Нацбанк у листі від 07.05.2025 № Р/25-0009/35268 надав банкам та небанківським установам роз'яснення і рекомендації щодо питань фінансового моніторингу, в яких, серед іншого, НБУ звертає увагу, що згідно з вимогами частини другої статті 8 Закону про фінмоніторинг суб'єкти первинного фінансового моніторингу (далі - СПФМ) зобов'язані забезпечувати, зокрема, функціонування належної системи управління ризиками, застосування у своїй діяльності ризик-орієнтованого підходу та вжиття належних заходів з метою мінімізації ризиків; здійснювати належну перевірку клієнтів як нових, так і існуючих; забезпечувати моніторинг фінансових операцій клієнта (у тому числі таких, що здійснюються в інтересах клієнта) на предмет відповідності таких фінансових операцій наявній у СПФМ інформації про клієнта, його діяльність та ризик, включаючи в разі необхідності інформацію про джерело коштів, пов'язаних з фінансовою(ими) операцією(ями).
Зокрема, належна перевірка здійснюється в разі встановлення ділових відносин.
Заходи належної перевірки клієнта включають, зокрема, але не виключно:
встановлення (розуміння) мети та характеру майбутніх ділових відносин або проведення фінансової операції;
проведення на постійній основі моніторингу ділових відносин та фінансових операцій клієнта, що здійснюються у процесі таких відносин, щодо відповідності таких фінансових операцій наявній у СПФМ інформації про клієнта, його діяльність та ризик (у тому числі, в разі необхідності, про джерело коштів, пов'язаних з фінансовими операціями);
забезпечення актуальності отриманих та існуючих документів, даних та інформації про клієнта.
Регулятор зауважує, що одним із джерел інформації, яке має використовувати СПФМ під час здійснення належної перевірки, є інформація, яка розміщується (публікується) на сторінках офіційного сайту Національного банку.
НБУ розміщує (публікує) інформацію, пов'язану з порушенням СПФМ законів України та/або нормативно-правових актів НБУ, що регулюють відносини у сфері фінмоніторингу, із зазначенням назви СПФМ, а також загальних відомостей щодо порушень, за які застосовано заходи впливу.
Така інформація має враховуватися СПФМ під час здійснення належної перевірки клієнта-СПФМ, зокрема моніторингу ділових відносин та фінансових операцій такого клієнта-СПФМ, у тому числі інформація щодо застосування заходу впливу за неналежне виконання обов'язку надавати НБУ в повному обсязі та в строк достовірної інформації / документів.
Також СПФМ під час здійснення заходів належної перевірки, у тому числі моніторингу операцій клієнта-СПФМ, додатково повинні здійснювати порівняльний аналіз інформації, наявної в СПФМ, зокрема щодо обсягів проведених операцій, з інформацією, поданою клієнтом-СПФМ до Національного банку у вигляді файлів з показниками звітності.
LIGA360 забезпечить ваш бізнес інформацією, необхідною для комплексного управління ризиками. Наші інструменти дозволяють попереджати ризики співпраці з партнерами, а також законодавчі, судові й інформаційні загрози й вживати своєчасних заходів щодо їх мінімізації. Оцініть можливості LIGA360, замовивши персональну презентацію вже сьогодні.
Читайте також: Фінмоніторинг 2025: хто здійснює, які критерії та відповідальність