Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Що має охоплювати комплаєнс політика підприємства

Під комплаєнсом наразі розуміють цілу систему заходів щодо управління в компанії, а також контроль бізнес-процесів. Мета цієї діяльності: попередження ризиків, запобігання їм та подолання наслідків порушення правил, етики та законодавства. Тому досить часто функції комплаєнсу в різних бізнесах покладають на юристів.

В Україні нема закону «Про комплаєнс», проте є певні галузеві вимоги, наприклад, у фінансовій сфері (Закон «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення»).

Є вимоги щодо наявності комплаєнс-політик для бізнесів, які планують співпрацю з іноземними компаніями чи вихід на західний ринок. Додатковий бонус - це репутація та довіра клієнтів (внутрішніх та зовнішніх).

Наприклад, банки в рамках фінмоніторингу контролюють платежі на рахунок/з рахунку на користь/від Вашого контрагента, який має ознаки фіктивності. У такому випадку фінансову операцію можуть не провести. Так само банки контролюють рахунку коштів по рахунку, якій потребує підвищеної уваги, але до того як відмовити, банк може запитати додаткову інформацію щодо підстав проведення коштів. Якщо критерії ризику будуть спростовані наданою інформацією, то відбудеться списання/зарахування коштів.

Комплаєнс, пов'язаний з фінмоніторингом дійсно не добровільний, адже за порушення законодавства до суб'єкта первинного фінмоніторингу застосовуються заходи впливу: письмове застереження, анулювання ліцензії, обов'язкове відсторонення від роботи посадової особи такого, значний штраф.

Отже, щоб не мати проблем з фінмоніторингом треба знати свого контрагента (чи не в санкційному переліку його учасники чи бенефіціари), вміти пояснити зміст та мету ділових відносин.

Які ще політики (правила) на підприємстві можуть допомогти бізнесу бути в атмосфері комплаєнс?

Санкційна політика - перевірка партнерів та їх власників щодо наявності в санкційних списках чи веденні бізнесу на окупованих територіях/країні-агресорі. В пригоді мають стати бази даних та інші агрегатори публічної інформації.

Кодекс корпоративної етики (етична політика) - фіксуються стандарти поведінки та відносин між колегами.

Політика «Китайської стіни» - обмежує внутрішнє використання з корисливою метою непублічної інформації щодо клієнта (чи партнерів).

Антикорупційна політика - передбачає, наприклад, не тільки офіційне обмеження допустимих сум подарунків, але і контроль інших витрат, недопущення на посадах прямої підпорядкованості близьких родичів.

Політика конфіденційності - йдеться про дотримання європейського загального регламенту захисту даних (General Data Protection Regulation), а також взагалі нерозголошення інформації про клієнтів.

Головне пам'ятати, що, крім правил «ми за все хороше», мають бути детальні пояснення, як діяти працівнику в кожній ситуації, а також окремо виписані правила розслідування порушень. Також важливо донести процедуру повідомлення про порушення до кожного працівника і запропонувати можливість анонімного повідомлення. Потрібно сформувати максимально ефективно комісію, яка буде розглядати такі повідомлення. Інакше може статись ситуація, коли анонімні скарги про порушення буде розглядати сам порушник… і вдосконалюватись.

Андрій ШАБЕЛЬНІКОВ, керуючий партнер Evrika Law, Голова Комітету НААУ з питань інвестиційної діяльності та приватизації

Отримай комплексну інформацію щодо ризиків роботи з контрагентами - у новій LIGA360. Перевіряй 28 ризик-факторів, повне досьє, структуру власності, податкову, судову інформацію, активи та власність, медіаактивність. Замов персональну презентацію менеджера сьогодні. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему