Обмежувальні заходи, запроваджені в Україні в березні 2020 року задля запобігання та протидії поширенню коронавірусу, набирають обертів. Вже з 6 квітня Кабмін суттєво їх посилив.
Так обмежуються конституційні права, свободи людини і громадянина. Наприклад, свобода пересування, право безперешкодно відправляти колективно релігійні культи і ритуальні обряди, право на невтручання в особисте і сімейне життя, право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом та інші.
Здавалось б, що це цілком виправданий крок, зважаючи на світову статистику з поширенням вірусу і смертністю, яку він за собою тягне.
Втім, такі обмеження можуть приховувати в собі підводні камені.
Постанова Кабміну передбачає заборони та обмеження прав і свобод українців, серед яких звертають на себе увагу такі:
- перебувати в громадських місцях без респіраторів чи захисних масок; громадськими місцями є будівлі чи їхні частини, доступні для населення вільно чи за плату, у тому числі під'їзди, підземні переходи та стадіони;
- переміщатися групами більше двох осіб, окрім випадків службової необхідності та супроводження дітей;
- перебувати в громадських місцях дітям до 14 років без супроводу батьків чи опікунів;
- відвідувати парки, сквери, зони відпочинку, крім вигулу домашніх тварин однією людиною чи в разі службової необхідності;
- відвідувати спортивні та дитячі майданчики;
- відвідувати заклади паліативної допомоги та соцзахисту;
- відвідувати місця перебування біженців та осіб без громадянства;
- перебувати на вулиці без документів, що посвідчують особу;
- самовільно залишати місця обсервації.
Документом визначено, що на самоізоляції мають перебувати люди, які хворі на COVID-19, але не потребують госпіталізації, ті, хто з ними контактували, а також люди старші 60 років. Людей, у яких є підозра на коронавірус, мають реєструвати сімейні лікарі та визначати для них строк самоізоляції.
Звернемо увагу лише на найбільш незрозумілі питання для пересічного українця.
По-перше, заборонено перебування в громадських місцях (далі - ГМ) без засобів індивідуального захисту (далі - ЗІЗ) на обличчі, зокрема, респіратора або захисної маски, у тому числі виготовлених самостійно.
Тепер пропоную розібратися, що ж мав на увазі законодавець під словосполученням «громадське місце», оскільки вже з 6 квітня варто бути обачним при виході за межі власної квартири або будинку, щоб не наразитися на штраф. Зауважимо, що штрафи є суттєвими, проте про них пізніше.
Під громадськими місцями варто розуміти:
- території загального користування (парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; майдани, бульвари, проспекти; вулиці, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; підземні переходи; пляжі; кладовища; інші території загального користування);
- приміщення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ, підприємств, установ та організацій (зокрема, але не виключно: заклади торгівлі, надання послуг тощо) усіх форм власності, готелів та аналогічних засобів розміщення громадян, гуртожитків, вокзалів та аеропортів;
- транспорт (у тому числі який працює у режимі регулярних спеціальних перевезень), зупинки громадського транспорту;
- прибудинкові території, території будівель і споруд інженерного захисту території; території підприємств, установ, організацій та закріплені за ним території на умовах договору.
Відповідно, для киян та гостей міста встановлено вкрай широкий перелік громадських місць, в яких люди зобов'язані перебувати у ЗІЗ, зокрема, в респіраторі або захисній масці. Якщо досі такі не вдалося придбати в аптеках, то підійдуть і самостійно виготовлені.
Друге, перебувати на вулиці дозволено лише з документами, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи спеціальний статус. Відповідно, виходячи на вулицю вам необхідно з собою мати будь-який з наступних документів: паспорт громадянина України; паспорт громадянина України для виїзду за кордон; дипломатичний паспорт України; службовий паспорт України; посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу; посвідчення особи на повернення в Україну; тимчасове посвідчення громадянина України.
До документів, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус, належать: посвідчення водія; посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон; посвідка на постійне проживання; посвідка на тимчасове проживання; картка мігранта; посвідчення біженця; проїзний документ біженця; посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту; проїзний документ особи, якій надано додатковий захист (Закон № 5492-VI).
Самоізолюватися мають не лише особи, які контактували з хворим на COVID-19 та особи, щодо яких є підозра на інфікування або особи, які хворіють на COVID-19 та не потребують госпіталізації, але й особи, які досягли 60-річного віку, крім осіб, які здійснюють заходи, пов'язані з недопущенням поширення COVID-19, забезпечують діяльність об'єктів критичної інфраструктури.
Нагадаю читачеві, що у ст. 44-3 «Порушення правил щодо карантину людей» КпАП України передбачено, що порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішеннями органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами, тягне за собою накладення штрафу на громадян від 17 000 до 34 000 грн і на посадових осіб - від 34 000 грн до 170 000 грн.
Пропонуємо ознайомитися з алгоритмом дій щодо оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення у модулі Алгоритми дій для бізнесу ІПС ЛІГА:ЗАКОН. Скористайтесь для цього тестовим доступом.
Хто має право притягнути до адміністративної відповідальності? В основному це уповноважені посадові особи органів внутрішніх справ (Національної поліції), а також органів охорони здоров'я, органів державної санітарно-епідеміологічної служби, посадові особи, уповноважені на те виконавчими комітетами (а у населених пунктах, де не створено виконавчих комітетів - виконавчими органами, що виконують їх повноваження) сільських, селищних, міських рад.
Якщо вам не пощастило, то наша порада не йти на конфлікт, а розмовляти спокійно та виважено. Зафіксуйте дані особи, яка зажадала притягнути вас до відповідальності (посада, ПІБ, підвідомчість), ви в праві вести відеозйомку, про що попередьте осіб, які складають протокол.
Перевірте, щоб усі ваші зауваження, пояснення чи клопотання були належним чином відображені у протоколі, якщо зажадаєте, ви вправі скористатися допомогою адвоката. Якщо за цих умов особи, які складають протокол, відмовлять в очікуванні адвоката, внесіть це в протокол.
Обов'язково просіть детально перерахувати, які саме вимоги були вами порушені, не просто констатація ст. 44-3 КпАП України. Якщо відмовляться або просто проігнорують, вказуйте у протоколі. Окрему увагу при складанні протоколу особи мають приділити роз'ясненню ваших прав.
Уважно ознайомлюйтесь зі змістом протоколу про адміністративне правопорушення, давайте детальні зауваження та пояснення, вимагайте для цього надати аркуш паперу, його мають долучити як невід'ємну частину до протоколу.
Наголошуємо, що конфліктувати чи ігнорувати законні вимоги поліцейського, або ще гірше - чинити опір поліцейському на його вимогу надати документи не варто, оскільки ви можете отримати додатковий протокол чи інкримінування кримінального правопорушення.
Анна Резнікова, адвокат практики безпеки бізнесу АО JUSCUTUM
Візьміть під контроль усі ризики, з якими зіштовхується ваша компанія. Спробуйте LIGA360 - екосистему хмарних продуктів ЛІГА:ЗАКОН для ефективної роботи бізнесу в умовах кризи. LIGA360 інтегрувала всі продукти компанії ЛІГА:ЗАКОН в єдиний інформаційний простір, щоб об'єднати всю команду для спільного управління ризиками та пошуку нових можливостей в режимі віддаленої роботи.
Читайте також:«Противірусні адмінки»: штрафи за порушення карантину