Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як надати матеріальну допомогу працівникам?

В цей складний для всіх нас час роботодавці несуть значний тягар соціальної відповідальності перед працівниками в частині їх матеріальної підтримки. Внаслідок чого виникає питання, яким чином надати працівнику нецільову благодійну допомогу та як правильно її оподатковувати.

ПІДСТАВИ ДЛЯ ВИПЛАТИ:

З метою отримання допомоги працівнику слід звернутись до роботодавця з заявою, в якій вказати, про надання нецільової благодійної допомоги та вказати підстави, що зумовлюють необхідність виплати відповідної матеріальної допомоги. Наприклад, вказати наступне формулювання “у зв'язку зі скрутним матеріальним становищем через воєнні дії у країні”.

На підставі вказаної заяви роботодавець готує та видає наказ про виплату матеріальної допомоги.

СУМА МАТЕРІАЛЬНОЇ ДОПОМОГИ:

Роботодавець на власний розсуд визначає суму матеріальної допомоги, яку слід надати працівникові. Одночасно, слід враховувати наступні аспекти, що стосуються сплати податків з такої матеріальної допомоги.

Відповідно до пп. 170.7.3 Податкового кодексу України (надалі - ПКУ) не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами - юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абзацом першим підпункту 169.4.1 пункту 169.4 статті 169 цього Кодексу, встановленого на 1 січня такого року.

Тобто, щоб нецільова благодійна допомога не підлягала оподаткуванню (податком на доходи фізичних осіб, військовим збором) її сума не повинна перевищувати 3 470,00 грн. (сукупно на весь рік).

Все, що вище - оподатковується у звичайному порядку: податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18%, військовий збір за ставкою 1,5%.

Щодо Єдиного соціального внеску. Сума нецільової матеріальної допомоги не включається до бази нарахування ЄСВ (п. 14 розділу І Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 1170).

ВАЖЛИВО ЗНАТИ:

Щоб не потрапити у неприємну ситуацію під час перевірки, необхідно дотримуватись наступних умов. Виплата має мати разовий характер та надаватись окремим працівникам (пункт 3.31 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держстату від 13.01.2004 № 5).

В противному випадку, матеріальна допомога з метою оподаткування податком на доходи фізичних осіб прирівнюється до заробітної плати.

Зокрема, в листі ДПАУ від 22.06.2011 року № 11552/6/17-0715, податківці роз'яснювали, що матеріальна допомога з метою оподаткування податком на доходи фізичних осіб, прирівнюється до заробітної плати i вся сума такої допомоги включається до загального місячного оподатковуваного доходу платника податку якщо:

- виплата матеріальної допомоги має систематичний характер;

- матеріальна допомога надається всім або більшості працівників, наприклад, допомога на оздоровлення;

- виплата матеріальної допомоги передбачена положеннями про оплату праці найманих працівників (колективним договором, галузевою угодою тощо), прийнятими згідно з нормами трудового законодавства.

Хоча звільнення матеріальної допомоги від ПДФО/ВЗ, умови якого встановлені у пп. 170.7.3 ПКУ, не ставиться в залежність від разовості/масовості її надання, проте податківці вважають інакше.

Тому при виплаті нецільової благодійної допомоги слід уникати ознаки масовості. Як варіант, виплачувати матеріальну допомоги у різні дати (заяви працівників про надання допомоги та накази мають бути складені різними датами).

Наприклад, спочатку виплатити матеріальну допомогу більш вразливим категоріям працівників в одному місяці. Ще частині працівників - в другому місяці, іншим працівникам - в наступних місяцях, поступово задовольняючи потреби всіх працівників, у кого існує необхідність отримання матеріальної допомоги.

Варто зауважити, що всі ми маємо підставити плече один одному у ситуації, коли хтось потребує допомоги. Впевнені, що працівники оцінять турботу роботодавця, який не залишає у біді свою команду та віддячать йому своєю старанною працею.

Андрій Петришак, адвокат, старший юрист АО «КПД Консалтинг»

Кирило Казак, адвокат, партнер АО «КПД Консалтинг»

Отримай спеціальні умови підключення LIGA360 в умовах воєнного стану. Сьогодні власникам бізнесу, бухгалтерам та юристам важливо забезпечити життєдіяльність компаній. Рішення LIGA360 надасть оперативну аналітику й новини, повну базу НПА й контроль змін законодавства. Отримай доступ за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему