Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Звільнення за прогул у разі перебування працівника за кордоном: правова позиція Верховного Суду

Реклама

Рішення позивачки як працівниці підприємства перебувати поза межами України в більш безпечному місці є безумовним її правом, однак не спростовує факту прогулу, оскільки немає обставин індивідуального впливу воєнного стану на факт відсутності позивачки на роботі та законність її звільнення згідно з пунктом 4 частини першої статті 40 КЗпП України.

До такого висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у постанові від 27 листопада 2024 року у справі N 552/7015/22 про визнання незаконним та скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку та відшкодування моральної шкоди.

Згідно з обставинами справи, з 14 до 25 лютого 2022 року включно позивачка перебувала у відпустці, до роботи мала приступити 28 лютого 2022 року. Через прогул без поважних причин її звільнено 1 квітня 2024 року на підставі пункту 4 частини першої статті 40 КЗпП та актів про її відсутність.

Свою відсутність на роботі з 28 лютого 2022 року позивачка не заперечувала, проте вважала, що була відсутня на роботі з поважних причин, через збройну агресію рф проти України, пов'язану із цим небезпеку у м. Харкові та неможливість вчасно прибути до місця роботи із-за кордону.

Суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, у задоволенні позову відмовив. Судове рішення мотивував тим, що сама по собі обставина введення в Україні воєнного стану не може бути оцінена як поважна причина відсутності позивача на роботі, оскільки відсутні обставини індивідуального впливу воєнного стану на факт її відсутності на роботі.

Найзручніший моніторинг судових справ - в новій LIGA360. Ви зможете обрати саме ті параметри, які потрібно вам: за напрямами судочинства, інстанціями, з правовою позицією тощо. Замовте презентацію комплексного інформаційно-аналітичного рішення LIGA360 прямо сьогодні.

Верховний Суд погодився з висновками судів попередніх інстанцій щодо відмови у задоволенні позову з огляду на таке.

Під час розгляду позовів про поновлення на роботі осіб, звільнених за пунктом 4 частини першої статті 40 КЗпП, суди повинні керуватися тим, що прогулом визнається відсутність працівника на роботі як протягом усього робочого дня, так і більше трьох годин безперервно або сумарно протягом робочого дня без поважних причин.

Для встановлення факту прогулу, тобто факту відсутності особи на робочому місці більше трьох годин протягом робочого дня без поважних причин, суду необхідно з'ясувати поважність причини такої відсутності. Поважними визнаються такі причини, які виключають вину працівника.

Вичерпного переліку поважних причин відсутності на роботі в трудовому законодавстві України немає, тому в кожному окремому випадку оцінка поважності причини відсутності на роботі надається з урахуванням конкретних обставин.

Відповідно до статті 1 Закону "Про критичну інфраструктуру" об'єктами критичної інфраструктури є об'єкти інфраструктури, системи, їх частини та їх сукупність, які є важливими для економіки, національної безпеки та оборони, порушення функціонування яких може завдати шкоди життєво важливим національним інтересам.

АТ "Укрзалізниця», де працювала позивачка, є об'єктом критичної інфраструктури та після введення в Україні воєнного стану свою роботу не зупиняло, простій на підприємстві не оголошувався.

Починаючи із 28 лютого 2022 року, у позивачки було достатньо часу для того, щоб добратися до місця роботи або оформити свою відсутність на роботі належним чином.

Враховуючи викладене, Верховний Суд погодився з висновками судів попередніх інстанцій про те, що не було обставин індивідуального впливу воєнного стану на факт відсутності позивача на роботі та законність її звільнення за пунктом 4 частини першої статті 40 КЗпП.

Рішення позивача як працівника підприємства перебувати поза межами України в більш безпечному місці є безумовним її правом, але не спростовує факту прогулу, на що правильно звернув увагу суд першої інстанції.

За матеріалами Огляду судової практики Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду.

Розширте можливості управління законодавчими, судовими та інформаційними ризиками з LIGA360. Завдяки повному доступу до оновлених нормативних актів та аналітичних матеріалів, ваша компанія може ефективно реагувати на регуляторні зміни та уникнути потенційних фінансових втрат. Замовте індивідуальну презентацію та переконайтеся, як LIGA360 може сприяти вашому бізнесу.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини