Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Розірвання трудового договору в умовах воєнного стану: особливості

Реклама

Законом України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" визначено особливості трудових відносин працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності та галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами, у період дії воєнного стану.

Зокрема, у період дії воєнного стану роботодавець має право перевести працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, без його згоди (крім переведення на роботу в іншу місцевість, на території якої тривають активні бойові дії), якщо така робота не протипоказана працівникові за станом здоров'я, лише для відвернення або ліквідації наслідків бойових дій, а також інших обставин, що ставлять або можуть становити загрозу життю чи нормальним життєвим умовам людей, з оплатою праці за виконану роботу не нижче за середню заробітну плату за попередньою роботою.

Однак якщо роботодавець не пропонує своїм співробітникам такого варіанта, то працівники мають право розірвати трудовий договір.

Особливості розірвання трудового договору в умовах воєнного стану

Особливості розірвання трудового договору з ініціативи працівника

Через ведення бойових дій у районах, де розташовані підприємство, установа, організація, та наявність загрози для життя і здоров'я працівника останній може розірвати трудовий договір за власною ініціативою у строк, зазначений у його заяві (крім випадків примусового залучення до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану, залучення до виконання робіт на об'єктах критичної інфраструктури).

Особливості розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця

У період дії воєнного стану допустимим є звільнення працівника з ініціативи роботодавця в період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці (крім відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами й відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) із зазначенням дати звільнення, яка є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, або першим робочим днем після закінчення відпустки.

Також варіантом є призупинення дії трудового договору - це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою та тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором.

Дію трудового договору може бути призупинено у зв'язку з військовою агресією проти України, що унеможливлює надання та виконання роботи.

Призупинення дії трудового договору зумовлює припинення трудових відносин

Про призупинення дії трудового договору роботодавець і працівник за можливості мають повідомити один одного в будь-який доступний спосіб.

Відшкодування заробітної плати, гарантійних і компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового в повному обсязі покладено на державу, що здійснює військову агресію проти України.

Також істотне значення має причина накладення арешту на майно.

Для того щоб отримати статус безробітного або знайти підхожу роботу в період воєнного стану, можна звернутися до будь-якого центру зайнятості чи філії обласного центру зайнятості. Вакансії від роботодавців області оновлюються щодня.

Для отримання цієї послуги заявник може подати заяву особисто або онлайн, заповнивши її на сайті.

Звертаємо увагу, що 21.04.2022 ухвалено Закон № 2220-IX "Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування сфер зайнятості та загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття під час дії воєнного стану", який розроблено з метою врегулювання особливостей надання статусу безробітного, виплати допомоги у зв'язку з безробіттям, сприяння організації підприємницької діяльності та створення нових робочих місць на час дії воєнного стану.

Ці та інші роз'яснення можна знайти у ЛІГА ЗАКОН

Все про воєнний стан для HR-фахівця й кадровика - у рішенні LIGA360. Питання працевлаштування й оплати праці під час війни, умови дистанційної роботи, зміни трудового законодавства. Отримай тематичні добірки за найбільш актуальними напрямками та слідкуй за оновленнями без проблем. Тільки сьогодні LIGA360:HR-менеджер надається зі знижкою 40%.

Також читайте:

  Залиште коментар
  Увійдіть, щоб залишити коментар
  УВІЙТИ
  Підпишіться на розсилку
  Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
  Схожі новини