Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Криптовалюта під контролем: що нас чекає після введення нових правил фінансового моніторингу в Україні?

Іван Невзоров, юрист fintech департаменту МЮК SBSB, розповів про нове регулювання обігу криптовалют в Україні

Основні зміни щодо регулювання криптовалюти набувають чинності 28.04.2020 року в частині запобігання та протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом. Парламент вніс правки в закон про фінмоніторинг або «AML закон». Ці зміни були неоднозначно сприйняті криптовалютною спільнотою. Думки розділилися. Частина спільноти підтримує новий Закон, адже це ще один крок до прийняття криптовалюти в якості легального засобу платежу. Також є ті, хто відноситься до змін негативно, адже криптовалюта втратить свою основну перевагу - анонімність.

Що означають нові правки

Україну не можна назвати першопроходцем, адже ми лише впроваджуємо рекомендації FATF, які вже діють у багатьох країнах світу. Отже, Україна постала перед вибором: заборонити криптовалюту або впровадити відповідне регулювання. Україна обрала другий варіант. Були внесені зміни в Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдженню зброї масового знищення». Зміни полягають в наступному:

1) Криптовалюті, як віртуальному активу, дали визначення, а саме: цифровий вираз вартості, яким можна торгувати в цифровому форматі або переводити, і який може використовуватися для платіжних або інвестиційних цілей.

2) Законодавець дав визначення постачальникам послуг, пов'язаних з обігом віртуальних активів. Це будь-яка фізична або юридична особа, яка вчиняє один з наступних видів діяльності:

- обмін віртуальних активів;

- переказ віртуальних активів;

- зберігання та / або адміністрування віртуальних активів або інструментів, що дозволяють контролювати віртуальні активи;

- участь і надання фінансових послуг, пов'язаних з пропозицією емітента та / або продажем віртуальних активів.

Згідно з цим визначенням, постачальниками послуг, пов'язаних з обігом віртуальних активів, є не тільки криптовалютні біржі та обмінники, але і компанії, які проводять ICO (Initial Coin Offering).

3) Необхідно ідентифікувати сторони угод з віртуальними активами, якщо сума угоди перевищує 30 000 грн. Постачальники послуг, пов'язані з обігом віртуальних активів, можуть зажадати пройти верифікацію, навіть якщо сума угоди є меншою за 30 000 грн

4) Постачальникам послуг, пов'язаних з обігом віртуальних активів, необхідно надавати спеціальні репорти за встановленою формою в Фінмоніторинг про проведення операції, що перевищує 400 000 долл, якщо є підстави вважати, що ці операції:

- проводяться політично значущими особами;

- здійснюються стороною, яка зареєстрована в одній з країн списку санкцій;

- мають на меті переведення коштів за кордон;

- здійснюються з використанням готівкових коштів.

5) Регулятором щодо питань віртуальних активів призначено Міністерство цифрової трансформації в Україні.

Власна стрічка новин та спільний корпоративний простір у LIGA360 

Наслідки для криптоіндустрії

Наслідки прийняття Закону торкнуться звичайного громадянина в тому випадку, якщо його активи перебувають на рахунку у криптообмінника або криптобіржі. Якщо він не пройшов верифікацію, то біржа вимагатиме її проходження, а в іншому випадку може заблокувати рахунок. Крім того, тепер необхідно ретельніше ставиться до своїх транзакціях на біржі, адже будь-яка транзакція може здатися біржі підозрілою. Біржа може вимагати додаткові документи.

Криптобіржі / обмінники впровадять процедуру верифікації користувачів. Вона є обов'язковою, але окрім тих випадків, коли операції користувача на біржі не перевищують 30 000 грн. Можливо, що на практиці обов'язкова верифікація буде тільки для користувачів, чиї операції будуть перевищувати 30 000 грн.

Постачальники віртуальних послуг будуть зобов'язані розширити свій штат і включити в нього сompliance офіцера - людини, яка буде контролювати відповідність операцій користувачів AML законодавству. Ця вимога випливає з положень Закону, адже ті обов'язки, які покладаються на криптобізнес, вимагатимуть послуг кваліфікованого фахівця, а саме compliance officer.

Є і позитивні моменти: криптобіржі / обмінники, платформи, що збирають кошти через ICO, тепер переходять в легальну площину. В майбутньому вони зможуть відкривати банківські рахунки. Це величезний плюс, адже раніше це було практично неможливо. Тепер є об'єктивні підстави вважати, що ситуація зміниться в кращу сторону.

Як буде здійснюватися контроль за виконанням закону

Регулювання обороту віртуальних активів на території України і нагляд за дотриманням AML-законодавства в цій сфері доручено Міністерству цифровий трансформації.

Українська асоціація платіжних систем звернулася до депутатів Верховної Ради України з проханням відстрочити термін вступу в силу даного Закону. Справа в тому, що в Україні не введені правила дистанційної ідентифікації, немає чітких нових правил емісії електронних грошей та передплачених карт. Крім того, немає розроблених технічних можливостей швидкої верифікації даних клієнта.

Досвід європейських країн

Міністерство цифровий трансформації заявляє, що збирається врегулювати ринок, використовуючи передовий досвід європейських країн. Існує ряд країн, які вже давно впровадили рекомендації FATF в національне законодавство.

Такі країни, як Мальта і Естонія, ввели спеціальні криптовалютні ліцензії на надання послуг, пов'язаних з віртуальними активами. Ця криптовалютна ліцензія дозволяє швидко відкрити рахунок в банку або в платіжній системі, однак передбачає декілька зобов'язань, зокрема і на відповідність AML законодавству країни.

Наприклад, обов'язковою вимогою для отримання криптовалютної ліцензії в Естонії є наявність у проекту Compliance Officer. Відзначимо, Compliance Officer повинен мати відповідну кваліфікацію та мати профільну освіту.

Англія обрала інший сценарій. У цій країні немає окремих криптовалютних ліцензій, але кожному бізнесу, пов'язаному з криптовалютою (обмінники, біржі, ICO, IEO провайдери, постачальники додатків криптогаманців), необхідно зареєструватися в FCA. Для бізнесу обов'язковим є:

• AML перевірка: постачальник послуг, пов'язаний з віртуальними активами, повинен знати походження коштів клієнта.

• KYC перевірка: процедура верифікації.

Законодавство Англії зобов'язує постачальників послуг, пов'язаних з віртуальними активами, мати як Compliance officer, так і відділ моніторингу фінансової безпеки. FCA контролює не тільки належний моніторинг транзакцій, а й безпеку зберігання коштів. За недотримання AML законодавства передбачена фінансова та кримінальна відповідальність.

Регулювання ринку криптовалюта не обмежиться цим Законом. Швидше за все, буде впроваджуватися механізм криптовалютною ліцензії, який дозволить більш обдумано організувати механізми контролю над операціями віртуальних активів.

Готовність криптовалютних бірж до нових вимог

Більшість криптовалютних бірж і обмінників впровадили процедуру верифікації і дотримуються політики KYC (Know Your Client). Крім цього, біржі та обмінники почнуть розбиратися з метою проведення транзакції, перевіряти джерела походження коштів. Кілька криптобірж вже співпрацюють з різними аналітичними сервісами. Найпопулярніший - Chainalysis. З ним співпрацюють такі відомі криптобіржі, як Bithumb, Bitfinex, Binance і відомий stable coin - Tether.

Український крипторинок теж буде співпрацювати з такими аналітичними сервісами, адже проблема відмивання грошей і фінансування тероризму в світі є дуже актуальною. Міжнародне співтовариства постійно впроваджує нові вимоги для представників криптоіндустріі. Постачальникам послуг, пов'язаних з обігом віртуальних активів, варто готуватися заздалегідь і впроваджувати передові установки, якими користуються кращі криптобіржі.

Стан нинішнього крипторинка в Україні показує, що криптоіндустрія поки не готова до таких змін. Багатьом гравцям ринку доведеться обирати: або працювати з порушеннями, або зупиняти свою діяльність.

Висновки

Нові правила фінансового моніторингу спрямовані на впровадження найкращих міжнародних стандартів по боротьбі та протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму. Міністерство цифрової трансформації України стверджує, що зміни є тільки першим кроком до встановлення правових рамок криптовалютної галузі, а наступний крок - зміни в податковому законодавстві.

Ідея цього Закону - легалізувати криптовалютний бізнес і дати можливість криптобіржам, обмінників і іншим представникам криптоіндустріі доступ до банківської системи. Поки залишається більше запитань до його реалізації, аніж відповідей.

Криптобіржам і криптообмінникам рекомендується укладати партнерства з різними аналітичними центрами, брати на роботу кваліфікованого compliance офіцера, аналізувати бізнес-діяльність клієнтів і походження коштів, ретельніше ставиться до написання AML політик на сайті.

Звичайним користувачам варто подумати над тим, чи зможуть вони підтвердити походження коштів. Світова практика показує, що, якщо у криптобіржі є обґрунтована підозра вважати певну транзакцію підозрілою, то вона має право заблокувати проведення такої транзакції.

Міжнародна юридична компанія SBSB має величезний досвід роботи з регуляторами різних країн світу щодо відповідності клієнтів AML законодавству. Фахівці SBSB допоможуть вашій біржі з написанням AML політик, пошуком комплаенс офіцера і дадуть індивідуальні консультації. Ми володіємо великою кількістю успішних кейсів розморожування коштів на банківських рахунках, платіжних системах, біржах. Безкоштовну онлайн-консультацію можна отримати в нашому Telegram-чаті: https://t.me/blockchain_sbsb

Іван Невзоров, юрист fintech департаменту МЮК SBSB

Зверніть увагу! Компанія ЛІГА:ЗАКОН розробила антикризове рішення для бізнесу. IT-компанія представила LIGA360 - екосистему хмарних рішень для ефективної роботи бізнесу в умовах кризи. LIGA360 інтегрувала усі продукти компанії в єдиний інформаційний простір, щоб об'єднати команди, працюючі віддалено. Замовляйте безкоштовний тест прямо зараз і будьте на крок попереду зовнішніх загроз!

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему