Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Адаптація бізнесу до Бюро економічної безпеки

Створення нового правоохоронного органу - Бюро економічної безпеки України, який функціонує у сфері захисту економіки країни та виконує аналітичну функцію, дещо змінило підслідність правоохоронних органів, які були наділені повноваженнями здійснювати досудове розслідування у кримінальних провадженнях у сфері економіки.

Давайте розглянемо детальніше.

Було:

  • Податкова міліція;

  • Економічнi підрозділи СБУ;

  • Економічні підрозділи Нацполіції.

Стало:

  • Бюро економічної безпеки України.

Однак, кримінальні провадження, у яких Національне антикорупційне бюро України вже здійснює досудове розслідування на момент набрання чинності Закону № 1888-IX (проект № 3959-1), залишаються в НАБУ.

Власне про сам орган, Бюро економічної безпеки України - це центральний орган виконавчої влади, на який покладаються завдання щодо протидії правопорушенням, що посягають на функціонування економіки держави.

Регулюється: ЗУ "О Бюро економічної безпеки України"

Утворюється: Кабінетом Міністрів України

Підзвітність: Кабинет Міністрів України

Директор БЕБ: призначається/звільняється Кабінетом Міністрів України за поданням конкурсної комісії

Слід звернути увагу і на підслідність БЕБ, зокрема це ст.ст.: 204, 205-1, 212, 212-1, 218-1, 219, 220-2, 222, 222-1, 223-1 , 224, 229, 231, 232, 232-1, 233 КК України.

Не менш цікавим залишається питання чи працюватиме БЕБ так само, як податкова міліція з так званими «Маски-шоу», чи все-таки такі підрозділи фізичного захисту залишатимуться в Бюро для внутрішньої безпеки (не враховуючи крупні злочинні схеми у сфері економіки)?

Адже нам відомі гучні візити правоохоронців до представників бізнесу та головних бухгалтерів .

Однак, Бюро економічної безпеки України позиціонує себе як правоохоронний орган, який орієнтований на випередження економічних ризиків, а не на реагування на існуючі правопорушення постфактум. Тобто даний факт говорить про те, що у разі роботи БЕБ у форматі аналітичного та правоохоронного органу, який здійснює аналітичну функцію, будуть спостерігатися наступні особливості:

  • якщо немає підстав вважати, що є загроза нападу чи перешкоджання, то детектив має просто зачитати ухвалу суду про проведення обшуку, поставити питання, запропонувати вилучити зазначені в ухвалі суду речі.

Тобто мається на увазі те, що у разі, якщо на детектива «нападуть», то тільки тоді будуть застосовуватись підрозділи фізичного захисту - «маски-шоу».

  • коли є підстави вважати, що докази знищені, то БЕБ приходить без попередження.

Принаймні, на питання: «Чи зможуть працівники БЕБ прийти з обшуками на підприємство зненацька?», Вадим Мельник відповів: «Коли є ризик, що докази будуть сховані або знищені, але це вже не зовсім білий бізнес».

Так, без попередження прийти можуть, однак, якщо є вищевказані ризики.

Аналізуючи Закон України «Про Бюро економічної безпеки», дійсно можна прийти до висновку, що даний орган буде працювати задля кращого становища економіки нашої країни та здійснювати свої повноваження, реалізувати функції так, як про це пише та каже новий очільник.

Як починає працювати БЕБ та «відступати» від повноважень податкова міліція?

Повернення тимчасово вилученого майна, на яке слідчі СВ РКП СУ ФР ДФС у м. Києві не наклали арешт після проведення обшуку та вилучення:

1. Директор ТОВ «Екстра Лінк» звернувся до слідчого судді Дніпровського районного суду м. Києва зі скаргою, в якій пояснював бездіяльність слідчого ДФС в м. Києві, яка полягає у неповерненні тимчасово вилученого майна .

Однак, ГУ ДФС у м. Києві поінформувало суд, що з 25.11.21 не є органом судового розслідування у розумінні ст. 38 КПК, адже 24.11.2021 в Голосі України (випуск № 222 від 24.11.2021) опублікована дана інформація. З цього слідує, що БЕБ розпочало свою діяльність із реалізації правоохоронної функції у сфері протидії правопорушенням, що посягають на функціонування економіки держави.

На підставі чого, суд закрив провадження за скаргою директора ТОВ «Екстра Лінк» в результаті чого майно не повернуте.

Ухвала слідчого судді Дніпровський районний суд м. Києва від 31.12.2021 у справі № 755/13848/21.

2. Знову обшук і повернення тимчасово вилученого майна. Однак, як повернути, якщо вилучала поліція, а підслідність визначена за Центральним апаратом Бюро економічної безпеки України?

Адвокат володільця майна звернувся до Зарічного районного суду м. Суми зі скаргою на бездіяльність слідчих СУ ГУНП в Сумській області, оскільки останні не повертали майно, вилучене під час обшуку у строк, передбачений ст. 171 КПК України.

Зарічний районний суд м. Суми вказав на те, що слідчим надано докази того, що орган досудового розслідування не розташований на території, віднесеної до юрисдикції Зарічного районного суду м. Суми, то є підстави для направлення справи до Сумського апеляційного суду для вирішення питання про підсудність.

Справа направлена до апеляційної інстанції для визначення підсудності, однак рішення апеляції поки що в Єдиному державному реєстрі відсутні, слідкуємо.

Ухвала слідчого судді Зарічного районного суду м. Суми у справі №591/9296/21 від 06.01.2022.

Враховуючи те, що Бюро економічної безпеки офіційною стартувало, як правоохоронний орган 24.11.2021, практика судів України станом на січень 2022 року є мізерною. Частіше, це оскарження дій чи бездіяльності органу досудового розслідування. Судді ж вказують наступне:

  • припинення провадження;

  • закриття провадження;

  • направлення матеріалів справи до апеляційного суду до з метою визначення підсудності.

Якщо була надія на швидкий запуск та старт БЕБ, то можемо,власне, побачити, як через недосконалість організації діяльності даного органу уповільнюються процеси досудового розслідування кримінальних проваджень, оскарження дій, бездіяльності слідчих тощо.

Висновки:

Отже, якщо порівнювати БЕБ і податкову міліцію, то варто вказати на таку відмінність, як наявність аналітичного блоку. І, звісно, зміни - тільки на краще, але як виявилось з аналізу судової практики - необхідний час для адаптування та структуризації тих чи інших процесів у сфері реалізації як в частині захисту своїх прав, так і у здійсненні своїх повноважень БЕБ.

І хоча можемо побачити, що даний орган ще той «пожирач солоденького» і взяв на себе чимало повноважень та функцій: Національної поліції України, Служби безпеки України ми сподіваємось, що такі зміни будуть сприяти покращенню економічному становищу України та запобіганню злочинності у сфері економіки.

Адвокати-члени НААУ підвищують кваліфікацію з новим цифровим рішенням. LIGA360: Адвокат НААУ надає доступ до навчальних продуктів ВША для отримання залікових балів. А ще тут є повна база законодавства й свіжа аналітика від експертів юридичного ринку. Дізнайтеся про всі переваги за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему