«З метою захисту суверенітету і територіальної цілісності України, національних інтересів, національної безпеки, забезпечення її економічної самостійності, прав, свобод та законних інтересів громадян України, суспільства та держави»
Після підступного нападу російської федерації 24 лютого 2022 року постало питання подальшої взаємодії з країною-агресором та її резидентами. Обумовлено це численними зв`язками, які мали місце протягом десятиліть між суб`єктами з України та суб'єктами країни-агресора.
Ці зв`язки існували у сфері бізнесу, гуманітарній сфері та як особисті контакти громадян. В умовах що склалися, їх продовження стало просто неможливим, з огляду на антилюдський характер з ознаками геноциду не тільки держави, але й окремих її представників.
Значення російського бізнесу в Україні
До початку повномасштабної агресії, а тим більше до 2014 року, російська експансія до України мала в значній мірі економічний характер. Різні резиденти рф здійснювали значні інвестиції, але часто ці інвестиції були не стільки для отримання вигоди, як для встановлення контролю над різними галузями економіки, або створенням важелів для впливу. Анексія Криму в 2014 році супроводжувалась також і грабіжницьким захопленням майна України та українців, що залишалось на півострові та у його берегових водах. Втім це мало вплинуло на законодавчу можливість резидентам рф провадити бізнес-активність в Україні. На той момент було введено тільки санкції на взаємодію у військові сфері. Персональні санкції на фізичних та юридичних осіб, що сприяли агресивні діяльності рф, було введено тільки восени 2015 року. Після цього ще було прийнято пакет санкцій у телекомунікаційній сфері у вигляді блокування доступу до деяких сайтів та ЗМІ, що мали відношення до рф. В той же час 41 країна світу прийняли санкції проти рф з обмеження співробітництва, доступу до технологій та секторальні.
Початок повномасштабної війни став викликом для України щодо повного обмеження можливості для рф та її резидентів здійснювати вплив на життя України, в тому числі і в економічній сфері.
2 березня було зареєстровано проект Закону «Про основні засади примусового вилучення в Україні об'єктів права власності Російської Федерації та її резидентів». Вже третього березня цей закон було прийнято, а наступного дня підписано Президентом. В дію ж закон вступив з дня наступного за днем опублікування - 7 березня 2022 року. Мета Закону вказана в першому ж його абзаці та винесена до епіграфу цієї статті.
Задля виконання зазначеної мети закон встановлює принципи примусового вилучення в Україні об`єктів права власності російської федерації та її резидентів розглянемо основні засади:
Що може бути таким об`єктом? - рухоме і нерухоме майно, кошти, вклади у банках, цінні папери, корпоративні права, інше майно (активи).
Хто вважається суб`єктом рф? - власне сама держава рф та її резиденти, які для цілей цього закону визначаються, як юридичні особи у яких рф прямо або через мережу інших юридичних осіб є учасником (бенефіціаром).
Хто приймає рішення про вилучення? - ініціюється Кабінетом Міністрів України приймається Радою національної безпеки та оборони України, вводиться в дію указом Президента України. Після завершення дії військового стану Верховна Рада України повинна прийняти відповідні закони, які затверджуватимуть укази Президента України.
Новий законопроект
Як бачимо з розглянутого закону його дія поширюється на будь-які об`єкти права власності, які так чи інакше належать країні-агресору рф. В той же час його дія не є автоматичною та вимагає низки дій від посадових осіб щодо прийняття та реалізації відповідних рішень.
Невдовзі після вступу закону в силу було подано, а 1 квітня і прийнято поправки до розглянутого закону. Наразі цей законопроект ще не підписаний Президентом України та не опублікований, а отже не вступив в силу. Розуміючи, що питання вступу його в силу це лише питання часу слід зрозуміти які зміни будь внесені.
Цей законопроект значно розширює визначення резидентів рф, на яких поширюється дія закону. Тепер до них відноситимуться усі громадяни рф за виключенням тих, що прямо приймали участь у відбитті збройної агресії рф, допомагали захисту незалежності України та забезпеченні національної безпеки України. Також дія закону поширюється на активи тих осіб, котрі хоч і не є громадянами рф, але своїми діями сприяли агресії щодо України.
Додатково законодавець змінив формулювання щодо правової підстави такого вилучення майна, яке захищене Конституцією України. Згідно з прийнятих змін це вилучення буде здійснюватись в рахунок майбутніх репарацій.
Другим законодавчим актом, який діє вже зараз, є Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення ефективності санкцій, пов'язаних з активами окремих осіб». Цей закон стосується змін до чинного законодавства, що збільшує можливості впливу на підсанкційних осіб. Зокрема вносяться зміни до Закону України «Про санкції», додається стаття 5-1, яка дозволяє у період дії воєнного стану конфісковувати майно в осіб, які своїми діями створили значну загрозу національній безпеці в Україні.
Отже, які наслідки матимуть ці зміни у законодавстві на бізнес-діяльність росіян в Україні.
Перш за все варто відмітити, що за умов, які склались, ведення бізнесу в Україні для росіян було б вкрай важким і без додаткових перешкод. Негативне ставлення до громадян рф більшої частини населення вже є вкрай несприятливим фактором для ведення справ. Далі більше. Державні органи, наприклад Бюро економічної безпеки (БЕБ) та Агентство з розшуку та менеджменту активів (АРМА), а разом з ними і небайдужі активісти взялись завзято розшукувати активи які належать росіянам, російським юридичним особам та колабораціоністам. Існує десятки повідомлень про знайденні та заарештовані активи.
Вступ в силу змін до закону про вилучення активів росіян зробить можливим вилучати будь-які активи пов`язані з росіянами вже у найближчий час. Зрозуміло, за таких умов, резиденти пов`язані з рф намагаються усіляко убезпечити себе від можливих збитків. Але ідеї які могли б цьому зарадити не працюють. Продати такі активи зараз у більшості виявляється неможливим через проблеми з проходженням платежів, а ще більше через призупинення активної роботи багатьох реєстрів, що унеможливлює зміну власника таких активів навіть у вигляді передачі афілійованим особам.
За таких умов можна передбачити поступовий повний перехід власності рф як держави і більшості активів резидентів росії у державну власність України з подальшим створенням спеціального державного органу який керуватиме цими активами, та створення якого передбачено законом. Якихось дієвих стратегій врятувати активи при цьому у росіян не спостерігається. Швидше за все звернення до суду з оскарженням такого вилучення не призведе до позитивних для них наслідків, адже сама процедура вилучення передбачає затвердження його результату спеціальним законом.
Вже невдовзі той час, коли Україну буде звільнено від економічного впливу агресора.
Перевір чи у компанії є зв'язки з рф і РБ. ContrAgent у LIGA360 покаже всю інформацію про потенційних бізнес-партнерів. Знай з ким маєш справу.