Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Експорт товарів та послуг: які можливості є в українського бізнесу зараз

Розширення відносин з Євросоюзом, досягнення поступової економічної інтеграції та вибудування спільної комерційної політики - це те, що мало відбутись в Україні давно, але фактичні можливості відкриваються лише зараз.

Лібералізація торгівлі з ЄС

До 5 червня 2023 року на українські товари скасовується ввізне мито в країни Європейського союзу.

Деталі: таке рішення було прийняте 30 травня 2022 року Європейським парламентом та Радою Європейського союзу. Висновок зафіксований в регламенті за № 2022/870 та переданий до національних парламентів держав-учасниць.

Йдеться про:

  • мита для промислової продукції;

  • призупинення застосування системи вхідних цін для фруктів та овочів;

  • призупинення усіх тарифних квот для сільськогосподарської продукції;

  • призупинення антидемпінгових мит на імпорт товарів походженням з України;

  • призупинення застосування глобальних захисних заходів щодо українських товарів.

Що цікаво, рішення носить тимчасовий характер, а тому за рік вітчизняний виробник має адаптувати своє виробництво під вимоги ЄС.

Велика вірогідність, що після закінчення цього терміну ситуація з ввізним митом повернеться в своє русло, адже до цього щорічні податки складали 25 млн. євро.

До того ж, скасовуючи ввізне мито для своїх країн, Євросоюз дещо шкодить власним виробникам. Тому, якщо продукт походженням з України імпортується на умовах, які загрожують спричинити серйозні труднощі для виробників подібних або безпосередньо конкуруючих товарів із ЄС, митні збори, які в інших випадках застосовуються відповідно до Угоди про асоціацію на імпорт цього продукту, можуть бути повторно запроваджені на будь-який час.

Пом'якшення не означає вседозволеність.

Економія на митних тарифах та отримання права на пільговий режим відбудеться лише за дотримання певних умов.

Деталі: Мають бути дотримані правила походження продукції та пов'язані з цим процедури, які передбачені основною Угодою про асоціацію між Європейським співтовариством з одного боку, і Україною, з іншого. Зокрема, товари мають відповідати стандартам якості, діючих на території ЄС. Адже для безпечного споживання чи застосування продукції діє інша угода - про оцінку відповідності та прийнятність промислової продукції. Її дію ніхто не відміняв.

Ще одна з ключових вимог - це прозорість та відповідність. В регламенті це зафіксовано як "повага Україною демократичних принципів, повага до принципу верховенства права, а також постійні та постійні зусилля щодо боротьби з корупцією та незаконною діяльністю".

Це означає, що compliance має проходити червоною ниткою через усі процеси та дії виробника. За недотримання вимог, як уже показує практика, можна не тільки залишитись без активів, а й потратипи за грати.

Якщо брати більш глобально, то за наявності непоодиноких випадків порушення зазначених умов Європейська комісія за допомогою імплементаційного акту повністю або частково може призупинити дію преференційних домовленостей.

Не Євросоюзом єдиним

Європейський союз - найбільший торговельний партнер України останніх років, проте наразі відкриті й інші можливості. Це США та Великобританія.

Деталі: За даними Мінекономіки товарообіг між Україною та Великою Британією склав 2,2 млрд доларів за минулий рік. Це потужний партнер для України не тільки на політичному рівні. Наразі є юридичне закріплення скасування ввізних мит і тарифних квот в двосторонній торгівлі. Підписана відповідна угода. Строк дії угоди становить теж 12 місяців, як і у випадку з ЄС.

До традиційного та звичного експорту до Великої Британії належить борошно, зерно, молочна продукція, м'ясо птиці та напівфабрикати, томатна паста, мед, кукурудза, пшениця, соки, гриби, цукор тощо.

Теж на 12 місяців, але вже США запровадило нульові знижки на мито металургійної продукції, які раніше становили 25%. Це означає, що США готові прийняти українську металургійну продукцію у свої виробничі процеси та, відповідно, забезпечити вітчизняного виробника замовленнями. Про це зазначено у Прокламації Білого дому № 9705 від 27 травня 2022 року.

Цифрові платформи для експорту

Україна не дарма вважається однією з передових країн в розрізі інноваційних продуктів та діджиталізації. ІТ- сервіси швидко адаптувались до нових умов та запропонували платформи, спрямовані на підтримку експорту.

Деталі: Міністерство закордонних справ України презентували ресурс, за допомогою якого малий, середній та великий бізнеси можуть створити заявку на пошук нових контактів для розширення експорту.

Міжнародна платформа призначена для надання дипломатичного сприяння українським експортерам на зовнішніх ринках.

Умовами для роботи з платформою є:

  • реєстрація підприємства на території України;

  • підприємство є виробником та/або експортером продукції/послуг;

  • наявність презентації та комерційної пропозиції англійською мовою;

  • контактна інформація представника компанії, який вільно володіє англійською мовою для оперативної та ефективної комунікації з представниками МЗС України, посольств та іноземних партнерів.

Міністерство цифрової трансформації України також активно розвиває напрямок, який відповідає за експорт.

Передбачається проходження тесту на предмет готовності компанії до виходу на закордонні ринки, ознайомлення із запитами від іноземних компаній, пошук пропозицій та можливість запропонувати співпрацю закордонним партнерам.

Тож, якщо ваш бізнес відчуває експортний потенціал, то саме на часі почати його реалізувати. Якщо були сумніви чи варто адаптовувати бізнес-процеси під експортні потреби, то наразі можливостей більше, ніж будь-коли. Якщо не вистачає знань для здійснення ефективного вивозу з митної території країни за кордон товарів і послуг, то завжди можна замовити послугу індивідуального консалтингу.

Читайте також: ЗЕД та митниця під час війни: бізнес-дайджест

В умовах воєнного стану законодавство для бізнесу змінюється щодня. Керівники аналізують очікувані правові зміни з рішенням LIGA360. Тепер результати пошуку можна побачити у вигляді схем і діаграм - щоб швидко виокремити важливі нововведення, роз'яснення та аналітику до них. Деталі за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему