Національний банк затвердив Правила подання звітності про активні операції. Про це повідомляє пресслужба регулятора.
Документ розроблено з метою отримання Нацбанком звітності від учасників фінансового ринку, які проводять активні операції, для здійснення нагляду за їх діяльністю та оцінки ефективності управління кредитним ризиком.
Звітність про активні операції мають подавати:
банки України;
фінансові компанії, що мають право надавати хоча б одну з фінансових послуг, а саме: надання коштів та банківських металів у кредит, надання гарантій, факторинг, фінансовий лізинг;
кредитні спілки.
Вона міститиме інформацію про операції за видами фінпослуг, визначеними в пунктах 2, 4-6 частини першої статті 4 Закону про фінансові послуг, операції з цінними паперами, дебіторською заборгованістю, похідними фінансовими інструментами (деривативами) та операції з розміщення коштів на кореспондентських рахунках в інших банках, що обліковуються за активними балансовими або позабалансовими рахунками респондента, а також інформацію про боржника та осіб, пов'язаних з боржником та активною операцією.
Респондент подає до НБУ звітність про активні операції, якщо загальна сума зобов'язань (сукупний обсяг боргу) боржника дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень (або еквівалент цієї суми в іноземній валюті за офіційним курсом Нацбанку, установленим на перший робочий день місяця, наступного за звітним), і надалі до повного припинення зобов'язань цього боржника.
Legal Solution допоможе кожному фахівцю, що потребує аналізу законодавства й пошуку НПА. Керівникам, юристам, бухгалтерам, кадровикам та іншим фахівцям. Замовте доступ за посиланням.
Банки, фінансові компанії, кредитні спілки подають до НБУ звітність про активні операції в такі терміни:
починаючи зі звітної дати 01 липня 2024 року, - інформацію про операції за видами фінансових послуг, визначеними в пунктах 2, 4-6 частини першої статті 4 Закону про фінансові послуги, а також інформацію про боржників та осіб, пов'язаних з боржниками і такими операціями;
починаючи зі звітної дати 01 жовтня 2024 року, - інформацію в повному обсязі.
В НБУ звертають увагу, що для забезпечення комфортного переходу учасників ринку до виконання нових вимог не застосовуватимуться заходи впливу за порушення Правил:
до банків - на звітні дати 01 липня, 01 серпня та 01 вересня 2024 року;
до фінансових компаній - на кожну звітну дату в період з 01 липня до 01 грудня 2024 року;
до кредитних спілок - на кожну звітну дату в період з 01 липня 2024 року до 01 червня 2025 року.
Правила затверджені постановою правління НБУ від 18 січня 2024 року № 9 та набирають чинності з 23 січня 2024 року.