Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Для банків встановили нові правила контролю грошових переказів

Реклама

Національний банк затвердив та оприлюднив нове Положення про здійснення банками фінансового моніторингу, яке розроблене у зв'язку з уведенням у дію 28 квітня 2020 року нових вимог законодавства з питань фінансового моніторингу.

Банки застосовуватимуть нові вимоги:

  • для нових клієнтів -  із дати набрання чинності законом (із 28 квітня);

  • для існуючих клієнтів - під час планової перевірки їх даних (процедура KYC - "Знай свого клієнта").

Уведення дистанційної ідентифікації

Для відкриття рахунку в новому банку візит до відділення або особиста зустріч непотрібні.

Нові моделі дистанційної ідентифікації:

Повноцінні моделі: BankID НБУ, кваліфікований електронний підпис (КЕП), відеотрансляція.

Спрощені моделі: BankID НБУ; КЕП; платіж із власного рахунку на окремий рахунок банку; зчитування даних із чипа біометричного документа (закордонного паспорта чи паспорта у форматі ID-картки); верифікація даних із бюро кредитних історій.

Як відбуватиметься відеоверифікація на практиці?

Фактично працівник банку може за допомогою відеозв'язку поспілкуватися з клієнтом та перевірити в нього документи:

  • для біометричного паспорта або ID-картки - банк дистанційно зчитуватиме дані з чипу та перевірятиме відповідність обличчя. Інший спосіб - візуальна оцінка документа, захисних елементів та логічна перевірка даних;

  • для паспортів старого зразка ("книжечки") - банк візуально оцінюватиме документ, перевірятиме відповідність обличчя та проводитиме додаткову перевірку за допомогою: BankID НБУ; КЕП; додаткових документів; звірка даних із інформацією з бюро кредитних історій. 

Оновлено вимоги до виявлення кінцевих бенефіціарних власників

Банки під час ідентифікації та верифікації юридичних осіб повинні розуміти, хто є кінцевим бенефіціарним власником підприємства. Раніше банки для цього використовували  переважно тільки інформацію з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізосіб - підприємців та громадських формувань. Відтепер банки повинні використовувати інформацію не тільки з цього реєстру, а й з інших джерел.

Зокрема, банк для має право використовувати дані, що містяться в офіційних документах, офіційних та/або інших відкритих джерелах, зокрема в іноземних державних реєстрах. Банк також може використовувати інформацію, отриману від клієнта, уживаючи необхідних заходів із перевірки отриманої інформації за допомогою інших джерел.

Нові підходи в роботі банків щодо політично-значущих осіб, членів їх сімей та пов'язаних осіб (PEPs)

Під час обслуговування PEPs із категорії національних публічних діячів необхідно застосувати ризик-орієнтований підхід. Водночас під час обслуговування осіб із цієї категорії не обов'язково відносити до високої категорії ризику. Все залежить від посади особи, розміру та виду банківських послуг та продуктів, які вони отримують. Наприклад, під час обслуговування PEPs у межах зарплатного проєкту від банку не вимагається класифікувати клієнта як високоризикового. Проте банки обов'язково мають відносити PEPs із категорії іноземних та міжнародних публічних діячів до категорії високоризикових, як і раніше.

Нагадуємо, користувачі сервісу в CONTR AGENT можуть побачити бізнес-зв'язки кожної української компанії з публічними особами, а також зв'язки цих публічних осіб із родичами і членами сім'ї, які формально задекларували доходи від тієї чи іншої компанії.

Установлено перелік заходів щодо іноземних фінансових установ - кореспондентів

Для іноземних фінустанов під час встановленя кореспондентських відносин з українськими банками в Україні визначено такі ж вимоги, як і міжнародними фінустановами до українських банків. Відтепер цей перелік заходів деталізовано, а українські стандарти відповідають міжнародним вимогам. 

Деталізовані правила щодо переказу коштів

Національний банк надав деталізований опис технічних налаштувань під час проведення грошових переказів. Йдеться виключно про технологічні процедури та застосування ризик-орієнтованого підходу під час моніторингу переказів коштів.

Зокрема, банки аналізуватимуть індикатори, що стосуються діяльності чи поведінки клієнта, серед яких спроможність клієнта пояснити, у чому полягає його ділова діяльність, надання сумнівної інформації, занадто велика кількість рахунків або платіжних карток, потреба у яких не є зрозумілою, нервова поведінка, без наявності очевидних на те причин, незнання інформації, що стосується фінансових операцій за його власним рахунком тощо.

Наприклад, щодо готівкових операцій буде враховуватися їх обсяг та його відповідність виду і масштабам діяльності клієнта, регулярність фінансових операцій, внесення значних сум коштів готівкою, джерело походження яких не може це підтвердити документально, кількість фінансових операцій із внесення готівкових коштів на невеликі суми, циклічний рух готівкових коштів за рахунками клієнта тощо

Запроваджено процедуру інформування про порушення фінмоніторингу (whistle-blowing)

Національний банк запровадив міжнародну практику інформування про порушення фінмоніторингу. Банки мають створити анонімні канали інформування про порушення. Цією процедурою може скористатися будь-який працівник, який виявив порушення, і має повідомити відповідального працівника банку за фінмоніторинг або керівника банку про нього. Таку процедуру запровадить і Національний банк. Цим каналом можуть скористатися не тільки працівники банків, а й треті особи.

Банк може передбачити різні канали отримання повідомлень та має забезпечити захист працівників, які подали повідомлення. Порядок подання повідомлень банк може встановити у внутрішніх процедурах.

Крім того, затверджено три моделі визначення відповідального працівника за фінмоніторинг, встановлено порядок замороження/ розмороження активів осіб із списку терористів, встановлено базовий перелік критеріїв ризику та індикаторів підозрілості фінансових операцій.

Положення "Про здійснення банками фінансового моніторингу" затверджене постановою Правління Національного банку від 19 травня 2020 року № 65. Постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування.  

Зверніть увагу! Компанія ЛІГА:ЗАКОН розробила антикризове рішення для бізнесу LIGA360 - екосистему хмарних рішень для ефективної роботи бізнесу в умовах кризи. LIGA360 інтегрувала усі продукти компанії в єдиний інформаційний простір, щоб об'єднати команди, які працюють віддалено.

Власна стрічка новин та спільний корпоративний простір: замовляйте тест прямо зараз

Щоб краще розібратися із законодавчими змінами, ми зібрали аналітичні матеріали про навації фінмоніторингу в Україні:

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини