Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Відповідальність платника за порушення строків реєстрації податкових накладних під час воєнного стану: правова позиція Верховного Суду

Реклама

Для порушень, вчинених до 8 лютого 2023 року, штрафи за порушення строків реєстрації податкових накладних стягують згідно з нормами Податкового кодексу, що діяли до цього часу.

Подальші зміни до Податкового кодексу застосовують лише до накладних, складених і зареєстрованих після набрання чинності відповідним законом, або до накладних, реєстрація яких була в межах строків на день набрання чинності законом.

До такого висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 18 лютого 2025 року у справі N 400/226/24.

Згідно з матеріалами справи, контрольний орган провів перевірку фізичної особи - підприємця щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних у 2022 році, за результатами якої виніс податкове повідомлення-рішення про накладення штрафу в розмірі 1,6 млн грн.

На думку позивача, штраф за порушення строків реєстрації податкових накладних є неправомірним.

Окружний адміністративний суд частково задовольнив позов, визнавши протиправним і скасувавши податкове повідомлення-рішення у частині застосування штрафу в розмірі 1,04 млн грн. Суд першої інстанції дійшов висновку, що в період з 8 лютого 2023 року до закінчення шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, застосуванню до правовідносин, які виникли після 24 лютого 2022 року, за участю платників податків - фізичних осіб, підлягали спеціальні норми пунктів 89 та 90 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу, а не загальні норми пункту 201.10 статті 201 та пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК.

Апеляційний адміністративний суд скасував рішення суду першої інстанції про часткове задоволення позову та відмовив у задоволенні позову, зазначивши, що для спірних правовідносин (ураховуючи період, коли були зареєстровані всі накладні) застосуванню підлягали загальні норми пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК про відповідальність за несвоєчасну реєстрацію накладних.

Найзручніший моніторинг судових справ - в новій LIGA360. Ви зможете обрати саме ті параметри, які потрібно вам: за напрямами судочинства, інстанціями, з правовою позицією тощо. Замовте презентацію комплексного інформаційно-аналітичного рішення LIGA360 прямо сьогодні.

Верховний Суд залишив касаційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін з огляду на таке.

Юридичну дію положень ПК в частині процедурного регулювання реєстрації накладних та відповідальності за порушення граничних строків реєстрації цих накладних можна поділити на такі періоди згідно з темпоральним критерієм:

  • до воєнного стану, період воєнного стану до 8 лютого 2023 року - пункт 201.10 статті 201.1; пункт 120-1.1 статті 120-1 ПК;

  • з 8 лютого 2023 року та до закінчення шести місяців після припинення/скасування воєнного стану - пункт 89 розділу XX "Перехідні положення"; пункт 90 розділу XX "Перехідні положення" ПК;

  • після шести місяців після припинення/скасування воєнного стану - пункт 201.10 статті 201.1; пункт 120-1.1 статті 120-1 ПК.

До 8 лютого 2023 року вимоги щодо реєстрації накладних було визначено пунктом 201.10 статті 201 ПК, що встановлював граничні строки реєстрації для різних категорій накладних. За порушення цих строків була встановлена відповідальність, зокрема штрафи згідно з пунктом 120-1 ПК.

Зміни, внесені Законом України від 12 січня 2023 року N 2876-IX (які набули чинності 8 лютого 2023 року), не скасували дію попередніх приписів ПК, а лише встановили окремі правила про нові тимчасові (обмежені періодом воєнного стану та наступними шістьма місяцями після його припинення) строки реєстрації накладних, визначені пунктами 89 і 90 розділу XX "Перехідні положення" ПК.

Нові правила не мають зворотної сили і їх не можна застосовувати до правопорушень, вчинених до 8 лютого 2023 року, оскільки зміни не скасували попередні норми, а лише вплинули на регулювання строків реєстрації накладних у період воєнного стану.

Рішення Конституційного Суду від 18 грудня 2024 року N 12-р(II)/2024, яке стосувалося прав фізичних осіб - підприємців у контексті їхньої діяльності, не є релевантним до цієї справи, оскільки не належить до кола питань податкового законодавства.

За матеріалами Огляду судової практики Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.

Бажаєш отримати нову LIGA360 на вигідних умовах? Скористайся Special program від LIGA ZAKON. Максимум корисних інструментів та найкраща ціна саме для тебе. Дізнатися більше.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини