Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Управління ризик-факторами корпоративної культури компанії. Аналіз ролі НR у формуванні ефективних програм етики та комплаєнсу

Cистема комплаєнсу в компанії є обов'язковою умовою для визнання корпоративного порядку, за дотримання якого відповідає найвище керівництво.

Система корпоративного порядку визначає рамки для діяльності компанії й охоплює на практиці всі сфери управління, від планів, дій та управлінського контролю до вимірювання ефективності і звітності.

Побудова в компанії правильної системи корпоративного порядку та системи управління ризиками спрямована на врівноваження як діяльності, так і взаємодії різних сторін: акціонерів, членів правління, клієнтів, постачальників, інших контрагентів, фінансових і банківських установ, працівників тощо.

У контексті корпоративної культури це система цінностей та переконань, які поділяє кожен працівник компанії та якими передбачено його поведінку й обумовлено характер життєдіяльності організації. Корпоративна культура - це також спосіб і засіб створення організації, яка самостійно розвивається.

Фактор ризику - обставина, що впливає на ймовірність або наслідки реалізації ризику, але не є його безпосередньою причиною.

Відсутність у компанії ефективної програми з управління факторами ризику щодо її корпоративної культури призводить до фінансових та іміджевих втрат, зниження клієнтської активності й ділової привабливості, а як результат - до зменшення конкурентоспроможності.

Ризик-фактори корпоративної культури компанії можна умовно поділити на зовнішні та внутрішні.

Зовнішні ризики,

тобто відсутність або недостатня реалізація таких елементів управління:

Внутрішні ризики,

тобто відсутність або недостатня реалізація таких елементів управління:

- захищеність бренду (знаки для товарів та послуг, логотипи, емблеми, гасла);

- імідж компанії (рейтинги, стабільність розвитку, інформаційна відповідальність);

- професіоналізм персоналу (компетентність, готовність до інновацій, соціальна обізнаність);

- якість послуг компанії (дотримання рівня стандартів якості, швидкість і результативність надання послуг, відсутність додаткових обтяжень для клієнта);

- візитівка бренду (фірмовий стиль, поєднання кольорів тощо)

- прозора політика взаємодії працівників та компанії;

- правильна комунікація між управлінським корпусом та персоналом;

- стратегія компанії, принципи її діяльності, місія;

- стратегія прямої причетності та відповідальності працівників;

- стабільна система соціальних відносин;

- внутрішня політика щодо:

• особистих ініціатив;

• рівнотолерантності персоналу;

• готовності до ризику;

• цілеспрямованості;

• узгодження спільних дій;

• правил контролю, координації та взаємодії систем мотивації

Отже, корпоративна культура в системі управління є одним з елементів комплаєнс-політики компанії, яка, своєю чергою, є стратегією майбутнього, що забезпечує її ефективне функціонування.

Як уже було зазначено, за дотримання й реалізацію корпоративного порядку відповідає вище керівництво компанії. Але яке місце в системі корпоративного управління компанією посідає НR і яка його роль у розробленні та впровадженні етичної і корпоративної практики в компанії?

Відповідаючи на це питання, передусім варто зазначити, що професійний HR-фахівець - це не лише людина, яка має основні знання, м'які та стратегічні навички, а й має сміливість поставити під сумнів неправильну поведінку, висловити власну думку, надати непростий зворотний зв'язок, а іноді й повідомити про порушення. HR у компанії має бути дороговказом не тільки в комунікації з працівниками, а й із топменеджментом компанії.

Відомим є факт, що яким би професійним не був HR-фахівець, а у своїй діяльності він керується базовими принципами та нормами, які відображено у відповідних політиках і процедурах компанії.

Етичний кодекс (або програма етики) компанії є важливим документом й орієнтиром, який визначає напрям розвитку етичної діяльності, показує способи розв'язання дилем і пов'язує працівників з усією комплаєнс-інфраструктурою.

Роль HR є ключовою на етапі розроблення та впровадження в життя компанії відповідних програм із корпоративної етики й культури як одного з головних елементів комплаєнс-системи компанії. Водночас відповідальність за побудову корпоративної культури компанії має лежати на всіх її менеджерах.

Отже, сьогодні корпоративна культура є вирішальним чинником сталого розвитку та забезпечення економічної безпеки підприємства. Упровадження в компанії стратегічних цінностей корпоративної культури та пряма причетність і відповідальність персоналу до діяльності компанії надають додатковий поштовх до сталого розвитку й забезпечення економічної безпеки.

Перевіряєте кандидатів на посади щодо комплаєнс-ризиків та конфлікту інтересів? У LIGA360 ви можете перевірити наявність фізособи у санкційних списках, розшуку, реєстрі виконавчих проваджень, тощо. Захистість свій бізнес з LIGA360.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему