Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Основні аспекти залучення транспортних засобів громадян під час мобілізації

10.18, 9 травня 2024
4195
0

Останнім часом у суспільстві та медіапросторі активно обговорюється обов'язок громадян надавати власні транспортні засоби для задоволення потреб ЗСУ та інших військових формувань. Така дискусія обумовлена прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 року (далі - Новий Закон).

Мобілізаційні питання для бізнесу: де шукати роз'яснення та останні зміни

З огляду на високий громадський інтерес щодо цього питання, нижче наводимо зріз нормативних вимог у сфері залучення транспортних засобів громадян під час мобілізації. 

Обов'язок громадян надавати під час мобілізації транспортні засоби, власниками яких вони є, ЗСУ, іншим військовим формуванням та/або Оперативно-рятувальній службі цивільного захисту вже передбачений чинним законодавством (абз. 2 ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон)).  

Ст. 6 Закону визначено основні засади та порядок виконання військово-транспортного обов'язку громадянами-власниками транспортних засобів: 

  • військово-транспортний обов'язок поширюється на громадян - власників транспортних засобів

  • виконання такого обов'язку під час мобілізації, якщо не введений правовий режим воєнного чи надзвичайного стану, здійснюється згідно з Мобілізаційним планом України шляхом безоплатного залучення транспортних засобів підприємств, установ та організацій усіх форм власності для забезпечення потреб ЗСУ, інших військових формувань на умовах їх повернення власникам після оголошення демобілізації; 

  • обсяги транспортних засобів за типами та марками, що планується залучити під час мобілізації, для підприємств, установ та організацій усіх форм власності встановлюються згідно з Мобілізаційним планом України місцевими державними адміністраціями за поданням територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦК); 

  • залучення транспортних засобів під час мобілізації здійснюється, зокрема, ТЦК на підставі рішень місцевих державних адміністрацій, що оформлюються відповідними розпорядженнями; 

  • приймання-передача транспортних засобів та їх повернення після демобілізації здійснюються на підставі актів приймання-передачі, в яких зазначаються відомості про власників, технічний стан, залишкову (балансову) вартість та інші необхідні відомості, що дають змогу ідентифікувати транспортні засоби; 

  • повернення транспортних засобів власнику здійснюється протягом 30 календарних днів з моменту оголошення демобілізації. 

У зв'язку із прийняттям Нового Закону, що набере чинності 18.05.2024 року, ст. 6 Закону буде змінена/доповнена таким чином: 

  • виконання військово-транспортного обов'язку під час мобілізації здійснюється згідно з Мобілізаційним планом України шляхом безоплатного залучення транспортних засобів підприємств, установ та організацій усіх форм власності для забезпечення потреб ЗСУ, інших військових формувань на умовах їх повернення власникам після оголошення демобілізації; 

  • окрім Міністерства внутрішніх справ України, інформацію про транспортні засоби будуть передавати до ТЦК також Мінінфраструктури, Державна служба морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України (щодо водних транспортних засобів), та Держпродспоживслужба (щодо тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних машин, с/г техніки); 

  • з моменту оголошення загальної мобілізації транспортні засоби, які призначені для доукомплектування ЗСУ та інших військових формувань в особливий період та перебувають на військовому обліку у ТЦК, забороняється відправляти за межі території України та до інших областей, передавати права власності на них юридичним особам або громадянам, в оренду (лізинг), надавати їх як предмет застави для виконання зобов'язань за договорами про надання кредиту та гарантії перед банківською установою, а також вчиняти інші дії, що унеможливлюють передачу таких транспортних засобів ЗСУ та іншим військовим формуванням (крім винятку); 

  • не підлягає передачі ЗСУ, іншим військовим формуванням транспортний засіб, що належить на праві власності громадянину, у разі відсутності у нього права власності на інші транспортні засоби. 

Відчуйте силу інформації на вашому боці - з LIGA360 PRO. Експертна аналітика допоможе знайти правильний алгоритм дій для керівника, юриста, бухгалтера чи комплаєнс-офіцера. Замовте доступ за посиланням 

Згідно з інформацією, озвученою в медіа членом Комітету ВРУ з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федором Веніславським, нормативні положення щодо залучення транспортних засобів стосуються виключно спеціальних транспортних засобів: вантажних автомобілів, що підходять для перевезення боєприпасів, особового складу, спеціальної техніки, що може працювати в умовах бездоріжжя тощо. Зазначається, що такі положення не будуть застосовуватися для залучення легкових транспортних засобів громадян. Однак, нормативної заборони залучення таких транспортних засобів законодавством не передбачено. 

На підзаконному рівні порядок залучення транспортних засобів визначений Положенням про військово-транспортний обов'язок, затвердженим постановою КМУ від 28.12.2000 року № 1921 (далі - Положення). 

Відповідно до п.п. 1, 10 Положення, завдання з підготовки до передачі та передачі транспортних засобів встановлюються розпорядженнями місцевих державних адміністрацій за поданням ТЦК та доводяться такими ТЦК до відома громадян - власників транспортних засобів шляхом вручення часткових нарядів (спеціальних розпорядчих документів голови місцевої державної адміністрації). 

Відповідно до п. 28 Положення, в акті приймання-передачі транспортних засобів зазначається залишкова (балансова) вартість транспортного засобу або техніки, визначена відповідно до даних балансу підприємства, установи та організації, складеного на останню звітну дату (останній день кварталу (року). Отже, яким чином визначається вартість транспортного засобу громадянина чинним законодавством чітко не передбачено. 

У разі залучення транспортного засобу громадяни можуть за власний рахунок провести незалежну оцінку відповідного транспортного шляхом залучення суб'єкта оціночної діяльності в порядку, визначеному законодавством про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність. У такому разі в акті приймання-передачі транспортного засобу буде зазначена вартість транспортного засобу, визначена за результатами проведення такої незалежної оцінки. 

Відповідно до п. 41 Положення, у разі знищення залученого транспортного засобу, його власнику відшкодовується майнова шкода, визначена за результатами незалежної оцінки, проведеної відповідно до законодавства про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність, на дату проведення такої оцінки. Визначення майнової шкоди здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, призначених для фінансування військових формувань, для задоволення потреб яких залучалися транспортні засоби і техніка. Відшкодування майнової шкоди здійснюється за рахунок коштів державного бюджету протягом п'яти наступних бюджетних періодів після оголошення демобілізації у порядку, встановленому Положенням. 

Таким чином, можливість залучення транспортних засобів громадян під час мобілізації вже передбачена чинним законодавством. При цьому з 18.05.2024 року не можуть залучатися транспортні засоби громадян - власників 1 транспортного засобу.  

Залучення транспортних засобів ромадян може здійснюватися ТЦК на підставі рішень місцевих державних адміністрацій (часткових нарядів), що доводяться до відома громадян відповідними ТЦК. Залучення транспортних засобів здійснюється у безоплатному порядку з умовою їх повернення власникам протягом 30 календарних днів з моменту оголошення демобілізації. У разі знищення відповідного транспортного засобу, відшкодування шкоди здійснюється з державного бюджету України протягом 5 років після оголошення демобілізації.   

Лідія Санжаровська, радник LA Law Firm 

Дарія Шепель, юрист LA Law Firm 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему