10 грудня чотири українські банки, НБУ, Національна асоціація банків України (НАБУ) та Асоціація українських банків (АУБ) підписали меморандум про забезпечення прозорості функціонування ринку платіжних послуг. Меморандум є відкритим для підписання всіма банками України.
Про деталі Меморандуму розповіли в НБУ.
Документ стосується взаємодії банків та надавачів платіжних послуг із клієнтами фізичними особами, ФОП та ФОП як частини групи пов'язаних компаній.
Хочете оцінити фінансову стабільність бізнес-партнера? Перевірити чи не має він боргів, судових справ? Спробуйте нове рішення LIGA360 від LIGA ZAKON! Всі види джерел для всебічної оцінки контрагентів: реєстри, судові рішення, санкційні списки та медіа. Залиште заявку на презентацію LIGA360 для вашої команди.
Ключові моменти:
Надавачі платіжних послуг, які доєдналися до Меморандуму, погоджуються на упровадження в своїй діяльності:
належної перевірки клієнтів на етапі встановлення ділових відносин;
моніторингу фінансових операцій за рахунками клієнтів відповідно до наявної інформації про клієнта та фактично здійснювані операції;
встановлення автоматизованих цілодобових правил моніторингу платіжних операцій з особливою увагою до моніторингу та обмеження операцій у нічний час (з 24:00 до 06:00) для виявлення випадків нехарактерної фінансової поведінки та протидії шахрайським схемам, викраденню коштів через засоби соціальної інженерії, недопущення участі клієнтів у схемах «дропів»;
встановлення правил на здійснення фінансових операцій (надання продуктів/послуг) клієнтів відповідно до узгоджених підходів та процедур, які базуватимуться на ризик-орієнтованому підході;
обміну інформацією між банками-учасниками Меморандуму про клієнтів та їх діяльність, яка містить ознаки підозрілості у відповідності до вимог чинного законодавства та нормативно-правових актів НБУ.
Підписуючи Меморандум, надавачі платіжних послуг зобов'язуються здійснювати перекази клієнтів з урахуванням упровадженого в банку ризик-орієнтованого підходу. Це означатиме, що банки не встановлюватимуть ліміти на операції клієнтів з підтвердженими джерелами доходів (зокрема зарплатних клієнтів та інших клієнтів з підтвердженими доходами), а також волонтерів.
Якщо ж документально підтвердженого доходу немає, то банки зобов'язуються встановити ліміти (поширюватимуться на перекази за реквізитами IBAN) на операції:
з 01.02.2025 - для клієнтів «високого» рівня ризику встановлювати ліміт в сумі до 50 тис. грн/міс;
для клієнтів «середнього» та «низького» рівнів ризику - відповідно до лімітів та строків поетапної реалізації:
з 01.02.2025 - в сумі до 150 тис. грн/міс;
з 01.06.2025 - в сумі до 100 тис. грн/міс.
Ліміти не включатимуть операції з переказу коштів між двома рахунками, які клієнт відкрив в одному банку. За наявності документально підтверджених доходів клієнта, що перевищують установлений на дату ліміт, банки здійснюватимуть перекази в межах підтвердженого доходу.
Крім того, клієнт під час обслуговування має право звернутися із запитом для підвищення встановленого ліміту з обов'язковим наданням документального підтвердження коштів.
Щодо клієнтів ФОП або фізосіб, які провадять незалежну професійну діяльність.
Учасники застосовують ризик-орієнтований підхід:
для новостворених ФОП (до шести місяців) із сумою річного доходу згідно з 1 групою оподаткування (високий ризик) запроваджують поглиблене вивчення його бізнес-діяльності під час встановлення ділових відносин (суть, масштаб та вид діяльності клієнта, вид послуг / продуктів, за якими клієнт звертається до банку, обсяг фінансових операцій, які планує проводити клієнт у банку протягом місяця тощо) та посилений моніторинг операцій за рахунком відповідно до суми середньомісячного доходу / місяць за 1 групою оподаткування;
для ФОП на загальній системі оподаткування або спрощеній системі 2-3 групи - відбуватиметься вивчення клієнта відповідно до власного ризикорієнтованого підходу.
Також серед індикаторів ризику:
- різке збільшення операцій за рахунком ФОП від різних контрагентів (ФО, ФОП);
- залишок за рахунком ФОП - “0” станом на початок та на кінець дня;
- нетипове збільшення кількості вхідних операцій на поточний рахунок ФОП від фізичних осіб у день у два рази і більше, що не відповідає особливостям ведення бізнесу;
- дроблення переказів, у тому числі круглими сумами від або на одного контрагента впродовж місяця (якщо інше не передбачено бізнес-моделлю бізнесу).
Читайте також: Як банки виявлятимуть підозрілу співпрацю між ФОП та юрособою