Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Новації щодо найму іноземних працівників в Україні

Сфера правого регулювання застосування праці іноземних працівників в Україні потребувала вдосконалення з огляду вжиття заходів для збалансованого державного контролю за оформленням дозвільних документів.

Положення Закону України «Про зайнятість населення», які були чинні на момент запровадження в Україні воєнного стану не обмежували роботодавця жодним чином у можливості отримання дозволу на застосування праці на будь-якій посаді (окрім мінімального розміру заробітної плати для деяких категорій працівників). Дозвіл на застосування праці є однією із підстав для отримання імміграційної візи в України та оформлення посвідки на тимчасове проживання. Тому надзвичайно важливо для держави мати ефективні інструменти попередження використання дозволу у незаконних цілях.

Додаткові перевірки

Перші зміни було запроваджено як спосіб захисту держави - було додано необхідність отримання погодження від органів Служби безпеки України для кандидатів із російської федерації та республіки білорусь, що є обґрунтованим. У той же час, процедуру було окреслено доволі абстрактно. Перелік документів, які роботодавець подає для оформлення дозволу на застосування праці чітко визначений у Законі. Що саме перевіряє СБУ у такому випадку - не зовсім зрозуміло; не відомо, чи достатньо перелічених у Законі документів та інформації із них для належної перевірки. Строк проходження такого погодження не регламентовано у жодному нормативно-правовому акті (принаймні у публічному доступі), але в цілому зрозуміло, що за умов воєнного стану встановлення строків і їх дотримання доволі часто є об?єктивно неможливим.

За результатами проходження процедури роботодавець отримує рішення від відповідного центру зайнятості. У випадку із наймом працівників-громадян республіки білорусь чи російської федерації, висновок СБУ роботодавцю не направляється, що певним чином також обмежує можливість оцінки обґрунтованості прийнятого рішення та подальшого оскарження.

Нові категорії працівників, підстави для оформлення та скасування дозволів

У вересні 2022 року було прийнято низку змін до Закону України «Про зайнятість населення», якими було закріплено, зокрема:

- зміна підстав для отримання дозволу на застосування праці та строку їх дії;

- розширення способів подання документів для отримання/продовження строку дії дозволів на застосування праці;

- розширення переліку підстав для скасування дозволів.

Варто звернути увагу, що суттєві зміни стосується зміни підстав для отримання дозволу. Так, повністю відмовились від попередньої класифікації працівників.

Чинні положення більшою мірою фокусуються на статусі майбутнього працівника (студент, відряджений працівник, особа, що отримує статус біженця) та надання можливості центру зайнятості перевірити правильність відповідність кандидата обраному статусу. Наприклад, для отримання дозволу для відрядженого іноземного працівника необхідно надавати не лише контракт між суб?єктом господарювання в Україні та іноземною компанією, який передбачає необхідність направлення іноземного працівника в Україну, а і документ, який підтвердить наявність трудових відносин між іноземцем та іноземною компанією.

Мінімальний розмір заробітної плати тепер однаковий для всіх працівників і відповідає мінімуму, який діє в Україні для всіх категорій.

Також, до пакету документів необхідно буде додавати підтвердження сплати державного збору за оформлення дозволу (авансування), який, у випадку відмови у оформленні дозволу, буде повернуто роботодавцю.

Документи для оформлення або продовження строку дії дозволу можна подавати декількома способами:

1) безпосередньо через центр зайнятості;

2) поштовим відправленням;

3) через центр надання адміністративних послуг;

4) через Єдиний державний веб-портал електронних послуг або електронний кабінет роботодавця на офіційному веб-сайті територіального центру зайнятості.

Розширення способів комунікації звичайно є позитивним для заявників, особливо за умов воєнного стану, хоча і створює більше навантаження на суб'єкта прийняття рішень.

Розширення підстав для скасування дозволу на застосування праці в цілому, посилюють контроль за застосуванням праці іноземців в Україні. Зокрема, в частині виплати заробітної плати та сплати податків/зборів в Україні, дотримання іноземцями законодавства України.

Важливі зміни також стосується пільг для залучення у якості працівників іноземців, які безпосередньо беруть участь у відсічі та стримуванні збройної агресії російської федерації проти України: збір за оформлення та продовження строку дії таких дозволів не справляється.

Окремо відзначимо, що в Україні також було прийнято Закон, яким передбачено спеціальні гарантії для громадян Польщі в Україні - Закон України «Про встановлення додаткових правових та соціальних гарантій для громадян Республіки Польща, які перебувають на території України». Відповідно до згаданого Закону, застосування праці громадян Польщі в Україні допускається без необхідності оформляти дозвіл на застосування праці.

В цілому, зміни до процедури отримання дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства в Україні більше деталізують процедури та адаптують їх до сучасних обставин та запитів від бізнесу. Основну увагу приділено заповненню «сірих зон» та унеможливленню використання дозволу на застосування праці в Україні як інструмент сприяння незаконній міграції.

Бажаєте мінімізувати кадрові ризики для своєї компанії? Спробуйте ІТ-платформу LIGA360:HR. Дізнавайтесь першими про зміни трудового законодавства, контролюйте відгуки про бренд роботодавця, перевіряйте надійність кандидатів та співробітників. Деталі за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему