Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як бізнесу отримати компенсацію збитків, отриманих внаслідок війни

Реклама

У Регіональному центрі з надання БВПП у Вінницькій області пояснили як власникам бізнесу отримати компенсацію збитків, отриманих внаслідок результатів війни.

Так, у зв'язку з військовою агресією російської федерації зараз в Україні формується нова правова база для фіксації та відшкодування збитки, завданих війною.

Понесені підприємством та бізнесом збитки можуть виражатися:

  • у прямих матеріальних збитках, у зв'язку з втратою чи пошкодженням майна підприємства внаслідок воєнних дій;

  • невиконанням умов господарських договорів;

  • тратах внаслідок упущеної вигоди.

Для того, щоб отримати компенсацію збитків, отриманих в результаті війни бізнесу необхідно вчинити низку дій.

Підтвердження права власності на майно

Перш за все, необхідно надати підтверджуючі документи права власності на відповідне майно (правовстановлюючі документи щодо об'єктів нерухомості, автомобільного транспорту та іншої спеціальної техніки, документи, які підтверджують придбання іншого майна).

Фіксація руйнування чи пошкодження майна

Наступний крок - фіксація факту знищення чи пошкодження майна та доведення причинно-наслідкового зв'язку між бойовими діями та знищенням чи пошкодженням майна. Для цього необхідно подати відповідну заяву про злочин до поліції, для порушення кримінальної справи. Якщо в результаті ворожих дій на підприємстві виникла аварія чи пожежа необхідно скласти відповідний акт із залученням працівників ДСНС.

Додатковим доказом причинно-наслідкового зв'язку можуть слугувати фото- чи відеоматеріали, також за можливості, від працівників підприємства можуть бути отримані письмові пояснення у формі доповідних записок.

Оцінка завданих збитків

У правовому полі України поки лише формується комплексний механізм відшкодування втрат, завданих військовою агресією російської федерації.

Зокрема, Постановою КМ від 20.03.22 р. № 326 було затверджено Порядок визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії російської федерації, який містить процедуру визначення розміру збитків, отриманих внаслідок військових дій та їх відшкодування.

Також у Верховній Раді зареєстровано декілька проєктів, що регулюють питання оцінки завданих збитків.

Крім того, Міністерство економіки та Фонд держмайна обговорюють методику оцінки завданої шкоди. Даний документ регулюватиме визначення розміру реальних збитків, визначення упущеної вигоди, визначення витрат, необхідних для відновлення майна та майнових прав юридичних осіб, котрі постраждали в результаті військових дій.

Визначення особи, винної у заподіянні збитків та їх відшкодування

Оскільки суб'єктом неправомірних дій є російська федерація, то варто говорити про пред'явлення позову та відшкодування збитків у судовому порядку саме до рф. Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду у справі № 308/9708/19 сформував висновок стосовно судового імунітету рф у справі про відшкодування шкоди, заподіяної державою-агресором.

Якщо суд України, розглядає справу, де відповідачем визначено рф, суд має право ігнорувати імунітет цієї країни та розглядати справи про відшкодування шкоди, заподіяної особі в результаті збройної агресії рф.

На жаль, вирішення питання щодо подальшого відшкодування збитків відповідно до судового рішення можливе лише після перемоги України. Наразі ведуться активні переговори із напрацювання механізмів репарацій: хто матиме право ухвалювати дані рішення, за рахунок яких коштів ці рішення виконуватимуться.

Отримуй актуальну інформацію для збереження бізнесу в умовах війни. Нормативно-правова інформація, щоденні оновлення документів, аналітичних статей та рекомендацій від LIGA ZAKON. Читай за посиланням.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини