Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Виконання договірних зобов'язань та форс-мажор

16.22, 12 березня 2022
13392
0

Російський напад на Україну 24 лютого 2022 року застав всіх зненацька. Безумовно, в сьогоднішній ситуації вся країна зосередилась на безпеці та обороні: себе, рідних, близьких та країни. У той же день Президентом України на всій території держави був введений воєнний стан строком на 30 діб. Майже усі процеси, що не є життєво важливими, призупинилися.

Проте, після майже двох тижнів війни бізнесу варто згадати про юридичну сторону свого існування. Необхідно подбати про багато речей: організацію проведення (чи скасування) запланованих та регулярних зборів органів управління, врегулювання відносин з працівниками та контрагентами тощо.

У цій статті ми допоможемо українському бізнесу сформувати перелік дій, які необхідно зробити у договірних відносинах з контрагентами, з огляду на поточну ситуацію.

Найважливіше - аналіз і комунікація

Перше, що потрібно зробити, - це аудит усіх чинних договорів. Слід розділити всі укладені договори на декілька категорій:

  • подальше виконання є можливим (навіть якщо це буде коштувати дорожче або виконання буде ускладненим);

  • виконання є неможливим тимчасово (наприклад, місто, куди необхідно доставити товар, знаходиться в облозі окупантом);

  • виконання є неможливим повністю (предмет договору було знищено, контрагент потрапив під санкції тощо).

Після категоризації договорів, необхідно визначитися з юридичною долею кожного з них та застосувати один з юридичних інструментів, які дозволять бізнесу призупинити виконання своїх зобов'язань, змінити домовленості з контрагентами або розірвати окремі договори. Далі ми детально зупинимося на форс-мажорі, а також коротко окреслимо інші можливі інструменти.

Форс-мажор (обставини непереборної сили)

Форс-мажор є, мабуть, найвідомішим інструментом кризового договірного реагування. Однак, не всі правильно розуміють, що являє собою форс-мажор. Кожен суб'єкт господарювання повинен чітко усвідомлювати, що форс-мажор не дозволяє уникнути виконання зобов'язань, в тому числі фінансових (наприклад, орендних платежів).

Натомість, обставини непереборної сили дозволяють відтермінувати зобов'язання або звільнити від відповідальності суб'єкта господарювання за їх невиконання в період існування таких обставин (штрафні санкції, збитки).

Застосування форс-мажору регулюється на законодавчому та договірному рівні, тому дуже важливо перевірити також положення існуючих договорів на предмет визначеного сторонами порядку його застосування.

Наприклад, законодавчі норми не дають підстав для розірвання договору через обставини непереборної сили, навіть якщо такі обставини тривають роками.

В той же час, у конкретному договорі сторони, як правило, передбачають умови одностороннього розірвання договору якщо тривалість форс-мажору перевищує певний строк.

Форс-мажор завжди повинен підтверджуватися сертифікатом Торгово-промислової палати України (далі - "ТПП") або регіональної торгово-промислової палати, який видається на запит суб'єкта господарювання окремо під кожен договір. Такий сертифікат видається за умови доведення наступних ключових фактів:

(a) настав момент виконання зобов'язання за договором;

(b) форс-мажорні обставини призвели до неможливості такого виконання у визначений договором строк.

28 лютого 2022 року ТПП видала документ під № 2024/02.0-7.1, який адресувала всім, кого це стосується, і яким підтвердила існування форс-мажорної обставини військової агресії Російської Федерації проти України та введення воєнного стану в Україні.

До кінця не зрозуміло, який правовий статус цього документа, оскільки повноважень видавати універсальні сертифікати про форс-мажор щодо необмеженого кола осіб ТПП не має. Тому, цей документ слід розглядати як універсальне роз'яснення, яке дасть можливість отримати сертифікат ТПП будь-кому.

Однак, підстави стверджувати, що напад Росії є форс-мажором для кожного договору по всій Україні відсутні, оскільки військові дії відбуваються не на всій території України, а воєнний стан (принаймні, досі) не передбачає значного обмеження прав і свобод.

З іншого боку, майже кожен населений пункт так чи інакше відчув вплив війни. Повітряні тривоги лунають чи не щоденно навіть у містах, де немає військових дій. У таких умовах виконавці зобов'язань (їх працівники) вимушені дбати передусім про власну безпеку, і вже після цього - про виконання зобов'язань. Тому, при наявності будь-яких сумнівів, ми радимо все ж звертатися до ТПП за сертифікатом про форс-мажор із доказами/обґрунтуванням наявності вищезгаданих умов.

Також слід пам'ятати, що за першої можливості після настання форс-мажору, до отримання сертифіката ТПП, необхідно невідкладно звернутися до контрагента та повідомити про наявність обставин непереборної сили та тимчасову неможливість виконання зобов'язань.

Способи повідомлення

В умовах війни традиційні способи здійснення повідомлень (надіслання поштою) можуть бути недоступними. У такому разі ми рекомендуємо здійснити повідомлення контрагента будь-яким іншим способом, який дозволяє фіксацію надіслання: електронною поштою, СМС-повідомленням, факсом або за допомогою месенджерів (на номер директора).

Інші інструменти впливу на договірні відносини

  • Істотна зміна обставин (ст. 652 Цивільного кодексу України (далі - "ЦКУ")) дає підстави для внесення змін або розірвання договору, у тому числі в судовому порядку. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

При цьому, судове внесення змін або розірвання договору у зв'язку з істотною зміною обставин є можливим за наявності одночасно таких умов:

1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане;

2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися;

3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору;

4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

Також слід відзначити, що у разі судового розгляду законодавство розглядає розірвання договору через істотну зміну обставин як пріоритетний сценарій. Внесення змін у договір застосовується судом лише коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.

  • Припинення договору через неможливість його виконання. Договір, який стало неможливо виконати після його укладення, може бути розірваний в судовому порядку з посиланням на ст. 607 ЦКУ. При цьому, неможливість його виконання може обумовлена як фактичними обставинами (знищення предмету договору, наприклад, автомобіля або будинку), так і юридичними (наприклад, розповсюдження санкцій на контрагента, або заборона певних юридичних дій).

  • Спеціальні юридичні інструменти, які є специфічними для відповідного виду договору. Наприклад, орендар може не сплачувати орендну плату у випадку неможливості користування об'єктом оренди або вимагати її зменшення, якщо через обставини, за які він не відповідає, можливість користування об'єктом оренди істотно зменшилася (ст. 762 ЦКУ). Такий інструмент має перевагу перед посиланням на форс-мажор, адже, останній не дає можливості не сплачувати чи зменшити оплату за договором.

Отже, військова ситуація, що склалася, вимагає не лише фактичної зміни побуту та адаптації бізнесу, але й відповідних юридичних дій. У розрізі договірних відносин ми рекомендуємо проаналізувати свої чинні договори, визначити їхню подальшу долю, застосувати необхідні норми права та обов'язково прокомунікувати це з контрагентом.

Тетяна Сторожук, старший юрист, адвокат Arzinger

Антон Рекун, юрист Arzinger

На час воєнного стану бізнеси можуть підключити рішення LIGA360 на спеціальних умовах. Отримуйте актуальні новини, відповіді на "гарячі питання" для бізнесу, зміни законодавства. Деталі за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему