Після запровадження воєнного стану та ведення військових дій на території України з 24 лютого 2022 року компаніям доводиться швидко орієнтуватися в ринкових умовах і переглядати напрямки діяльності. Одним з таки переглядів напрямків діяльності є перепрофілювання підприємства під виробництво продукції для армії.
Реєстрація нового виду діяльності
Постановою КМУ «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану» від 18.03.2022 № 314 (надалі - Постанова КМУ № 314), зокрема, встановлено на період воєнного стану зупинити перебіг строків звернення за отриманням публічних послуг, визначених законодавством. З дня припинення чи скасування воєнного стану перебіг зазначених строків продовжується з урахуванням часу, що минув до їх зупинення. Раніше ця норма фактично позбавляла суб'єктів господарювання можливості змінити коди КВЕД.
Проте 30 березня 2022 року з огляду на необхідність забезпечити достовірність відомостей в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і громадських формувань (надалі - ЄДР) Міністерство юстиції забезпечило можливість проведення найбільш нагальних реєстраційних дій. До них, зокрема, належить зміна видів економічної діяльності юридичної особи. Незважаючи на зупинку перебігу строків звернення за отриманням публічних послуг, невнесення змін може нести певний ризик визнання договорів підприємства недійсними. Враховуючи це, ми рекомендуємо підприємствам, що бажають перепрофілюватись, змінити коди КВЕД.
Якщо новий КВЕД не вказаний при реєстрації, потрібно буде додати вид діяльності. Розглянемо, як це потрібно робити для юридичним особам.
Як додавати КВЕД України юридичним особам
Дані про види діяльності компанії внесені до єдиного держреєстру (відповідно до п.п. 11 ч. 2 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» № 755-IV від 15.05.2003р (далі - Закон №755). Таким чином, якщо потрібно додати КВЕД юрособі, мова йде про внесення змін до держреєстру.
Рішення слід оформити відповідним документом. Якщо йдеться про підприємство, то таким документом буде протокол загальних зборів учасників товариства. У протоколі необхідно зафіксувати, який саме новий вид діяльності провадитиме підприємство.
Процедура виглядає таким чином:
1. Ухвалення рішення про зміну КВЕД на загальних зборах засновників. Рішення потрібно внести в протокол. Підписи на протоколі необхідно завірити нотаріально.
2. Заповнити заяву про реєстрацію змін даних про юридичну особу, які містяться в держреєстрі: форму №2, затверджену Мін'юстом (наказ № 3268/5 від 18.11.2016). Заповнювати її відносно нескладно. Важливо поставити позначку в полі 14 розділ «Перелік змін», включити в таблицю тільки ті КВЕД, які планується додати і кожну сторінку форми підписати у директора ТОВ.
3. Сплатити адмінзбір - 0,3 від прожиткового мінімуму працездатної особи, у відповідності до ст. 36 Закону №755.
4. Зібрати пакет документів і подати держреєстратору. У пакеті повинні бути:
форма №2;
оригінал або завірена у нотаріуса копія рішення органу управління компанії про внесення змін до держреєстру;
квитанція про сплату адмінзбору в бюджет.
При реєстрації нового виду діяльності статут змінювати не обов'язково при умові, якщо в переліку видів діяльності зазначено фразу «здійснення інших видів діяльності, які не суперечать законодавству». Так, в Постанові Пленуму Вищого Господарського Суду України №11 від 29.05.2013р. зазначено, що тільки лише відсутність в статутний документації записів про можливість здійснення конкретної діяльності не дає право визнавати угоди, вчинені на основі цієї діяльності, недійсними.
Однак, є виключення: якщо юрособа здійснює ліцензовану діяльність, вона зобов'язана вказувати кожен вид в статуті. Інакше можуть виникнути проблеми, які спричинять позбавлення компанії ліцензії.
Бажаєте першими дізнаватися про зміни в компаніях, з якими співпрацюєте? Скористайтеся можливостями розширеного моніторингу на ІТ-платформі LIGA360. Система надсилатиме сповіщення про нові перевірки, виконавчі провадження чи участь в тендерах. Замовте презентацію LIGA360:Керівник за посиланням.
Ліцензування нового виду діяльності
Отримання ліцензій здійснюється на основі:
Закону «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 02.03.2015 № 222-VIII (надалі - Закон № 222-VIII);
позиції Державної регуляторної служби України (надалі - ДРСУ) як спеціально уповноваженого органу з питань ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності;
Постанови КМУ «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану» № 314 від 18.03.2022р. (далі - Постанова №314).
Постановою № 314 Кабмін запровадив декларативний принцип набуття права провадження господарської діяльності без необхідності отримання документів дозвільного характеру, ліцензій тощо. Було понад 600 дозволів і ліцензій для бізнесу, а залишаються обов'язковими близько 20, тобто лише ті, які просто неможливо скасувати (наприклад, про поводження з радіоактивними відходами чи виробництво ліків).
Постановою КМУ «Деякі питання реалізації прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб» від 28.02.2022 №165, зокрема, зупинено строки видачі дозвільними органами документів дозвільного характеру, ліцензій на час воєнного стану в Україні. Зупинені строки підлягають поновленню у місячний строк після припинення чи скасування воєнного стану. Водночас ДРСУ рекомендує у разі можливості по безпековій ситуації видавати документи дозвільного характеру та ліцензії у строки, встановлені законом.
Тому компанії потрібно отримати ліцензію у встановлено законодавством порядку, якщо вона обрала для себе вид діяльності передбачений статтею 7 Закону №222 а саме:
виробництво та ремонт вогнепальної зброї невійськового призначення і боєприпасів до неї, холодної зброї, пневматичної зброї калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів на секунду, торгівля вогнепальною зброєю невійськового призначення та боєприпасами до неї, холодною зброєю, пневматичною зброєю калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів на секунду; виробництво спеціальних засобів, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії, індивідуального захисту, активної оборони та їх продаж;
виробництво вибухових матеріалів промислового призначення за переліком, що визначається Кабінетом Міністрів України;
виробництво особливо небезпечних хімічних речовин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, поводження з небезпечними відходами.
діяльність, пов'язана з розробленням, виготовленням, постачанням спеціальних технічних засобів для зняття інформації з каналів зв'язку та інших технічних засобів негласного отримання інформації (критерії належності та перелік технічних засобів негласного отримання інформації визначаються Кабінетом Міністрів України за поданням Служби безпеки України);
діяльність, пов'язана з розробленням, виготовленням, постачанням технічних засобів розвідки (критерії належності до технічних засобів розвідки визначаються розвідувальними органами України).
Податкові пільги та преференції
На рівні Мінекономіки заявляється про пріоритетну підтримку галузей, які безпосередньо забезпечують життєдіяльність громадян та зміцнюють обороноздатність держави. Йдеться про сільське господарство, виробництво продуктів харчування, роздрібну торгівлю, виробництва, що працюють над мобілізаційними замовленнями, комунальні та енергетичні підприємства, виробничі підприємства, що виконують забезпечення ЗСУ (зокрема, це підприємства, які шиють одяг та взуття для армії, ремонтують техніку). Наслідки визначення таких пріоритетів очікуються.
Однак, на сьогодні для підприємств, що працюють в сфері оборонної діяльності запроваджено такі преференції.
Податок на додану вартість
Так, відповідно до п.197.23 ст.197 ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції із ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту товарів, визначених частиною восьмою статті 287 Митного кодексу України, та з першого постачання цих товарів на митній території України для їх використання у виробництві товарів оборонного призначення, визначених згідно із законом, та якщо замовником таких товарів є державний замовник у сфері оборони, визначений Кабінетом Міністрів України.
