Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як діяти під час обшуку на підприємстві

Обшук є однією слідчих дій , яка спрямована на отримання матеріальних або електронних доказів, що можуть підтвердити вчинення злочину або інформацію, необхідну для розслідування. Метою обшуку є знаходження та конфіскація матеріалів або об’єктів, які можуть стати доказами у кримінальному провадженні: це можуть бути документи, рахунки, фінансові записи, електронні дані, обладнання, грошові кошти, зброя або будь-які інші предмети, що мають значення для розслідування злочину.   

Підстави для проведення обшуку можуть бути дані достатніх доказів або підозр, отриманих під час досудового розслідування. Наприклад, це може бути результат аналізу фінансової діяльності, показань свідків, підозрілих транзакцій або інших обставин, що свідчать про можливе скоєння злочину. 

Важливо розуміти, що проведення обшуку не завжди пов’язане з можливими протиправними діями, вчиненими саме власниками або орендарями приміщень, де проходить обшук. Підставою для проведення обшуку можуть бути певні протиправні дії контрагентів, підтвердження чого можуть бути знайдені на території місця проведення обшуку. 

На жаль, також існують випадки безпідставного проведення обшуків, як з причини певної непрофесійності з боку правоохоронних органів, так і з причин «замовного» характеру кримінального провадження або обшуку зокрема.  

В будь-якому з перерахованих вище випадків власник бізнесу, керівник підприємства, самозайнята особа повинні знати і розуміти правила проведення обшуку і дотримуватись низки рекомендацій, щоб захистити свої права та мінімізувати негативні наслідки для своєї справи та роботи.

Будьте готовими до перевірок контролюючих органів у 2023 році!
Модуль "Мистецтво оборони" у LIGA360 надасть відповіді, як захистити бізнес правовим шляхом.

Як превентивно підготуватися до обшуку 

  • Укладіть договір про надання правової допомоги з адвокатом 

У випадку проведення обшуку ви можете укласти такий договір усно, але краще щоб керівник, менеджер або інші відповідальні особи мали номер телефонів адвокатів, з якими ви попередньо домовилися про надання такого виду правової допомоги. За необхідності адвокат повинен бути обізнаний про специфіку вашої діяльності, він також повинен бути місцевим, аби швидко зреагувати та прибути на місце проведення обшуку.  

Відповідно до ч. 1 ст. 236 КПК незалежно від стадії цієї слідчої дії слідчий, прокурор, інша службова особа, яка бере участь у проведенні обшуку, зобов’язані допустити на місце його проведення захисника чи адвоката. Проте, законом не встановлено вимоги, щоб обшук не розпочинався без адвоката, а тому бажано в такий момент швидко орієнтуватися та не витрачати свій час на пошук кваліфікованої допомоги, що затягне момент прибуття адвоката на місце проведення обшуку.   

  •  Захист персональних даних та відповідальне збереження інформації  

Потурбуйтеся про належне збереження конфіденційної, ризикованої та важливої інформації для вашої компанії інформації заздалегідь. Час від часу така інформація повинна підлягати обліку, перевірці, знищенню, кодуванню, перенесенню на безпечні сервера або носії тощо.  

Пам’ятайте, що під час обшуку можуть бути вилучені будь-які технічні пристрої, засоби зв’язку та носії інформації, а тому за необхідності такі речі повинні мати надійний пароль, складний для відтворення та відомий лише відповідальним особам.  

Не варто без необхідності зберігати значні суми готівкових коштів в офісах та на підприємствах. Гроші можуть бути вилучені лише, якщо ухвалою слідчого судді чітко надано дозвіл на відшукування грошових коштів, проте це не завжди врятує від факту вилучення грошових коштів, а їхнє подальше повернення є доволі довгою справою.  

  •  Пам’ятка про поведінку персоналу під час обшуку 

Якщо у підпорядкуванні керівника компанії є хоча б одна людина, то необхідно провести інструктаж персоналу щодо дій під час проведення обшуку заздалегідь. Чудовим рішенням буде звернутися до консультацією з можливим проведенням лекції/семінару до адвоката. 

Працівники повинні знати алгоритм дій при обшуку, порядок виклику адвоката при обшуку, об’єм своїх прав, рекомендації щодо поведінки та спілкування з правоохоронцями, загалом бути морально готовим, що такі події можуть мати місце в офісі або будь-якому іншому приміщенні компанії, щоб в разі чого не злякатися та не розгубитися.  

Працівники також повинні дбати про свої робочі місця, відповідально зберігати інформацію, встановлювати, оновлювати паролі на своїх технічних засобах тощо.  

  •  Система відеоспостереження  

Відповідно до ч. 10 ст. 236 КПК обшук житла чи іншого володіння особи на підставі ухвали слідчого судді в обов’язковому порядку фіксується за допомогою аудіо- та відеозапису. Відповідно до абз. 3 ч. 2 ст. 104 КПК запис, здійснений за допомогою звуко- та відеозаписувальних технічних засобів під час проведення слідчим, прокурором обшуку, є невід’ємним додатком до протоколу. Дії та обставини проведення обшуку, не зафіксовані у записі, не можуть бути внесені до протоколу обшуку та використані як доказ у кримінальному провадженні. Також правом безперешкодного фіксування проведення обшуку за допомогою відеозапису наділені особи, в приміщенні яких проводиться обшук.  

Проте, в мережі Інтернет можна знайти випадки грубого порушення норм КПК представниками правоохоронних органів, що проводять обшук. На таких відеоматеріалах, до прикладу, можна побачити, як правоохоронці вчиняють крадіжку майна компанії. Фіксація таких незаконних дій стала можлива лише завдяки системам відеоспостереження, які не були помічені правоохоронцями. А тому система відеоспостереження може також слугувати як гарантія щодо недопущення зловживань з боку правоохоронних органів.  

Як діяти під час проведення обшуку 

  • Викликайте адвоката та перевіряйте повноваження  

В першу чергу слід зателефонувати до свого юриста, пояснити йому ситуацію аби він міг прибути чимшвидше на місце проведення обшуку, або у випадку неможливості, передоручив це іншому адвокату. Варто подати письмове клопотання про залучення адвоката та просити дочекатися його появи (що як зазначалося вище не вимагається законом, а тому часто не виконується слідчими або прокурорами).  

Далі перевірте дані та повноваження осіб, які проводитимуть обшук (може проводитися лише слідчим або прокурором). Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді. Відповідно до ч. 3 ст. 236 КПК перед початком виконання ухвали слідчого судді особі, яка володіє житлом чи іншим володінням, а за її відсутності - іншій присутній особі повинна бути пред’явлена ухвала і надана її копія.  

Уважно ознайомтеся з текстом ухвали, перевірте адресу місця проведення обшуку, назву компанії, дані власника чи володільця, переконайтеся, що всі згадані дані є точними та правильними, встановіть чинність ухвали (дійсна протягом місяця, строк встановлений в ухвалі).  

Якщо обшук почався без адвоката, ретельно документуйте процес: записуйте будь-які подробиці процедури обшуку, присутніх осіб, речі, які були вилучені і будь-які дії правоохоронних органів.  

  •  Залишайтеся спокійним, зібраним та ведіть себе професійно 

Важливо пам’ятати, що обшук - це процедура, яка проводиться з метою збору доказів. Проведення обшуку не означає умить порушення ваших прав та інтересів. Можливо, що за результатами обшуку не буде вилучено жодне майно, оскільки не буде встановлено, що ці речі якимось чимось вкажуть на обставини вчинення кримінального правопорушення або сприятимуть досудовому розслідуванню.  

Спробуйте залишитися спокійним і зібраним протягом усього процесу, під час обшуку необхідно бути уважним, слідкувати за всіма представниками правоохоронного органу, слідкувати за вилученням речей та документів.  

Не слід заважати обшуку та перешкоджати роботі представників правоохоронного органу. Краще на прохання відчиняти сейфи, місця зберігання, зачинені приміщення, бо у випадку відмови правоохоронці матимуть право відчинити їх силою. Краще вести себе професійно та поважливо, що підвищить шанси на взаємну повагу з боку представників правоохоронних органів.   

  • Вимагайте детального опису вилучених речей та документації в протоколі обшуку 

Опис вилученого майна в протоколі обшуку має бути максимально повним та детальним (назва, оригінал чи копія, стан, серія, номер, інше). Це допоможе в майбутньому якнайкраще здійснити захист прав при поверненні арештованого майна.  

Якщо вилучаються грошові кошти, то мають бути описані серійний номер кожної з них. Так, це займе багато часу, але наддасть вам додаткові гарантії та полегшить процедуру повернення майна.   

  • Супроводжуйте обшук  

Слідкуйте за особами, які проводять обшук та не лишайте їх самими. За необхідності (велика площа приміщень, велика кількість документації тощо) залучіть додаткового адвоката. На жаль, випадки зловживання зі сторони представників правоохоронних органів можуть мати місце, а тому варто бути готовим до такого сценарію подій.  

  • Загальна юридична грамотність  

Як зазначалося в порадах підготовки до обшуку, всі працівники повинні добре знати свої процесуальні права під час проведення такої слідчої дії як обшук. Ні керівник, ні менеджери, ні працівники не зобов’язані надавати ніяких додаткових пояснень та свідчень. На вимогу правоохоронців варто відчинити сейф або замкнені двері, але ні в якому разі не давати які-небудь паролі.  

Відповідно до ч. 5 ст. 236 КПК за рішенням слідчого чи прокурора може бути проведено обшук осіб, які перебувають в житлі чи іншому володінні, якщо є достатні підстави вважати, що вони переховують при собі предмети або документи, які мають значення для кримінального провадження. Якщо приймається таке рішення, то працівники повинні знати та вимагати, щоб обшук особи здійснюється особами тієї самої статі у присутності адвоката, представника на вимогу такої особи. Неявка адвоката, представника для участі у проведенні обшуку особи протягом трьох годин не перешкоджає проведенню обшуку. Хід і результати особистого обшуку підлягають обов’язковій фіксації у відповідному протоколі. 

Ні в якому разі не можна чіпати, торкатися до незнайомих предметів, які раптом знаходяться в місці проведення обшуку, про це також слід зазначати в протоколі обшуку, можливим є зафіксувати відсутність ваших слідів на даній речі.  

  • Зауваження до протоколу – дуже важливі  

Всі зауваження та порушення під час проведення обшуку треба зазначати в протоколі.  Проте не потрібно підказувати та виправляти за слідчим/прокурором його помилки – деякі з допущених протягом обшуку помилок правоохоронців можуть в майбутньому допомогти при поверненні майна.   

Це далеко не все, що повинна знати особа, яка стає безпосереднім учасником обшуку, але і ці знання вимагають попередньої серйозної підготовки.  

Обшуки можуть бути стресовими та складними ситуаціями для власників бізнесу, керівників, менеджерів та простих працівників, але важливо пам’ятати, що у вас є права та можливості захистити свої інтереси.  

Захистіть свій бізнес з LIGA360. Отримайте повноту інформації для ухвалення управлінських рішень, контролюйте зміни в режимі реального часу на дашборді керівника. Замовте тестовий доступ за посиланням. 

 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини