Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Рейдерські захоплення в Україні: підсумки 2021 року

17.02, 14 лютого 2022
3958
0

Ми не будемо повторювати: дійсно багато запобіжників рейдерству вже діють і ми можемо назвати їх ефективними.  

Деякі законодавчі ініціативи досі не реалізовані (як наприклад, законопроект № 3774  щодо надання Антирейдерській комісії повноважень зупиняти реєстраційні дії, змін до процедури розгляду скарги). 

Заслуговує на увагу й діяльність фахових організацій в протидії рейдерству. Так, наприклад, Офісом ефективного регулювання BRDO розроблено у листопаді 2021 року так звану Дорожню карту запобігання реєстраційному рейдерству та забезпечення дотримання обмежень на концентрацію земель в Україні. Карта містить інформацію як про поширені схеми, шляхи протидії так й ініціативи для впровадження. 

Які ж останні тенденції щодо рейдерства цього року за відкритими показниками: 

  • кількість скарг до Антирейдерської комісіїі в порівнянні з 2020 роком зменшилась (джерело тут); 

  • кількість рейдерських атак зменшилась (за 10 місяців 2021 року на 18 % менше, ніж за відповідний період 2020 року); 

  • попри те, в рейтингу International Property Rights Index 2021 Україна опустилась на одну сходинку в порівнянні з 2020 роком та посіла 106 місце з 129 досліджуваних країн. 

Популярні схеми рейдерства в 2021 році 

  • Реєстраційне рейдерство 

Внесення до державних реєстрів змін щодо власника, директора, місцезнаходження компанії (як наприклад, тут, тут, і тут), реєстрації майна, земельної ділянки, припинення права оренди, реєстрації права власності на підставі іпотечних застережень тощо на підставі підроблених документів чи таких, що не передбачені законодавством, з порушенням вимог щодо місця реєстраційної дії, належного реєстратора - так, досі в тренді.  

  • Рейдерство на підставі судових рішень 

Світлана Лапіцька,  

юрист практики вирішення комерційних спорів Arzinger, адвокат 

Судові рішення про арешт та передачу майна в управління третім особам та АРМА, заборона вчиняти певні дії, зупинення дозволів і так далі - досі актуально. 

Особливу увагу в цій категорії заслуговує кейс Ашану. Спір стосувався реалізації АРМА нерухомого майна без наявності на це уповноваження слідчого судді. Велика Палата Верховного Суду у постанові від 05 жовтня 2021 року у справі № 910/18647/191 сформувала декілька важливих висновків: 

  • перше - власник майна навіть не будучи учасником торгів, має право на позов та на захист свого порушеного права; 

  • друге - якщо позивач вважає, що покупець не набув права власності на спірне майно, оскільки не є добросовісним набувачем, то позивач може застосувати способи захисту права власності (як от витребування) без оскарження результатів електронних торгів або підписаного за результатами торгів договору купівлі-продажу; 

  • третє - АРМА може реалізувати майно, передане в управління лише у випадках: 1) коли це передбачено рішенням суду; 2) земельна ділянка не належить до видів майна, що можуть були реалізовані без дозволу суду. сти рішення про його знесення. 

Захистіть свою нерухомість від шахрайства та “чорних реєстраторів”. Сервіс SMS-Маяк миттєво сповістить про зміни в Реєстрі речових прав та незаконні процедури. Ставте свої об'єкти на контроль прямо зараз.

    • Інші схеми 

    Поширеним є й захоплення майна шляхом доведення компанії до банкрутства. Що власне відбувається: рейдери відкривають провадження у справі про банкрутство (на підставі штучних чи скуплених боргів), в процесі - ініціюють прийняття ухвали про відсторонення директора. Таким чином, директор втрачає контроль над підприємством, що надалі призводить загалом до втрати активу.  

    Силові методи захоплення також залишаються актуальними. 

    Ірина Гутнік

    юрист практики вирішення комерційних спорів Arzinger, адвокат 

    Як захищатися під час атаки? 

    Якщо факт рейдерського захоплення вже відбувся, треба діяти швидко та використовувати як правове та публічне поле, так і фізичний захист об'єкту. 

    Способи захисту від рейдерської атаки залежать від багатьох факторів та в кожному конкретному випадку вони можуть відрізнятися. 

    • Скасування реєстраційних дій в Антирейдерській комісії  

    Одним із найрозповсюджених способів захисту було та залишається у 2021 році скасування незаконних реєстрацій щодо майна та/або бізнесу шляхом подання скарг до Колегії з розгляду скарг у сфері державної реєстрації при Мін'юсті. 

    NB! При поданні скарги обов'язково треба пересвідчитись у виконанні всіх формальних вимог до скарги та відсутності судового спору або рішення по предмету звернення.  

    Плюсами такого звернення є: безоплатна процедура, можливість подання скарги онлайн, скорочений термін розгляду - 45 днів (на практиці траплялося навіть 24 години). 

    • Інші помічники при захисті від рейдерства 

    Комісія з питань захисту бізнесу при КМУ - має на меті захист бізнесу від незаконних дій влади та недопущення перешкоджання законній діяльності бізнесу. Комісія може надати обов'язкові рекомендації органам влади з письмовим повідомлення про результати виконання протягом 5 днів. 

    Рада бізнес-омбудсмена ("РБО") може бути додатковим способом впливу на органи влади, якщо ті дотичні до рейдерів. РБО на підставі скарги потерпілого може надати рекомендації органам щодо усунення порушень (передати кримінальне провадження НАБУ, привернути увагу Президента чи Прем'єр-міністра), взяти участь у засіданнях колегіальних органів та надати власні пояснення. 

    Як приклад діяльності РБО, можна навести кейс Еконії (перша спроба рейдерського захоплення якої відбувалася в 2018 році, яке вдалося відбити). У 2021 році після чергової спроби захоплення компанії РБО знову втрутилась та за її сприяння правоохоронці закрили кримінальне провадження стосовно компанії та повернули майно скаржнику, вилучене під час обшуків. 

    Тимчасова спеціальна комісія ВРУ з питань захисту прав інвесторів також має повноваження як допомагати інвесторам при рейдерстві, так й ініціювати законодавчі ініціативи для запобігання таким захопленням (наприклад, позитивним є прийняття Закону № 1648-IX, яким було заборонено АРМА передавати для реалізації нерухоме майно без згоди власника до винесення обвинувального вироку чи іншого рішення суду). 

    • Судовий захист 

    Як правило, більшість таких спорів все ж таки доходить до суду. 

    Важливим кроком, щоб завадити рейдерам щось робити з майном, залишається отримання ухвали про забезпечення позову (наприклад, в агрорейдерстві) шляхом встановлення заборони на вчинення будь-яких дій з земельною ділянкою на час розгляду справи (див. ухвалу від 19 квітня 2021 р.). Або ж заборона усім без виключення державним реєстраторам вчиняти будь-які дії з майном компанії (див. Постанову Верховного Суду від 10 вересня 2021 р.). 

    Додатково, необхідно витребувати реєстраційну справу компанії, корпоративні права якої відчужувалися (див. ухвалу від 30 липня 2021 р.). Як правило, за адвокатськими запитами це не вдасться зробити. 

    Проте, щоб суд задовільнив клопотання про витребування такої справи, адвокатський запит треба подати, адже потрібно продемонструвати суду, що компанія вжила всіх залежних від неї дій для її отримання.

    В таких справах також має важливе значення судова почеркознавча експертиза. Опоненти можуть подавати експертний висновок на своє замовлення аби мати можливості затягувати процес і оскаржувати ухвалу про призначення судової експертизи.

    Кожна така справа має свої особливості, але в більшості випадків судова практика 2021 року на стороні законного власника при умові обрання правильного способу захисту. 

    Щодо способів судового захисту, то за 2021 рік найрозповсюдженими залишаються: 

    Якщо при зміні законних власників, нерухомості, має місце підробка документів, втручання до реєстрів, використання ключів реєстраторів, то варто подумати над ініціюванням кримінального провадження. Але це окрема історія. 

    Розуміючи мінуси судового шляху (довга процедура розгляду та оскарження у вищих інстанціях, можливість відчуження та/або знищення майна), не треба зволікати з превентивними заходами, про які йде мова нижче. 

    Без висновків, але про превентивні заходи 

    Не перевантажуючи бізнес-процеси, рекомендуємо компаніям дотримуватися наступного: 

    • щоденно моніторити реєстри (в тому числі судові) та зміни до законодавства; 

    • правильно оформити статутні документи (перевірити на наявність застережень щодо укладення угод відчуження часток, нотаріального засвідчення, визначення значних правочинів, вчинення правочинів директором); 

    • знати історію титулів та мати документацію на нерухомість та землю; 

    • розробити алгоритми першочергових заходів у разі загрози рейдерської атаки; 

    • належно зберігати важливу інформацію, вчасно вирішувати корпоративні чи подібні до них конфлікти; 

    • проводити заходи для трудового колективу щодо дій у разі загрози рейдерської атаки; 

    • звертати увагу на роботу колективу, зникнення важливих документів, проведення підозрілих бесід з працівниками компанії тощо.

    Готуєтеся до судового засідання? Аналізуйте судові рішення та прогнозуйте результат ваших справ на ІТ-платформі LIGA360. Знайдіть подібні справи у два кліки, щоб обрати найефективнішу стратегію захисту. Деталі за посиланням.

      Підпишіться на розсилку
      Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
      Залиште коментар
      Увійдіть, щоб залишити коментар
      УВІЙТИ
      На цю ж тему