Крім того, відповідно до п.32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ тимчасово, на період здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України:
спеціальних засобів індивідуального захисту (каски, підшоломи, амортизатори, бронежилети), ниток та тканин (матеріалів), що класифікуються у товарних підкатегоріях 3920 10 89 90, 3920 61 00 00, 3921 90 60 00, 5402 11 00 00, 5407 10 00 00, 5603 14 10 00 та 6914 90 00 00 згідно з УКТ ЗЕД, для виготовлення бронежилетів та шоломів;
товарів оборонного призначення, що класифікуються за відповідними групами УКТ ЗЕД;
прокату плоского з інших легованих сталей завширшки 600 мм або більше; скла безпечного, включаючи скло зміцнене (загартоване) або багатошарове; метеостанцій, оптичних приладів для слідкування, апаратури для передачі та приймання голосу, зображень та іншої інформації, включаючи апаратуру для комунікації в мережі дротового або бездротового зв'язку, апаратури прослуховування направленої дії, радіостанцій ультракороткохвильового і короткохвильового діапазону військового призначення, розвідувально-сигнальної апаратури, їх частин і приладдя; безпілотних літальних апаратів без озброєння та їх частин; броньованих автомобілів, кінцевим отримувачем яких відповідно до сертифіката кінцевого споживача або згідно з умовами договору визначено правоохоронні органи, Міністерство оборони України, Збройні Сили України та інші військові формування, добровольчі формування територіальних громад, утворені відповідно до законів України, інші суб'єкти, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону та/або беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації проти України.
Акцизний податок
Пунктом 42 підрозділ 5 розділу XX ПКУ передбачено що тимчасово, на період здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації проти України та/або запровадження воєнного стану, звільняються від оподаткування акцизним податком операції з ввезення на митну територію України та реалізації на митній території України броньованих автомобілів, що класифікуються за кодами 8702 10 19 90, 8702 90 11 00, 8703 згідно з УКТ ЗЕД, кінцевим отримувачем яких відповідно до сертифіката кінцевого споживача або згідно з умовами договору визначено правоохоронні органи, Міністерство оборони України, Збройні Сили України та інші військові формування, добровольчі формування територіальних громад, утворені відповідно до законів України, інші суб'єкти, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону та/або беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації проти України.
Де керівнику знаходити інформацію щодо законодавчих ініціатив та їх впливу на бізнес? Графічні зв'язки у LIGA360:Керівник - це інноваційний інструмент для аналізу правового поля, що показує всі пов'язані документи у візуальній формі. Знаходь найважливіші нововведення й аналітику до них у два кліки, замовивши LIGA360:Керівник.
Висновки
Якщо новий КВЕД не вказаний при реєстрації, потрібно буде додати вид діяльності. При реєстрації нового виду діяльності статут змінювати не обов'язково при умові, якщо в перелік видів діяльності зазначено фразу «здійснення інших видів діяльності, які не суперечать законодавству». Зазначене рішення слід оформити протоколом загальних зборів учасників, де необхідно зафіксувати, який саме новий вид діяльності провадитиме підприємство.
Компанії потрібно отримати ліцензію у встановлено законодавством порядку, якщо вона обрала для себе вид діяльності передбачений статтею 7 Закону №222.
Норми ПКУ передбачають звільнення від оподаткування операції із ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту товарів, визначених ч.8 ст.287 Митного кодексу України, та з першого постачання цих товарів на митну територію України для їх використання у виробництві продукції оборонного призначення, визначеної згідно із законом, та якщо замовником такої продукції є державний замовник, визначений Кабінетом Міністрів України.
Оновлено норму п.197.23 ст.197 ПКУ, що передбачає звільнення від оподаткування операції із ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту товарів, визначених ч.8 ст.287 Митного кодексу України, та з першого постачання цих товарів на митну територію України для їх використання у виробництві продукції оборонного призначення, визначеної згідно із законом, та якщо замовником такої продукції є державний замовник, визначений Кабінетом Міністрів України.