Якщо платник за адресою своєї реєстрації та виробничих потужностей зазнавав неодноразових обстрілів та руйнувань, що об'єктивно призвело до неможливості здійснення належної господарської діяльності за вказаний період, то він зобов'язаний подати відповідну заяву до контрольного органу.
До такого висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 17 вересня 2024 року у справі N 280/10300/23 щодо визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Згідно з матеріалами справи, податковий орган анулював реєстрацію платника податку на додану вартість як юридичної особи з підстав неподання декларацій з податку на додану вартість протягом періоду з травня 2022 року до квітня 2023 року.
Платник зауважив, що не мав змоги подавати протягом 12 послідовних місяців податкові декларації з незалежних від нього причин з огляду на настання форс-мажорних обставин, зумовлених військовою агресією, обстрілами інфраструктури, відсутністю електропостачання, достатнього для забезпечення функціонування виробництва та постійну наявність небезпеки для життя, а також відсутність працівників.
Окружний адміністративний суд позов задовольнив частково, визнав протиправним та скасував рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, а також зобов'язав податковий орган поновити відповідну реєстрацію.
Як знайти подібні судові рішення в один клік? Нова LIGA360 миттєво аналізує мільйони судових справ і обирає кейси саме для вас! А ще ви знайдете все пов'язане законодавство та аналітику від експертів. Замовте презентацію прямо сьогодні.
Суд першої інстанції виходив з того, що неподання декларацій зі сплати податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців за період з травня 2022 року до квітня 2023 року відбулося не внаслідок пасивної поведінки платника щодо ведення господарської діяльності, а внаслідок неможливості її ведення через форс-мажорні обставини в країні, зокрема, воєнний стан, тобто з незалежних від платника обставин.
Апеляційний адміністративний суд рішення суду першої інстанції скасував та ухвалив нове, яким відмовив у задоволенні позову.
КАС ВС зазначив, що суд апеляційної інстанції не встановив, що платник станом на час складання довідки та прийняття спірного рішення подавав до податкового органу заяву щодо неможливості виконання податкових обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу.
Однак він залишив касаційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення без змін з огляду на наступне.
Якщо платник за адресою своєї реєстрації та виробничих потужностей зазнавав неодноразових обстрілів та руйнувань, що об'єктивно призвело до неможливості здійснення належної господарської діяльності за вказаний період, то, щоб це питання врегулювати, законодавець вніс зміни до податкового законодавства, які звільнили від відповідальності за несвоєчасне виконання податкового обов'язку. Водночас платник зобов'язаний подати відповідну заяву до контрольного органу.
На думку суду касаційної інстанції, здійснення господарської діяльності, реєстрація податкових накладних доводить, що платник мав можливість подати декларацію з податку на додану вартість або повідомити контрольний орган про неможливість виконати свій обов'язок у встановлений законодавством строк на підставі норм Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу, затвердженого наказом Міністерства фінансів від 29 липня 2022 року N 225.
За матеріалами Огляду судової практики Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду (актуальна практика).
Не пропустіть неймовірну можливість з LIGA360! Збагатіть свій інструментарій аналізу та моніторингу законодавства, судових рішень, медіаактивностей, компаній та персон з нашим комплексним рішенням. Тільки з 27 по 29 листопада доступна ексклюзивна пропозиція в честь нашого 33-річчя. Залиште свої дані зараз і дізнайтеся про неї більше!