Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Розслідування російських олігархів у Великій Британії: співвідношення з практикою України

Розслідування розглядають у контексті комплаєнс-практики, сучасних трендів та олігархів як клієнтів фінансових установ й інших організацій з урахуванням комплаєнс-ризиків, які ця категорія осіб представляє. 

Правовий комплаєнс-фон антиолігархових заходів має різні форми в Британії, а ефективність різних законів та правил, особливо AML, була предметом багатьох аналізів та коментарів. У Великій Британії заходи щодо олігархів зазвичай поділяють на три категорії: AML, запит на пояснення багатства (UWO) та санкції.  

AML-контроль здійснюють за законами, і він має на меті вимагати від банків повідомляти про підозрілі операції владі в межах SAR - звіту про підозрілу активність. Особливо щодо банківських рахунків олігархів, ресурсів походження їх грошей, установлення їх відомих бізнес-активів, прихованих бізнесів, що контролюються підзвітними особами, й інших бізнес-інтересів, зокрема й прихованих в офшорних юрисдикціях. 

Працюєте з клієнтами або партнерами з Великобританії? Мінімізуйте ризики з українським рішенням LIGA360. Перевіряйте достовірність реєстраційних відомостей, достовірність юридичної адреси, інформацію про засновників компанії та керівників, зв'язки компанії. Замовляйте LIGA360 на вигідних умовах.

На практиці це має вигляд посиленої комплаєнс-перевірки олігарха із застосуванням автоматизованих баз даних пошуку й аналізу фірм, які належать клієнту напряму чи опосередковано, установлення бізнесів із кола довірених осіб та вивчення їх кінцевих бенефіціарів. Навіть якщо походження коштів олігарха підтверджено з офіційних джерел, і, здавалося б, не викликає сумнівів, комплаєнс-відділ проводить всебічну його перевірку із застосуванням аналізу рішень судових органів, баз даних банкрутств підприємств та інших інформаційних джерел із метою розуміння всебічної діяльності такого клієнта. Це пояснюється тим, що відмивання коштів, отриманих злочинним шляхом, має багато виглядів, втягує іноді юридичних або фізичних осіб, які самі не знають про свою участь у цьому, або може бути структуроване із залученням іноземних юрисдикцій. 

 

Запит на пояснення багатства стосується джерел походження грошей у випадках, коли статки особи значно перевищують її доходи, і це легко помітити з образу життя такої особи, її родичів, та легко підтвердити документально. Під час дії таких запитів майно олігархів може бути заморожено та, зрештою, можлива конфіскація в разі відсутності задовільного пояснення. Для цього влада має отримати дозвіл суду й повинна заявити суттєві підстави для своїх підозр. 

Санкції, юридично, менш складні. За своєю природою вони зазвичай виникають в екстремальних обставинах, таких як російсько-український конфлікт. 

Згідно з відповідним законодавством Великої Британії уряд може просто визнати особу суб'єктом санкцій та, наприклад, заморозити її активи, якщо вона має достатні підстави підозрювати, що ця особа підпадає під широко визначену категорію причетності до російського уряду чи вторгнення в Україну або якусь пов'язану із цим протидержавну діяльність. 

 

Співвідношення з практикою України 

Насамперед згідно із законодавством олігархами в Україні офіційно вважаються особи, які відповідають трьом із чотирьох критеріїв: статки, еквівалентні сумі від приблизно 80 млн доларів, політичний вплив, контроль над ЗМІ та монополія в одній із галузей економіки. Особам, які потрапляють у створений на підстав закону реєстр олігархів, заборонено фінансувати політичні партії, брати участь у великій приватизації, вони мають подавати спеціальну декларацію. 

Порівняно із цим у Великій Британії немає правового визначення особи як олігарха. Це більш загальна професійна термінологія, до якої комплаєнс-спеціалісти відносять будь-яку особу з великими статками, зв'язками у владі та які походять із держав пострадянського простору, країн Латинської Америки, Африки й інших держав, де наявність середнього класу населення майже невідчутна або існує суспільство у вигляді заможних верств та помітно збіднілого населення. Іноді можливе співвідношення в одній особі і олігарха, і політично значимої персони або його члена родини. 

Тобто в Україні олігархи вважаються особами великого ризику автоматично з огляду на законодавство і щодо них застосовують відповідні обмеження, як-от заборона фінансування політичної партії тощо. Таким чином, фінансові установи України встановлюють моніторинг фінансових транзакцій клієнтів-олігархів із метою недопущення фінансування ними таких партій, повинні під час дью-ділідженс мати уявлення про статки своїх клієнтів, які ще не олігархи зараз, але підпадають під дію закону потім у разі збільшення їх статків, та під час ідентифікації осіб повинні встановити, чи є в них контроль над ЗМІ та монополія в економіці. 

Отже, концентрація олігархів в Україні контролюється законодавством та диктує фінансовому моніторингу дії щодо перевірки таких клієнтів. 

Британський підхід до олігархів є більш гнучким із точки зору комплаєнсу. Насамперед фінансові установи самі визнають, чи є їх клієнт олігархом та які способи комплаєнс-перевірки до нього застосовувати. У деяких випадках такі особи не несуть великого ризику й можуть не асоціюватися з олігархатом після комплаєнс-дью-ділідженс, тобто їх ризик знижується і, відповідно, межі перевірки спрощуються. 

Важливо також наголосити, що у Великій Британії існують види діяльності для надання фінансових послуг саме заможним клієнтам, з великими статками, якими управляють фінансові фахівці з приватного банкінгу. У цих випадках критерії комплаєнс-перевірки можуть суттєво відрізнятися від комплаєнс-перевірок в інших видах бізнесу, де олігарх-клієнт не є основним або найчастішим видом споживача послуг. 

Спробуйте перше рішення для комплаєнс-контролю в Україні. LIGA360 надає повноту інформації для AML/KYC перевірок та процедури due dilligence. Верифікуйте контрагентів, оцінюйте санкційні та корупційні ризики щодо них. Замовте за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему