Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Виявлення відмивання коштів, отриманих злочинним шляхом, і фінансування тероризму в комплаєнс-діяльності підприємств Великої Британії та України

Комплаєнс. Британія

У Великій Британії встановлено потужний режим боротьби з відмиванням грошей і фінансуванням тероризму, який частково взято з міжнародних стандартів. Останніми роками відбувається його посилення через створення нових органів, як-от Національний центр боротьби з економічними злочинами й Управління для контролю за регуляторами (OPBAS) у складі FCA.

Створюються умови, щоб режим Великої Британії продовжував розвиватися та відповідав змінам характеру економічної злочинності. За останні місяці уряд зробив безпрецедентні кроки для боротьби з незаконним фінансуванням, зокрема й там, де воно пов'язане з росією.

Відмивання грошей (ML) і фінансування тероризму (TF) - це лише два основні аспекти, на яких зосереджено правоохоронну діяльність. Додатково виділено також економічні злочини, як-от шахрайство, інсайдерська торгівля, порушення санкцій та багато інших правопорушень.

Сектори бізнес-діяльності, на які поширюються вимоги встановлення внутрішнього комплаєнс-контролю для боротьби з відмиванням і фінансуванням тероризму, охоплюють кредитні організації; фінансові установи; аудиторів; арбітражних керуючих; зовнішніх бухгалтерів і податкових консультантів; юристів; реєстраторів компаній; агентів із нерухомості та агентів з оренди житла; дилерів товарів із високою вартістю; казино; учасників артринку; провайдерів обміну криптоактивів та електронних грошей.

За останні роки було розроблено безліч нових технологій, які допомагають у запобіганні фінансовим злочинам і виявленні їх, а також для впорядкування та вдосконалення комплаєнс-процесів фірм. Особливо це стосується технологій, що дають змогу зробити простішим процес верифікації особи клієнта, інструменти, що дають змогу аналізувати великий обсяг даних для виявлення закономірностей і тенденцій, а також щодо захисту персональних даних.

Водночас і бізнес, і уряд досі впевнені, що можливості для покращення застосування комплаєнсових засобів контролю та систем протидії відмиванню коштів за допомогою технологій реалізовано не повною мірою. Це потенційно спричиняє неефективність, оскільки фірми в цьому разі мають процеси комплаєнсу, які є більш ресурсномісткими й можуть бути менш ефективними для ідентифікації клієнтів або виявлення підозрілої активності, ніж потрібно, тоді як останні технологічні інновації не використовуються для боротьби з фінансовими злочинами.

Працюєте з клієнтами або партнерами з Великої Британії? Мінімізуйте ризики з українським рішенням LIGA360. Перевіряйте достовірність реєстраційних відомостей, достовірність юридичної адреси, інформацію про засновників компанії та керівників, зв'язки компанії. Замовляйте LIGA360 на вигідних умовах.

Усі підприємства, які зобов'язані дотримуватися комплаєнс-контролю, повинні перебувати під наглядом одного з 25 регуляторів із протидії відмиванню коштів у Великій Британії. Загалом, це три основні наглядові органи: FCA, HMRC і Комісія з азартних ігор, а також 22 регулятори за видами бізнесу, які, наприклад, контролюють юридичну та бухгалтерську діяльність на предмет відмивання грошей або фінансування тероризму.

Режим комплаєнс-нагляду у Великій Британії розвивається разом із регульованим сектором: з появою нового типу діяльності з'являється вимога про його комплаєнс-контроль. Наприклад, нещодавно FCA стало наглядовим органом для постачальників послуг криптоактивів, а HMRC перевіряє бізнеси, що займаються здаванням в оренду нерухомості, й учасників артринку згідно з вимогами закону про боротьбу з відмиванням коштів, фінансуванням тероризму та розповсюдження зброї масового знищення зі змінами, внесеними 2019 року.

Режим комплаєнс-нагляду у Великій Британії є всеосяжним, і всі регульовані підприємства повинні мати реєстрацію в одному або навіть двох фінансових регуляторах, залежно від їхнього виду бізнес-діяльності, для дотримання режиму боротьби з відмиванням коштів, фінансуванням тероризму або розповсюдження зброї масового знищення.

Утім уряд Сполученого Королівства усвідомлює можливість того, що деякі фірми можуть свідомо чи ні працювати за межами режиму комплаєнс-нагляду. Це створює ризик, оскільки фірми, що працюють без нагляду, не мають відповідного контролю з боку регуляторів, тож надають свої послуги незаконно. Для виявлення таких компаній регулятори проводять системну роботу з моніторингу вебресурсів, розслідувань, профілактичних публікацій і створення умов для унеможливлення надання фінансових послуг населенню в разі нереєстрації фірми у відповідного регулятора.

Українські характеристики

Історично в Україні діє державна програма запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення. Ще у 2015-му Уряд схвалив Стратегію розвитку відповідної системи щодо такого запобігання. Однією з найважливіших проблем у боротьбі з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом, було визнано корупцію в Україні та встановлено, що її прояви й відмивання злочинних доходів тісно пов'язані.

Основним законом є Закон України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", ухвалений 2019 року. Цей Закон спрямований на захист прав і законних інтересів громадян, суспільства й держави, забезпечення національної безпеки шляхом визначення правового механізму запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму й фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.

Український Закон за своїми вимогами дуже схожий на його британський еквівалент, зокрема він визначає регуляторів за секторами діяльності компаній, а саме:

1) Національний Банк України є регулятором для:

  • банків і філій іноземних банків;

  • страховиків (перестраховиків), страхових (перестрахових) брокерів, кредитних спілок, ломбардів, інших фінансових установ, реєстрацію чи ліцензування яких здійснює Національний банк України;

  • операторів поштового зв'язку, які надають фінансові платіжні послуги, та/або послуги поштового переказу, та/або послуги зі здійснення валютних операцій;

  • операторів платіжних систем;

  • філій або представництв іноземних суб'єктів господарської діяльності, які надають фінансові послуги на території України;

  • інших юридичних осіб, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але надають окремі фінансові послуги;

2) Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку - для:

  • професійних учасників організованих товарних ринків;

  • установ накопичувального пенсійного забезпечення;

  • управителів фондів фінансування будівництва / фондів операцій із нерухомістю;

  • професійних учасників ринків капіталу (крім банків), включаючи Центральний депозитарій цінних паперів;

3) Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення - для:

  • суб'єктів аудиторської діяльності;

  • бухгалтерів;

  • суб'єктів господарювання, що надають послуги з бухгалтерського обліку;

  • суб'єктів господарювання, що здійснюють консультування з питань оподаткування;

  • суб'єктів господарювання, що надають посередницькі та/або консультаційні послуги під час здійснення операцій із нерухомим майном;

  • суб'єктів господарювання, які здійснюють торгівлю за готівку дорогоцінними металами й дорогоцінним камінням і виробами з них;

  • суб'єктів господарювання, які проводять лотереї та/або азартні ігри;

  • суб'єктів господарювання, які здійснюють торговельну діяльність культурними цінностями та/або надають посередницькі послуги в такій діяльності;

4) Міністерство юстиції України - для:

  • адвокатських бюро, адвокатських об'єднань та адвокатів, які провадять адвокатську діяльність індивідуально;

  • нотаріусів;

  • суб'єктів господарювання, що надають юридичні послуги;

  • осіб, які надають послуги щодо створення, забезпечення діяльності або управління юридичними особами, трастами та іншими подібними правовими утвореннями;

5) Міністерство цифрової трансформації України - для:

  • постачальників послуг, пов'язаних з обігом віртуальних активів.

Визначення окремих регуляторів за напрямами діяльності бізнесу створює індивідуальний підхід до кожної індустрії. Оскільки кожна індустрія має свій вид клієнтів, види товарів і послуг, юрисдикції діяльності, способи продажу, притаманні лише цим галузям, підприємства повинні встановити комплаєнс-контроль щодо відмивання коштів і фінансування тероризму, характерний саме для їхніх видів бізнесу.

Спробуйте перше рішення для комплаєнс-контролю в Україні. LIGA360 надає повноту інформації для AML/KYC перевірок та процедури due dilligence. Верифікуйте контрагентів, оцінюйте санкційні та корупційні ризики щодо них. Замовте за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему