Від 24 лютого 2022 року правозахисники, журналісти та громадяни України щоденно фіксують воєнні злочини, злочини проти людяності, грубі порушення прав людини. Це вбивства мирних жителів, знищення цивільних споруд, мародерство тощо.
Враховуючи нинішній стан громадян, які перебувають у постійному стресі через те, що втратили близьких, свої домівки, створений ними бізнес, необхідність надання рекомендацій щодо документування шкоди, яка було безпосередньо завдана воєнними злочинами - є дуже важливим. Оскільки, після того, як закінчиться війна уся шкода, яка була завдання чи то фізичній особі, чи то юридичній особі, повинна бути відшкодована у передбаченому законом порядку.
Так, воєнний злочин (англ. war crime) - свідоме грубе порушення законів та звичаїв війни, об'єднує групу серйозних порушень правил ведення бойових дій («закону війни») та норм і принципів міжнародного гуманітарного права, що вчиняється умисно або через грубу необережність.
Воєнний злочин є одним з міжнародно-правових злочинів (злочинів за загальним міжнародним правом), до яких також належать злочин геноциду, злочини проти людяності та злочин агресії.
Прикладами воєнних злочинів є:
пошкодження об'єктів цивільної інфраструктури;
уламки снарядів в межах міста;
факти поранення/загибелі цивільних осіб внаслідок застосування зброї окупантом;
розташування та використання військової техніки в житлових кварталах міста, ведення бойових дій окупантом в житлових кварталах міста;
насилля щодо медичного персоналу, пошкодження медичного транспорту, лікарень, обладнання;
насильство щодо духовенства, пошкодження/знищення культових споруд (храмів, мечетей, синагог тощо);
використання окупантом цивільного одягу, однострою ЗСУ, емблем гуманітарних та медичних установ;
факти фізичного насилля, позбавлення волі цивільного населення окупантом;
використання цивільної інфраструктури з воєнною метою під прикриттям цивільних;
захоплення майна, пограбування окупаційними силами;
відмова чи позбавлення доступу до медичної допомоги.
Задокументовані докази використовуватимуться для кримінального переслідування причетних до злочинів відповідно до українського законодавства у Міжнародному кримінальному суді в Гаазі та спеціальному трибуналі після його створення.
Наразі не існує чіткого розмежування документування шкоди, яка була завдана фізичній або юридичній особі. В основу даного документування повинно бути покладено відмінності між юридичними та фізичними особами, зокрема те, що юридичній особі не може бути завдана шкода життю та здоров'ю, однак як фізичній так і юридичній особі може бути завдана шкода у вигляді упущеної вигоди тощо.
Аналізуючи норми національного та міжнародного законодавства, надаємо наступну «дорожню карту» для документування завданої шкоди.
Порядок документування завданої шкоди:
- максимально швидке збереження інформацію про подію, якою була завдана шкода;
- збереження автентичного матеріалу (пошук першоджерел та збереження метаданих файлів та уникнення їх зміни в процесі передачі документування даних);
- підтримка доказів;
- детальне протоколювання;
- технічний добробут;
- інформаційна безпека та належне збереження.
Як документувати конкретний кейс щодо завданої шкоди фізичній чи юридичній особі.
1) Для документування кожного кейсу заводиться окрема папка, яка має назву, яка складається з дати без відступу та подію);
2) У папці зберігаються:
- фото докази (в окремій папці);
- Відео докази;
- Речові докази;
- Покази свідків;
- Складання схем;
- Інтернет сторінки;
- Журнал доказування;
- Короткий опис кейсу.
Важливо. На початку відеозапису озвучте дату, час та місце, Ваша прізвище, ім'я та по-батькові, не розголошуйте даних про свідків, без їх згоди, не повідомляйте про обстріли у режимі реального часу, не публікуйте пересування Збройних Сил України, надійно зберігайте дані на кількох носіях. Якщо записуєте свідчення свідків, повідомляйте їм про можливість використання національними та міжнародними правоохоронними та судовими органами.
Обов'язковою умовою відібрання пояснень у свідків - є отримання інформованої згоди.
Усі задокументовані докази вчинення воєнного злочину, який спричинив шкоду фізичній або юридичній особі необхідно повідомляти на наступні ресурси: https://warcrimes.gov.ua, який створений Офісом Генерального прокурора разом з українськими та міжнародними партнерами.
Важливим є той факт, що наразі не існує вимог щодо строків документування події, однак особа, яка безпосередньо здійснює документування повинна розуміти, що чим більше сплив строк з того моменту коли подія, яка підлягає документування відбулась тим важче буте зафіксувати необхідні докази, а отже необхідно в першу чергу звертати увагу на якість доказів, прийняття даних доказів у відповідних інстанціях до яких у подальшому постраждала особа буде звертатись.
Журнал документування містить інформацію про дату, час та місце події, яку документують, та покроковий опис дій, які здійснила особа, яка проводить документування.
Окремим важливим документом, який міститься у кейсі щодо документування подіє - є опис події, який містить інформацію про те, що відбулось та коли відбулось, який результат події, яка документується. Даний блок передбачає, зокрема, посилання на порушення законів та звичаїв війни, що передбачені міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховою Радою України.
У тих випадках, коли у під час документування необхідно зберігати інтернет сторінки, які містять додаткову інформацію щодо події, документування якої ви проводите то стандарти збереження інтернет сторінок є наступними: збереження у форматі PDF, HTML, URL посилань та їх веб-архівація
Щодо визначення матеріальних збитків, які завдані чи то фізичній, чи то юридичній особі в наслідок воєнних злочинів, необхідним буде залучення експертів для здійснення експертної оцінки збиткам, які були завдані. Дані експертні висновки можуть бути здійсненні як національними експертними установами так і міжнародними та у подальшому долученні до відповідного кейсу в якому була задокументована подія, яка підтверджує завдання шкоди.
Враховуючи вищевикладене проходимо до висновку, що процес документування шкоди, яка була завдана фізичній або юридичній особі, внаслідок воєнного злочину - є дуже важливим. Так, від якості та кількості зібраних доказів на підставі, яких будуть проведенні відповідні експертизи за для встановлення обсягу шкоди, яка була завдана залежить визначення обсягу шкоди, яка була завдана, можливість визначення цінності об'єкта, якому шкода була завдана та інших критеріїв за якими можна визначити завдання шкоди фізичній або юридичній особі.
Проєкт LIGA360 "БІЗНЕС ПІД ЧАС ВІЙНИ" - оперативно про головне: новини, НПА, аналітика, відповіді на "гарячі" питання". Переходьте за посиланням