Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як отримати статус критично важливого підприємства?

Як змінились критерії для отримання цього статусу після початку повномасштабного вторгнення? Які підприємства мають право отримати цей статус? Дізнайтесь більше з матеріалу від фахівців BDO в Україні.  

На початку повномасштабного вторгнення законодавство у сфері мобілізації передбачало можливість бронювання працівників лише для виконавців мобілізаційних завдань або для підприємств, які виконували державний контракт у сфері оборони. 

Однак, після прийняття низки нормативних актів у сфері бронювання — порядок бронювання був повністю змінений та були чітко визначені підприємства, які можуть здійснювати бронювання працівників і регламентовано саму процедуру бронювання. 

Отже, які ж нині існують законодавчі підстави для бронювання? 

Бронювання працівників здійснюється насамперед на підставі ст. 25 Закону України від 21.10.1993 № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі — Закон № 3543), а також постанови КМУ від 27.01.2023 № 76 «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» (далі — Порядок № 76). 

Порядком № 76 затверджено два документи, які є визначальними для отримання підприємством статусу критично важливого, а також для здійснення бронювання працівників, а саме:  

1. Порядок бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час; 

2. Критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період (далі — Критерії). 

Як передбачено Порядком № 76 забронювати можна військовозобов’язаних, які працюють: 

  • в органах державної влади чи місцевого самоврядування 
  • на підприємствах, які виконують мобілізаційні завдання 
  • на підприємствах, які виконують державні контракти у сфері оборони 
  • на підприємствах, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. 

Відповідно до п. 2 Порядку № 76 визначено перелік підприємств, установ і організацій, які належать до критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період та можуть бронювати працівників: 

  • спеціалізовані установи ООН, закордонні дипломатичні установи в Україні, закордонні дипломатичні установи України, представництва міжнародних організацій згідно з переліком, затвердженим МЗС; 
  • представництва донорських установ, виконавці проєктів міжнародної технічної допомоги згідно з переліком, затвердженим Секретаріатом Кабінету Міністрів України; 
  • Дослідницька служба Верховної Ради України, а також підприємства, установи та організації, що перебувають у сфері управління органів, які здійснюють управління державним майном, що відповідно забезпечує діяльність Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України, згідно з переліками, затвердженими відповідними органами управління; 
  • юридичні особи — релігійні організації згідно з переліком та критеріями, затвердженими ДЕСС; 
  • оператори протимінної діяльності, які визначені Мінекономіки критично важливими для функціонування економіки в особливий період і проводять розмінування (гуманітарне розмінування) відповідно до законодавства; 
  • підприємства, установи та організації, які виробляють товари, виконують роботи і надають послуги з розроблення, виготовлення, ремонту, модернізації та утилізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів, їхніх складових частин для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань, а також уповноважені суб’єкти управління об’єктами державної власності, які здійснюють регулювання, контроль та координацію діяльності таких підприємств, установ та організацій, визначаються Мінстратегпромом як критично важливі для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період у разі відповідності критерію, визначеному підпунктом 4 Критеріїв; 
  • постійні представництва нерезидентів (іноземних компаній, організацій), які провадять в Україні діяльність (представництва іноземних суб’єктів господарської діяльності, неурядових організацій інших держав, міжнародних неурядових організацій), визначаються Мінекономіки як критично важливі для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період у разі відповідності критерію, визначеному підпунктом 4 Критеріїв, провадження діяльності протягом останніх двох календарних років та їхньої акредитації (реєстрації) відповідно до закону, взяття на облік у контролюючих органах.  

Тож, як ми бачимо, коло підприємств, які можуть забронювати своїх працівників є достатньо широким та продовжує збільшуватися. 

Про бронювання і військовий облік у практичній площині – дізнавайтесь у новій LIGA360
Свіжа аналітика, практика правозастосування, судова практика та розʼяснення держорганів на одній платформі

Так, нещодавнім рішенням Ради національної безпеки і оборони, — яке передбачає невідкладне внесення змін до Порядку № 76 в частині бронювання працівників окремих суб’єктів господарювання, — доручено Кабінету Міністрів України вдосконалити критерії визначення підприємств критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил України та інших військових формувань. Це стосується підприємств, уповноважених Міноборони на виконання функції служби державного замовника у сфері оборони з метою здійснення оборонних закупівель, а також тих, які на підставі договорів, укладених з військовими частинами Збройних Сил України, інших військових формувань, вищими військовими навчальними закладами, здійснюють виробництво (постачання) товарів, виконання робіт і надання послуг за переліком Міноборони. 

Крім того, зміни також передбачають особливий порядок визначення критично важливими підприємств серед виробників електро- та теплової енергії, чиї потужності зруйновані або пошкоджені внаслідок збройної агресії РФ. Зокрема, до таких суб’єктів не застосовуватимуть критерії відсутності заборгованості зі сплати податків до державного і місцевих бюджетів та ЄСВ. 

Запроваджено також можливість бронювання працівників комунальних підприємств, які надають послуги з постачання теплової енергії, водопостачання, водовідведення, управління побутовими відходами, в обсягах не більше 75% від загальної кількості військовозобов’язаних працівників таких компаній. 

Ключовим моментом є те, що підприємства різних галузей мають право бронювати працівників, якщо є одна з відповідних підстав. Наприклад, аграрне підприємство може отримати мобілізаційне завдання і на цій основі забронювати працівників. Торговельне підприємство, так само, може укласти державний контракт у оборонній сфері, що дасть йому можливість бронювати працівників. Виробниче підприємство також може отримати статус критично важливого і таким чином отримати право на бронювання. Подібних прикладів є багато, але основна ідея полягає в тому, що можливість бронювання працівників мають підприємства з будь-якої сфери діяльності чи галузі економіки. Головне це мати законну підставу для цього. Отже, далі продовжимо зясовувати, хто та як може отримати цей статус критично важливого підприємства.  

Статус критично важливого для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (далі — статус критично важливого) можуть отримати підприємства, установи, організації зі статусом юридичної особи незалежно від сфери їхньої діяльності та організаційно-правової форми (далі — підприємства), які відповідають встановленим критеріям.  

Відповідно до норм чинного законодавства статус критично важливих не надається фізичним особам-підприємцям.  

Також звертаємо увагу, що підприємства, діяльність яких, спрямована на забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань, — визначаються критично важливими за рішеннями Міноборони або Мінстратегпрому у встановленому законодавством порядку.  

“Гарячі” питання військового обліку для юристів, бухгалтерів, кадровиків та всіх фахівців компанії! З новою LIGA360 зможете без проблем знайти інформацію та контролювати зміни щодо перевірок ТЦК, бронювання працівників та військового обліку на підприємстві. Замовте персональну презентацію прямо зараз 

Яким критеріям має відповідати підприємство сьогодні, щоб отримати статус критично важливого?  

Урядом визначено 8 критеріїв, за якими здійснюється визначення підприємств критично важливими. Проте для оформлення критичності підприємство, — що має важливе значення для галузі національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади, підприємство, — має відповідати Критерію № 4, а саме регіональним критеріям. 

Оновлення галузевих критеріїв 

Уряд постановою від 22.11.2024 № 1332 доручив міністерствам, державним органам і адміністраціям оновити критерії визначення критично важливих підприємств. Ці критерії мають бути погоджені з Міністерством економіки та Міністерством оборони й визначаються для кожної галузі окремо. У зв’язку із цим усі критично важливі підприємства повинні підтвердити статус до 28 лютого 2025 року відповідно до нових критеріїв. 

Оновлені критерії вже затверджені Міністерствами та ОВА 

Слід зазначити, що Міністерства і відомства затверджують галузеві критерії, за якими визначається, чи має підприємство важливе значення для галузі національної економіки, а обласні військові адміністрації (далі — ОВА) затверджують критерії, за якими здійснюється визначення підприємств, які мають важливе значення для задоволення потреб територіальної громади в особливий період. Нині більшість міністерств, відомств і ОВА вже затвердили нові критерії для бронювання та погодили їх з Міноборони та Мінекономіки.  

Завдяки оновленим критеріям, затвердженим Кабінетом Міністрів України, все більше підприємств можуть претендувати на статус критично важливого. Це дає їм низку переваг, зокрема в забезпеченні бронювання працівників, що є важливим в сучасних умовах. Далі пропонуємо розглянути, які критерії вже діють, і як підприємства можуть отримати або підтвердити цей статус та як отримати статус критично важливого починаючи з 1 грудня 2024 року.  

Якщо підприємство раніше не отримувало статусу критично важливого, але відповідає вимогам, зазначеним у п. 2 Критеріїв, то варто діяти відповідно до алгоритму, визначеного п. 5 Критеріїв № 76. 

На сайтах міністерств, деяких ОДА / ОВА наведено роз’яснення з питань бронювання, зразки звернень, а також переліки документів, які потрібно надати на підтвердження статусу критично важливого. Окрім цього, деякі ОВА публікують на вебсайтах покрокові інструкції для отримання (підтвердження) статусу критично важливого підприємства. Так, наприклад, на вебсайті Київської обласної військової адміністрації 09 січня 2025 року була опублікована покрокова інструкція та Дорожня карта отримання статусу критично важливого підприємства для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. 

Інакше кажучи, якщо суб’єкт відповідає певній кількості критеріїв, то для підтвердження статусу критично важливої установи потрібно подати звернення до відповідного уповноваженого органу (за належністю): 

  • до центрального органу виконавчої влади, іншого державного органу, органу державного управління, юрисдикція якого поширюється на всю територію України (за сферою управління чи галуззю національної економіки), або 
  • до обласної, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, на території юрисдикції яких підприємство розташоване, або 
  • до обласної, Київської та Севастопольської міських військових / військово-цивільних адміністрацій (у разі їхнього утворення), на території юрисдикції яких підприємство розташоване. 

Проаналізувавши оновлений Порядок № 76, бачимо, що Уряд зберіг вісім чинних критеріїв для визначення підприємства критично важливим, але при цьому з’явились і додаткові критерії критичної важливості. Водночас галузеві та регіональні критерії критичності мали бути допрацьовані та погоджені Міноборони та Мінекономіки.  

Серед нових (додаткових) критеріїв для отримання статусу критично важливого підприємства: 

  • нарахована середня заробітна плата застрахованих осіб — працівників за останній календарний квартал є не нижчою за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5 (на сьогодні це 20 000 тис. грн); 
  • відсутність заборгованості зі сплати податків до державного й місцевих бюджетів і ЄСВ. 

Тобто поряд з галузевими критеріями, кожне підприємство для отримання статусу критично важливого повинно відповідати трьом або більше критеріям, визначеним КМУ, при цьому для підприємств приватної форми власності наступні два критерії є обов’язковими:  

1. Відсутність заборгованості зі сплати податків і ЄСВ. 

2. Нарахована середня зарплата працівників за останній квартал має бути не менше 20 000 грн (для недержавних підприємств). 

Ці критерії є базовими для всіх недержавних підприємств, незалежно від галузі.  

При цьому окремим категоріям підприємств для їхнього визначення критично важливими достатньо відповідати тільки двом критеріям. До таких підприємств належать: 

  • підприємства паливно-енергетичного комплексу; 
  • управителі багатоквартирних будинків — юридичні особи (суб’єкти господарювання); 
  • казенні підприємства пробірного контролю; 
  • підприємства, які забезпечують надання послуг і виконання робіт з експлуатації та комплексного обслуговування майна органів державної влади; 
  • підприємства, які провадять діяльність у сфері охорони здоров’я, ветеринарної медицини, освіти та науки, фізичної культури і спорту, соціального захисту (з включенням до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг) та належать до державної чи комунальної форми власності з включенням до Реєстру неприбуткових установ та організацій або утримуються за рахунок коштів державного чи місцевого бюджету, або надають населенню безоплатні послуги, необхідні для забезпечення життєдіяльності населення, на постійній основі; 
  • лінійні аудіовізуальні медіа, які здійснюють ефірне наземне багатоканальне (цифрове) телевізійне мовлення з використанням радіочастотного ресурсу, програмне наповнення якого складається переважно з інформаційних і/або інформаційно-аналітичних передач, або які залучені до системи оповіщення, та їхні афілійовані особи; 
  • державні та комунальні заклади культури; 
  • підприємства, які здійснюють міжнародні перевезення пасажирів і/або вантажів, підприємства, які здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування і/або вантажів, перевізники міського електричного транспорту.  

Перевірити відповідність двом обов’язковим критеріям КМУ та галузевим чи регіональним критеріям. Спочатку підприємству слід визначитися з критеріями, за якими воно може отримати статус критично важливого. Адже процедуру бронювання не варто розпочинати, якщо підприємство не відповідає необхідним критеріям. У такому випадку необхідно вжити заходів для приведення підприємства відповідно до цих критеріїв. 

Проаналізувати галузеві / регіональні критерії. Підприємству слід ретельно вивчити галузеві та регіональні критерії, що відповідають його виду діяльності або розташуванню і місцю провадження діяльності, а також визначити, які з них найбільше підходять для нього. 

Готувати пакет документів, подати заяву до відповідного міністерства чи відомства разом з підтверджуючими документами.  

Очікувати розгляд і отримати відповідь про включення до переліку критично важливих підприємств та отримання статусу критично важливого підприємства. 

До звернення додають копії підтвердних документів, а також інформацію про подання підприємством податкової звітності за останній календарний квартал, що підтверджується: 

  • копією податкової декларації з позначками (штампами) контролюючого органу, який отримав податкову декларацію, із зазначенням дати її отримання, або 
  • квитанцією про прийняття податкової декларації в разі її подання засобами електронного зв’язку, або 
  • квитанцією контролюючого органу, на який покладено функції щодо результатів перевірки та прийняття пакета звітних документів платників податків, або 
  • поштовим повідомленням з позначкою про вручення контролюючому органу в разі надсилання податкової декларації поштою. 

На підставі отриманих документів відповідний уповноважений орган, який приймає рішення про надання критичного статусу, додає підприємство чи установу до Єдиного переліку органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств для бронювання військовозобов’язаних (п. 14 Порядку № 76). 

В Єдиному переліку, зокрема, вказуються підстави для бронювання військовозобов’язаних працівників критично важливого підприємства чи критично важливої установи, тобто дата прийняття і номер відповідного рішення про визначення підприємства критично важливим (п. 18 Порядку № 76). Повідомлення про включення до переліку підприємство чи установа отримують через Портал Дія відповідно до п. 22 Порядку № 76: 

«Державний орган подає засобами Порталу Дія шляхом підключення до робочих місць повідомлення про зміни до Єдиного переліку в разі: 

  • підтвердження критично важливому підприємству, критично важливій установі статусу критично важливих для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань або функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період; 
  • зміни ліміту бронювання». 

Термін розгляду звернень підприємств про їх визначення критично важливими становить 10 робочих днів з дня його отримання. Проте наразі, як показує практика, терміни розгляду заяв не дотримуються, тому підприємствам, які мають перепідтвердити статус критично важливого, необхідно подати заяву до профільного органу чи ОВА заздалегідь, щоб мати можливість перебронювати працівників після 28.02.2025. 

Підтвердження статусу критично важливого здійснюється підприємствами не рідше ніж один раз на рік. І для переоформлення статусу критично важливого підприємству необхідно подавати заяву безпосередньому тому органу, який раніше прийняв рішення про визначення такого підприємства критично важливими.  

Більшість міністерств і ОВА рекомендують підприємствам для підтвердження зазначеного статусу подавати відповідний пакет документів, починаючи не раніше, ніж за 45 днів, до закінчення терміну дії чинного наказу за підприємством.   

Важливо зазначити, що підприємство, яке не підтвердило статус критично важливого у встановленому порядку, втрачає право бронювати військовозобов’язаних працівників після сплину 1 року з часу прийняття рішення про визначення такого підприємства критично важливим.  

Хочете отримати ще більше аналітичних матеріалів за цією темою? Вони постійно доповнюються у новій LIGA360. Дізнайтесь більше переваг, замовивши персональну презентацію менеджера. 

Постійний моніторинг і система контролю 

Усі рішення щодо визнання підприємств критично важливими будуть обов’язково підлягати моніторингу з можливістю анулювання бронювання. Така функція буде доступна в застосунку «Дія». 

Щомісяця проводитиметься перевірка відповідності підприємств установленим вимогам, зокрема щодо середньої зарплати, рівня сплати податків і кількості військовозобов’язаних. 

У разі виявлення невідповідності вимогам підприємству буде надіслано запит на пояснення. Якщо моніторинг покаже негативний результат, підприємство втратить статус критичного. 

Тому важливо, щоб підприємства відповідали критеріям, за якими їх було визначено критично важливими, протягом усього періоду, на який таким надано статус критично важливих.  

Особливу увагу звертаємо на те, що в разі позбавлення приватного підприємства (крім резидентів Дія Сіті) статусу критично важливого, у зв’язку з не дотриманням вимог щодо нарахування щомісячної зарплати кожному заброньованому працівнику протягом строку дії відстрочки в сумі, що становить не менше 20 тис. грн, повторне отримання приватним підприємством такого статусу можливе не раніше ніж через 6 місяців з часу прийняття рішення про позбавлення статусу критично важливого.  

Висновки 

  • Підприємство, яке бажає забронювати працівників, повинно відповідати певним критеріям, передбаченим Порядком № 76, і, зокрема, отримати статус критично важливого, включно із середньою зарплатнею не менше 20 тис. грн. 
  • При отриманні підприємством статусу критично важливого законодавство дозволяє використовувати галузеві або регіональні критерії, затверджені відповідними органами. 
  • Орган, який прийняв рішення про визначення підприємства чи установи критично важливими, здійснюватиме постійний моніторинг їхньої діяльності за звітний податковий період і перевірку відповідності встановленим критеріям, зокрема щомісячний моніторинг відповідності вимогам здійснюватиметься через застосунок «Дія». 
  • При порушенні вимог підприємство може втратити статус критичного і відновити його не раніше ніж через 6 місяців. 

* Дисклеймер: Будь ласка, зверніть увагу, що ця інформація є актуальною на дату публікації цього матераілу (17.02.2025). Ця публікація має виключно інформаційний характер і не повинна розглядатися як юридична, податкова чи фінансова консультація. Будь ласка, проконсультуйтеся з професійним консультантом для отримання індивідуальних рекомендацій. 

Матеріал підготувала Наталія Сліпченко, старший фахівець з кадрового діловодства / фахівець з ведення військового обліку 
Відділ з надання послуг з кадрового діловодства 
та розрахунку заробітної плати BDO в Україні.  

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини