Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Підводне каміння в ЗЕД-контрактах: на що звернути увагу

Компанії, які здійснюють діяльність за зовнішньоекономічними договорами, можуть ставитися до підписання контракту як до формальності: обрали базис поставки, встановили кінцевий строк виконання договору, скопіювали розміри неустойки - і до підписання.

Така модель могла б працювати стабільно, якби все залежало тільки від нас. Проте, є багато факторів, що можуть вплинути на строк поставки, якість товару, оформлення документів на товар і так далі.

Для уникнення додаткових непередбачуваних матеріальних витрат у процесі виконання договору, потрібно пам'ятати деякі нюанси, що стосуються найважливіших положень ЗЕД-контрактів.

1. Визначення сторони, яка вчинятиме вирішальні дії для виконання договору

Для цього сторони використовують Інкотермс - правила, розроблені Міжнародною торговою палатою, для тлумачення термінів у сфері міжнародної торгівлі.

Наприклад, виконання договору поставки може відбуватися в один із таких способів:

  • товар надається постачальником покупцю на власному складі;

  • постачальник передає товар перевізнику, обраному покупцем;

  • постачальник самостійно укладає договір перевезення, але не приймає на себе ризик втрати або ушкодження товару внаслідок подій, що відбулися після відвантаження та відправлення;

  • постачальник несе всі витрати й ризики, необхідні для доставки товару до пункту призначення, вказаного покупцем.

Пам'ятайте, від того, який варіант буде обрано, залежатиме ваша зона відповідальності по ЗЕД-контракту. Наприклад, в першому пункті покупець повинен буде виконати митні формальності під час перетину кордону, транзиту та доставити товар. А в другому пункті покупець просто зобов'язаний розвантажити товар з транспортного засобу.

Оскільки при більшій кількості дій маємо більший обсяг витрат, то потрібно або безумовно приймати на себе такий обов'язок та включати це в ціну договору, або прописувати в контракті розподіл витрат між сторонами.

2. Обране законодавство та спосіб вирішення спорів

Якщо договір укладається між двома компаніями з різних держав, то краще чітко прописати законами якої держави буде регулюватися виконання договору та органом якої держави будуть вирішуватися спори.

Якщо основні дії за договором будуть вчинятися на території України (наприклад, поставка товару на склад української компанії), то потрібно обрати матеріальне право України, як таке, що регулюватиме відносини за ЗЕД-контрактом.

Раджу піти від зворотного та дізнатися, які арбітражні органи зможуть вирішити спір за вашим договором, скільки це займе часу та скільки коштів потрібно буде витратити. Наприклад, розгляд справи у Міжнародному комерційному арбітражному суді при ТПП України становитиме мінімум близько 2 000 доларів США (реєстраційний та арбітражний збір). Дана інформація також дасть змогу більш раціонально визначити розмір неустойки у контракті. Щоб не вийшло, що адміністративні витрати перевищують ціну позову.

Також, варто врахувати, що якщо рішення проти компанії з іноземної держави буде винесено на території України і не буде виконано нею добровільно, то рішення потрібно буде легалізувати на території іноземної держави-відповідача.

Усі ці нюанси свідчать про те, що краще витратити більше часу на погодження положень договору до його укладення, прописати умови, за яких сторонам буде невигідно порушувати договір, аніж потім витрачати немалі ресурси для врегулювання спорів.

3. Форс-мажор

Ще два роки тому, до такого розділу ЗЕД контракту, як «обставини непереборної сили» (форс-мажор) ставилися формально. Проте, активні бойові дії на окремих територіях України змусили сторін звернути на це увагу. Очевидно, що багато іноземних контрагентів бажають припинити зобов'язання по вже підписаним контрактам з українськими компаніями з огляду на ризики через воєнні дії. Українські підприємці, навпаки, зацікавлені у виконанні договорів, якщо це об'єктивно можливо.

У ЗЕД-контракті важливо прописати, що обставини непереборної сили, через які сторона не могла виконати зобов'язання, повинні бути підтверджені сертифікатом, виданим Торгово-промисловою палатою України. ТПП України загальним листом від 28.02.2022 засвідчила, що військова агресія російської федерації проти України є форс-мажором. Проте, воєнний стан просто як факт не звільняє сторін від виконання зобов'язань. Потрібно довести, що, наприклад, постачальник усіма своїми діями намагався поставити товар, проте бойові дії в регіоні, куди мав бути доставлений товар, не дали змогу зробити це вчасно. Якщо ж іноземний контрагент заявляє, що не буде виконувати договір просто через те, що в Україні війна, то це буде незаконно.

Для отримання сертифікату в ТПП України потрібно, як мінімум, сплатити внесок, розмір якого для відносин у ЗЕД-контрактах становить приблизно 15 тисяч гривень, і, як максимум, надати документи, що підтверджують неможливість виконання договору. Тому, якщо у вашому договорі положення про форс-мажор будуть сформовані правильно, то недобросовісний контрагент ще подумає, чи варто йому заявляти про таку обставину як підставу для невиконання договору.

4. Відповідальність сторін

Більшість ЗЕД-контрактів стосуються постачання товарів і часто можна побачити, що відповідальність для постачальника є суворішою, ніж відповідальність для покупця. Це може бути логічним, якщо відповідно до договору постачальник буде нести всі витрати й ризики, необхідні для доставки товару до пункту призначення.

Проте, пам'ятайте, що ваш контрагент може вимагати застосування неустойки навіть після повного виконання вами зобов'язання, якщо воно було виконано з порушенням. Тому, при підписанні контракту звертайте увагу на розрахунок штрафу та пені.

Якщо ж ви наперед або вже по факту розумієте, що виконали договір з порушенням умов (неякісний товар, неналежне оформлення документів, порушення строку), то потрібно одразу готувати обґрунтування поважності причин порушення та підтверджувати це необхідними документами.

У будь-якому разі, записуйте зауваження та претензії в актах приймання-передачі товарів, якщо виникли непорозуміння з контрагентом під час приймання товару. Якщо є підтверджена незгода з висунутим проти вас порушенням, то буде набагато легше оспорити стягнення неустойки за договором.

Висновок

Приводи для спорів за договорами, в тому числі за зовнішньоекономічними, завжди є різними, тому список підводних каменів можна було б продовжувати. Хоча, з іншої сторони, можливо ці ситуації і не варто називати «підводними». Очевидно, що ніхто не приховує від вас текст контракту перед підписанням та не змушує приймати рішення про його укладення за один день. Завжди є можливість перевірити контрагента на його добросовісність перед вже існуючими партнерами, запропонувати зміни до тексту договору, оцінити ризики його невиконання та вчинити інші дії.

Краще працювати на випередження, а не боротися з наслідками «швидкої угоди». Тому, пропоную виважено підходити до вибору іноземного контрагента і визначення умов взаємних зобов'язань за ЗЕД-контрактом.

Типові шаблони договорів англійською мовою - тепер у Contractum в LIGA360. В умовах воєнного стану ми розширили функціонал договірної роботи, що стане у пригоді українським бізнесам. Спробуйте вже сьогодні.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему