Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Офшорні юрисдикції як індикатор для посилення ризику

17.01, 25 березня 2024
151
0

У боротьбі з фінансовими злочинами, такими як відмивання грошей і фінансування тероризму, міжнародні регулятори прагнуть виділити офшорні юрисдикції як більш високі стандарти щодо ризиків.

Історично офшорні юрисдикції визначали як міста, райони або країни, які доклали свідомих зусиль для залучення офшорного банківського бізнесу, тобто бізнесу, в якому домінує іноземна валюта - нерезидент, шляхом надання відносно вільного входу на ринок та прийняття гнучкого підходу до податків, зборів та регулювання.

Таке планування може включати інвестиції в офшорну юрисдикцію або податкову гавань, що допускає низькі ставки оподаткування або нульове оподаткування для підприємств і фізичних осіб, або для повного припинення сплати податків. Податкові гавані коштують міжнародним урядам втрачених податкових надходжень, і не дивно, що дії податкових гаваней ретельно перевіряють і розглядають міжнародні організації як шкідливі та руйнівні.

Тому не дивно, що корпоративні регулятори в усьому світі звертаються до корпорацій із проханням проаналізувати поведінку їх клієнтів на основі управління комплаєнс-ризиками з боротьби з відмиванням коштів або фінансуванням тероризму.

Хочете моніторити ділову репутацію своєї компанії чи контрагентів? Спробуйте LIGA360:Compliance. Моніторте згадки про свій бізнес в режимі реального часу, перевіряйте публічний імідж контрагентів. Замовте свою LIGA360 прямо сьогодні.

Репутаційний ризик для клієнтів, пов'язаних зі структурами або офшорними юрисдикціями, визначено як найменш складну проблему серед інших ризиків, таких як боротьба з відмиванням грошей (AML), кібербезпека, захист даних, дотримання нормативних вимог та податкового законодавства.

Протягом останніх років офшорні структури потрапили під пильну негативну увагу ЗМІ через витік конфіденційної інформації, такої як SwissLeaks, Panama Papers і Paradise Papers, та які додали репутаційного ризику, пов'язаного з офшорними фірмами. Незважаючи на подібні негативні висвітлення в пресі та розслідування, за різними підрахунками офшорні інвестиції становлять майже 12 трильйонів доларів США в усьому світі - це близько 40 % усіх прямих іноземних інвестицій.

У квітні 2020 року Високий суд Англії в одному зі своїх рішень прокоментував: "Використання складних офшорних корпоративних структур або трастів не є підставою вважати, що вони були створені або використовуються для неправомірних цілей, таких як відмивання грошей. Є законні причини - конфіденційність, безпека, пом'якшення податків - це чому саме дуже заможні люди інвестують свій капітал у складні офшорні корпоративні структури чи трасти".

Ризиковість офшорних юрисдикцій

Європа зробила багато кроків для боротьби з відмиванням грошей. Це і Директиви ЄС про боротьбу з відмиванням грошей, і визначення податкових злочинів як предикатний злочин для відмивання грошей та наголошення, що ухилення від сплати податків є тяжким злочином, схожим на торгівлю наркотиками, корупцію, торгівлю зброєю та людьми.

Однак лазівки в боротьбі зі сплатою податків все ще можуть існувати, і для цього використовують професійно організовані групи. Великі компанії, заможні люди і злочинці наживаються на цих лазівках через непослідовність податкових законів, занадто низьку прозорість у міжнародній податковій системі, відсутність ідентифікації власників і складну систему юридичних осіб.

Створення компанії-оболонки як механізму протиправної діяльності. Це підприємства, які не мають змісту або комерційної мети та зареєстровані для приховування справжнього бенефіціарного володіння бізнес-рахунками, активами, для отримання хабарів на свої рахунки або переміщення коштів між компаніями для створення вигляду законної комерційної діяльності. Брудні гроші циркулюються в цих підставних компаніях із наступним їх виведенням до неофшорних юрисдикцій, розміщенням у фінансових системах через банківські послуги, фінансуванням діяльності політичних рухів та протиправної діяльності злочинних угруповань.

Роль комплаєнс

Наявність чи відсутність ризиковості встановлюють через дью ділідженс клієнтів. Треба чітко розуміти, що являє собою клієнт, з яким установлюють нові ділові відносини або оновлюють уже налагоджені. Наявність у структурі власності фірми з офшорних юрисдикцій, або участь такої компанії у фінансовій угоді, або отримання грошових переказів такою фірмою мають бути червоним прапорцем для комплаєнс-фахівця. Під час подальшого комплаєнс-розслідування треба з'ясувати роль такої офшорної компанії та навіщо вона існує. Вивчити її фінансову звітність, комерційну діяльність, наявність банківських рахунків, співробітників, медіапублікації, визначити кінцевих бенефіціарів, отримати копії документів для встановлення осіб-власників - і це все ретельно перевірити. Окремо вивчають зв'язки таких фірм через реєстри юридичних осіб. Основна мета - установити, чи має така особа ознаки фіктивності.

Необхідно також мати чітку уяву про державу, де зареєстровано таку фірму, та інші країни її бізнес-діяльності. Чи є ця фірма тільки кінцевим вигодонабувачем від діяльності інших комерційних установ, якими вона володіє, та чи бере активну участь самостійно у підприємницькій діяльності.

Варто також розуміти, що окремі юрисдикції надають послугу номінальних власників і директорів, щоб приховати кінцевих бенефіціарів. Цю послугу надають за письмовим погодженням реального та номінального власника, і таким чином можна отримати копію такої угоди, що є методом установлення кінцевого бенефіціара.

Важливе значення має юридичне закріплення інформації про офшорну компанію. Це стосується включення до письмової комерційної угоди юридичних положень про те, що надані клієнтом дані про її власників, реєстрацію, та діяльність у процесі комплаєнс-перевірки є правдивими, та в разі виявлення недостовірних даних цей контракт може бути недійсним.

Як ефективніше виконувати комплаєнс-процедури для бізнесу? З рішенням LIGA360. Контролюйте дотримання вимог законодавства, здійснюйте due dilligence та AML/KYC перевірки, моніторте репутацію вашої компанії та партнерів. Дізнайтеся більше переваг за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему