Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

УРБ закликає доопрацювати новий законопроєкт про мобілізацію та усунути норми, які негативно впливають на бізнес

Реклама

Українська Рада Бізнесу просить доопрацювати урядовий законопроєкт про мобілізацію (№ 10449) та усунути норми, які негативно вливають на бізнес. Про це йдеться у зверненні до Президента, Прем'єр-міністра та народних депутатів, оприлюдненому на сайті УРБ.

У бізнес-спільноті зазначають, що законопроєкт № 10449 частково враховує пропозиції та зауваження бізнесу, через які був відкликаний законопроєкт № 10378, однак він все ще містить частину норм, які потребують комплексного доопрацювання, через значні ризики для бізнесу та громадян, та викликають сумніви щодо їх доцільності.

1. Згідно із законопроєктом, процедура реєстрації електронного кабінету військовозобов'язаного стане обов'язковою, а ТЦК зможе направляти повістки до нього в електронному вигляді. Обов'язок зареєструвати електронний кабінет і оновити свої облікові дані поширюється і на тих, хто перебуває за кордоном. У випадку порушення цього нового обов'язку законопроєкт передбачає окремий механізм покарання. Якщо порушника протягом 15 днів не затримає та не доставить до військкомату Нацполіція, керівник ТЦК протягом 5 днів направить йому в електронний кабінет або листом вимогу, яка вважатиметься врученою, навіть якщо порушник не отримав її особисто.

На думку УРБ, зазначена норма є контрпродуктивною та шкідливою. Відправлення будь-якої інформації в електронний кабінет військовозобов'язаного не може вважатись фактом отримання такої інформації особою.

2. Кабмін має переглянути порядок бронювання протягом місяця після ухвалення цього закону. З одного боку, сам законопроєкт поширює бронювання на бенефіціарних власників критично важливих підприємств, а з іншого - поки що невідомо, яких змін може зазнати механізм бронювання загалом.

В бізнес-спільноті наголошують, що перегляд процедури бронювання має передбачати і анонсовані механізми е-бронювання, що дозволятимуть бронювати спеціалістів протягом доби. Також пропонується збільшити строк бронювання спеціалістів на строк чинності Рішення про підтвердження статусу критично важливого підприємства для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Крім того, на думку УРБ, необхідно передбачити можливість:

  • 100% бронювання працівників для підприємств, які здійснюють постачання товарів/продукції/послуг на користь ЗСУ та інших органів, що виконують завдання по захисту держави під час війни;

  • бронювання працівників міжнародних та українських неурядових організацій, які реалізують гуманітарні проєкти за кошти міжнародних партнерів, визначені критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період згідно з Постановою КМ № 76;

  • можливість отримання відстрочки від мобілізації для саперів та демінерів на час навчання та роботи з гуманітарного розмінування.

Legal Solution допоможе кожному фахівцю, що потребує аналізу законодавства й пошуку НПА. Керівникам, юристам, бухгалтерам, кадровикам та іншим фахівцям. Замовте доступ за посиланням.

3. Оновлюються норми безоплатного залучення, вилучення та примусового відчуження транспортних засобів і техніки на період мобілізації, а також змінюється цей механізм. Дані про транспортні засоби та техніку бізнесу до ТЦК передаватимуть МВС (автотранспорт), Мінінфраструктури (водні транспортні засоби) та Держпродспоживслужба (сільгосптехніка). Водночас транспорт і техніку, яка потрапить на облік до ТЦК, складніше буде убезпечити від вилучення. Її заборонять відправляти до інших областей або за межі України, продавати або здавати в оренду (лізинг) тощо. Підприємства та організації будуть зобов'язані забезпечувати в разі мобілізації доставку транспортних засобів та техніки на збірні пункти та у військові частини у визначений строк.

На думку УРБ, запропонований підхід загрожує зупинкою бізнесу.

«Потрібен збалансований підхід для запобігання зупинки підприємства з причин: відсутності транспортних засобів для здійснення діяльності або у випадках використання транспорту, складно-технологічно облаштованого для спеціалізованого призначення, що забезпечує основну діяльність підприємства та його основну спеціалізацію»,- наголошується у заяві.

4. Обмеження осіб, що перебувають за кордоном, в отриманні консульських послуг за відсутності військово-облікових документів.

Бізнес вважає, що це може призвести до проблем на дипломатичному рівні внаслідок порушення консульських функцій згідно з міжнародними Консульськими конвенціями та угодами з країнами-партнерами України та багатьма іншими країнами. Ця норма порушує принцип рівності прав і свобод усіх громадян України, в тому числі в частині отримання гарантованих сервісів держави, які не можуть обмежуватися для будь-якого громадянина, незалежно від місця його перебування, і навіть для притягненого до будь-якої адміністративної чи кримінальної відповідальності.

5. Прийняття законопроєкту № 10379 автоматично зробить ухилянтами всіх військовозобов'язаних, які вчасно не з'являться в ТЦК оновити дані. Таким громадянам планується блокувати банківські рахунки, забороняти проведення угод із майном і позбавляти водійських прав.

«Норми щодо блокування банківських рахунків є неконституційними і контрпродуктивними, подібні обмеження негативно вплинуть на економіку країни, адже це суттєво зменшить оборот безготівкових операцій, призведе до відтоку депозитів, знизить ліквідність та стійкість банківської системи та призведе до кешизації економіки. Крім того, такі обмеження є неконституційними, несумісними і неспівставними з правопорушеннями в сфері військового обов'язку», - зазначається у зверненні.

6. Проєктом закону виключено з числа осіб, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, аспірантів, які здобувають рівень освіти за кошти фізичних або юридичних осіб на умовах контракту.

В УРБ звертають увагу, що зазначені норми порушують цілісність системи освіти в Україні та конституційну гарантію рівності всіх форм власності та всіх громадян у рамках тої чи іншої сфери суспільного життя.

7. Обов'язкове носіння при собі військово-облікових документів. Аналогічно і перетин кордону виключно за наявністю таких документів навіть якщо особа має документи про віднесення її до категорії осіб, що не підлягають мобілізації.

«Наразі спостерігається дефіцит паперових бланків та у додатку Дія відсутні такі документи що унеможливлюють виконання даної вимоги», - констатується у заяві.

На думку бізнесу, такі норми порушують права осіб та не мають на меті жодного елементу контролю, а створюють додаткові корупційні ризики, коли бланки документів будуть «притримуватись» для створення штучного завищеного попиту.

Крім того, на думку бізнесу, вкрай важливо доповнити зазначений законопроєкт наступним:

  • передбачити законодавчу можливість мобілізуватись громадянам за їх бажанням та за фізичної придатності, які досягли граничного віку, а також розширити можливості мобілізуватись для інших громадян за їх бажанням;

  • передбачити мобілізацію для громадян, які вийшли на пенсію у 40-45 років, за умови їх фізичної можливості;

  • доопрацювати поточну кількамісячну процедуру бронювання та впровадити е-бронювання терміном у кілька днів. Вбачається доцільним збільшення строку бронювання спеціаліста з прив'язкою до строку чинності Рішення про підтвердження статусу критично важливого підприємства для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Необхідно також додатково передбачити бронювання працівників на підприємствах, які не належать до критично важливих підприємств, але є критично важливими співробітниками для безперервності виконання підприємствами своїх функцій, зокрема, керівників підприємств та їх ключових співробітників. Для таких підприємств можна встановити інший відсоток бронювання від загальної кількості співробітників, наприклад, 20%.

Разом з доопрацьованим законопроєктом № 10449 важливо прийняти Урядовий законопропроєкт № 9585, що створює умови для залучення іноземців до ЗСУ (або імплементувати його норми до законопроєкту № 10449).

Також, на думку бізнесу, необхідно закріпити незмінність ВОС, що надасть можливість військовозобов'язаним мати впевненість у своїй службі, а також врегулювати інші питання, зокрема щодо чітких термінів відстрочок по кожному з пунктів, електронного кабінету військового, щодо інвалідів.

«Законопроєкт № 10449 - потребує комплексного доопрацювання та усунення норм, що можуть негативно вплинути на функціонування бізнесу, який наразі перебуває в режимі «виживання», та негативно позначитись на загальних показниках економіки», - наголошується у зверненні.

УРБ закликала представників влади долучити провідні бізнес-асоціації та аналітичні центри до інклюзивного обговорення та доопрацювання цих проєктів з урахуванням викладеного у зверненні, для забезпечення балансу інтересів держави-суспільства-бізнесу.

Нагадаємо, 7 січня Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт № 10449 про мобілізацію

Отримуй актуальну інформацію для збереження бізнесу в умовах війни. Нормативно-правова інформація, щоденні оновлення документів, аналітичних статей та рекомендацій від LIGA ZAKON. Читай за посиланням.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини