Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

У Раді пропонують змінити правила відшкодування роботодавцем моральної шкоди працівникам

Реклама

Народні депутати пропонують оновити деякі норми цивільного та трудового законодавства у частині відшкодування моральної шкоди працівникам.

Законопроєктом № 12176 пропонується:

  • внести зміни до Цивільного процесуального кодексу України в частині: включення до змісту позовної заяви застереження про банківські реквізити позивача (дані банківського рахунку, які необхідні для здійснення платежів боржником) з метою виконання судового рішення у добровільному порядку до відкриття виконавчого провадження, а у разі відсутності таких - відомості про спосіб виконання рішення у випадку задоволення судом грошових позовних вимог.

Це пояснюється тим, що відсутність законодавчо визначеної вимоги щодо зазначення у позові банківських реквізитів позивача фактично позбавляє правової можливості виконання відповідного судового рішення у добровільному порядку до стадії примусового виконання (відкриття виконавчого провадження). Зазначення банківських реквізитів працівника у позові суттєво б спростило процедуру поновлення його порушених прав, дозволило виконати судове рішення у найкоротший строк та мало б сприяти культурі добровільного виконання судових рішень.

  • внести зміни до Кодексу законів про працю України шляхом внесення до спеціальної норми застереження про те, що наявність встановленої належним чином вини працівника виключає стягнення моральної шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю працівника, на його користь або на користь осіб, визначених цивільним законодавством.

Автори проєкту наполягають на важливості правового значення для таких відносин наявності чи відсутності вини саме працівника. Наразі обов'язок по відшкодуванню моральної шкоди виникає лише за умови, що моральні страждання працівника або втрата ним нормальних життєвих зв'язків, або необхідність додаткових зусиль для організації свого життя стали наслідком порушення законних прав працівника.

Законопроєктом № 12175 пропонується внести зміни до Цивільного кодексу України, виключивши з переліку вимог, на які позовна давність не поширюється, вимогу про відшкодування завданої особі моральної шкоди.

У пояснювальній записці зазначили, що відсутність обмежень строку позовної давності за вимогами про відшкодуванню моральної шкоди істотно порушує права та інтереси роботодавців та негативно впливає на забезпечення справедливого балансу інтересів працівників та роботодавців у зазначеній сфері. Це дає необґрунтовану можливість особам позиватись до підприємства, з яким позивачі в окремих випадках навіть не перебували у тривалих трудових відносинах. При цьому у ст. 257 Цивільного кодексу України встановлений достатній за тривалістю строк позовної давності - три роки, протягом якого особа має правову можливість заявити вимогу про відшкодування завданої їй моральної шкоди.

Уникайте помилок кадрового обліку і ризиків для компанії. З LIGA360 ви завжди матимете під рукою потрібні ситуації щодо нарахування і виплати відпускних, лікарняних, трудових змін воєнного стану. Замовте презентацію для себе, та дізнайтеся більше переваг. 

Як працювати ефективніше й уникати ризиків для твоєї компанії? З рішенням LIGA360. Тільки зараз замовляй на вигідних умовах Special program

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини