Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Польське законодавство та працівник з України На правах реклами

8 липня 2022, 10:17
8027
1
Реклама

До початку війни Росії проти України українці могли працювати в Польщі за одними правилами, натомість після 24 лютого відбулись значні зміни. Читайте про головні законодавчі аспекти роботи в Польщі для українських біженців.

Право на тимчасове перебування і роботу

Яка допомога передбачена Законом про допомогу біженцям?

Закон про допомогу біженцям з України - це спеціальний закон, ухвалений владою Польщі 11-12 березня, який дозволяє отримати дозвіл на тимчасове перебування особам, що рятуються від війни в Україні. Дозвіл надається на період 18 (за об'єктивної потреби - 36) місяців. Крім цього, закон дозволяє українцям долучатись до низки соціальних програм, користуватись пільгами, отримувати безоплатну медичну допомогу. Відповідно, передбачена можливість надання біженцям номеру PESEL в електронній системі реєстру населення. З номером PESEL громадяни України отримують безкоштовний довірений профіль. Водночас PESEL не є обов'язковим для працевлаштування (https://www.aplikuj.pl/).

Які права має працівник з України в Польщі?

Згідно з польським законодавством, кожен іноземець, який виконує роботу в Польщі на підставі трудового договору, має право ті самі умови праці, що й громадяни Польщі (Трудовий кодекс та акти, що регулюють права та обов'язки працівників). Конкретно йдеться про норми графіку роботи та відпочинку, тривалість відпустки, мінімальну заробітну плату, оплату понаднормової праці, безпеку та гігієну на робочому місці, охорону рівноправ'я, відсутність дискримінації та інші положення, що стосуються найму тимчасових працівників. Працівники з України, які підписали цивільно-правовий договір - договір доручення або договір підряду - згідно з Цивільним кодексом мають право на мінімальну заробітну плату (мінімальну погодинну ставку), безпечні та гігієнічні умови праці.

Особливості працевлаштування українців в Польщі

Що становить дозвіл на роботу в Польщі?

Перш ніж громадянин України зможе виконувати роботу, він зобов'язаний надати роботодавцеві копію дійсного документу, що дає йому право перебувати на території Польщі. Згідно з Законом про допомогу українським біженцям, з 24 лютого 2022 року дозвіл на тимчасове перебування отримують всі громадяни України, у яких є паспорт з відміткою про в'їзд, паспорт з отриманим після в'їзду дозволом на перебування/номером PESEL. Саме цей дозвіл відкриває доступ до ринку праці. Якщо у біженця немає жодного документа з фотографією, який міг би підтвердити його особу, йому необхідно звернутись до найближчого Генерального Консульства України в Польщі. Якщо термін дії паспорту завершився, легальне перебування на території країни можливе до 31 грудня 2022 року (для карт побиту і шенгенських віз - до 24 серпня 2023 року).

Як українцю отримати консультацію з працевлаштування?

Щоб отримати консультацію з працевлаштування, біженцю України слід звернутись до місцевого відділення Служби зайнятості. Спеціалісти працюють над тим, щоб надати тимчасовим біженцям комплексну допомогу, яка передбачає з'ясування ситуації майбутнього робітника, визначення компетенцій, підбір вакансій, інформування щодо варіантів розвитку кар'єри. Подібні послуги можуть надавати також центри планування і розвитку кар'єри. Щоб отримати консультацію телефоном, варто зателефонувати на інфолінію Zielona Linia або за номером відповідного центру. Крім цього, шукачі роботи мають доступ до сайту Zielona Linia, Центральної бази даних вакансій, мобільного додатку ePraca та порталів з пошуку роботи (як-от Aplikuj.pl - https://www.aplikuj.pl/), через які можна здійснювати пошук роботи самостійно.

Чи повинен працівник з України сплачувати податки та страхові внески?

Отримуючи дохід за виконану роботу, кожен іноземець зобов'язаний заплатити податок. Оподаткуванню в Польщі підлягає весь дохід іноземців, якщо вони живуть, працюють та користуються банківськими послугами в Польщі, або якщо перебувають в країні більше ніж 183 дні протягом податкового року. Достатньо однієї виконаної умови, щоб роботодавець міг утримувати відсотки з доходу та перераховувати їх до Податкової служби. Страхові внески можуть бути обов'язковими (закріпленими в умовах трудового договору) або добровільними (у випадку цивільно-правових договорів).

Які соціальні програми та пільги доступні біженцям з України?

Після в'їзду на територію Польщі кожен громадянин України може скористатись одноразовою виплатою, розмір якої становить 300 злотих (т. зв. «300+»). Ці кошти можна отримати під час присвоєння номеру PESEL і надалі використати на важливі потреби: оплату житла, придбання продуктів тощо. Українці, що прибули до Польщі з дитиною, отримують доступ до програми допомоги родині (допомога на виховання дитини, «500+»). Щоб мати можливість скористатись цим дофінансуванням, необхідно звернутись в Управління соціального страхування (ZUS) і підтвердити, що дитина живе з батьками (одним із батьків) за їхній (його/її) кошт. Якщо в родині працівника з України є двоє і більше дітей віком 12-35 місяців, Польща дозволяє приєднатись до програми «Сімейний капітал опіки» і отримувати грошову допомогу частинами протягом 12 або 24 місяців. Батьки, чиї діти перебувають в дит'яслах, можуть розраховувати на фінансову допомогу, а батьки школярів - на одноразову (один раз на рік, починаючи з 2022/2023 н. р.) виплату 300 злотих перед початком навчального року. Крім цього, діє програма «Razem moїemy wiкcej» - заходи для соціальної та професійної інтеграції громадян України та їхніх дітей. Про ці та інші аспекти перебування біженців з України в Польщі читайте на Aplikuj.pl (https://www.aplikuj.pl/porady-dla-pracownikow/2646/praca-dla-ukraincow-rynek-pracy-dla-uchodzcow-z-ukrainy).

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини