-10).

Суміщення посад може встановлюватися на певний строк або без обмеження строку. Якщо суміщення встановлювалося на певний строк, виконання додаткової роботи в порядку суміщення припиняється без видання окремого наказу. Тобто, якщо в наказі про встановлення суміщення зазначений строк, на який працівнику доручалася додаткова робота, але він минув, працівник повертається до виконання лише своєї основної роботи.

Якщо строк не було встановлено, то працівник має право припинити суміщення з власної ініціативи, надавши роботодавцю відповідну заяву, на підставі якої видається наказ.

Суміщення посад також може бути скасовано за ініціативи роботодавця. У такому випадку згідно із статтею 32 КЗпП України працівника необхідно попередити про зміну істотних умов праці - скасування суміщення посад - за два місяці, про що має бути видано наказ з основної діяльності.

Варто зазначити, що право працівника виконувати тільки ту роботу, про яку він домовився із роботодавцем при укладанні трудового договору, гарантує стаття 31 КЗпП України. Отже, власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконання роботи, не обумовленої трудовим договором. Роботодавець може змінити трудову функцію працівника лише договірним шляхом, тобто отримавши на це згоду працівника, склавши при цьому розпорядчі документи відповідно до норм чинного законодавства.

Для врегулювання спорів працівник має право звернутись безпосередньо до керівництва підприємства, з яким він перебуває у трудових відносинах. У випадку, якщо сторони не можуть врегулювати трудовий спір самостійно працівник має право звернутися до комісії по трудових спорах відповідно до вимог ст.225 КЗпП України (при її наявності на підприємстві) або використати своє право відповідно до вимог ст.232 КЗпП України та звернутисядо суду.

Візьміть під контроль усі ризики, з якими зіштовхується ваша компанія. Спробуйте LIGA360 - екосистему хмарних продуктів ЛІГА:ЗАКОН для ефективної роботи бізнесу в умовах кризи. Замовити безкоштовний повний тестовий доступ на 4 доби до LIGA360 та ключових продуктів ЛІГА:ЗАКОН можна тут.

З LIGA360 ви отримуєте єдиний робочий простір, чат із командою, аналіз законодавства та медійного кола, зміни в діяльності партнерів, клієнтів та конкурентів, можливість сформувати персональне комплексне рішення для свого сегменту та спільно з командою оцінювати бізнес-ризики. 

Читайте також:

Скорочений робочий день можна застосовувати тільки для окремих категорій працівників


Увійдіть, щоб залишити коментар